Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Linux-Code - специалист
Бойлера е марка ARISTON модел PRO ECO SLIM 80 V като е закупен през 2011 година.
До сега е работил нормално, но вчера за първи път релето не изключи нагреватела, когато достигна температурата +60С която е нагласена още от поставянето му в банята!

Това се случи преди 2 дни, до като се бръснех, и понеже само от време на време пускам за кратко чешмата на топлия кран до като измия самобръсначката, и пак затварям крана, и понеже бойлера си беше включен, и след всяко пускане на топлия кран макар и за кратко, релето включваше нагревателя и водата като достине +60С се самоизключваше.

Но в един момент не изключи, а виждам на дисплея че лампичката светеше на +60С а в същото време чувам как вътре нагревателя свисти, понеже винаги когато бойлера загравя водата, се чува свистене от нагреватела. Аз продължих периодично да пускам топлия кран да измивам самобръсначката, приключих с бръсненето и оставих за около половин час така нещата. След това влизам в банята и продължаваше да се чува свистене от нагреватела, а дисплея си светеше на +60С и няма намерение да изключва.

Реших да си взема душ, и като пуснах водата никога до сега не беше теквала толкова вряла вода, все едно че се попарих от вода в тенджера или от чайник която е във врящо състояние!!! Със сигурност водата е била от +70С нагоре, а бойлера може да се нагласи максимум до +80С от командния дисплей! Както и да е, аз разредих водата и се изкъпах нарочно бавно, и забелязах че водата много бавно се изчерпи.

После оставих да загрее отново и се надявах този път като стигне +60С да си изключи релето, но не!!! Продължи да нагрява! Накрая изключих бойлера от POWER-бутона който се намира до самият му дисплей в основата тялото! Дисплея угасна, но... реотана продължи да награвя водата и се чуваше продължително свистене от вътре! Изчаках така 10-тина минути и се надявах че ще спре от самосебе си, но не! Накрая изключих бушона от ел. таблото, който е за бойлера и чак тогава спря.

После източих водата до като текне студена, и отново включих бушона, но при включване на бушона чух как бойлера прецъка два пъти последователно, и помислих че се е само-включил, но като отидох в банята видях че дисплея не светеше и не се чуваше свистене от нагреватела.
Виключих бойлера от POWER-бутона и чаках да видя какво ще стане. За щастие този път като стигна +60С релето изключи и повече това не се повтори!

Сега последните два дни виждам че не го прави този проблем, винаги като на дисплея лампичката светне на +60С релето изключва нагреватела.

Някой сблъсквал ли се е с подобен проблем? Срещнах противоречиви мнения - от един комшия че релето се е повредило, но ако беше така щеше го прави постоянно, а то се случи само веднъж, а от друг комшия - според него е имало неправилно подаване на напрежение в домашната ел. мрежа, нещо като "падове" или токов удар който не съм го усетил, и електрониката се е "объркала" и се е оправила след като съм го изключил от бушона на главното ел. табло, дефакто електрониката се е нуждаела от "рестарт"...

Нека който е компетентен, да обясни.
iliya_i - майстор
Не ти ли се е случвало компютъра да забие? Та и бойлера, управляван от компютър.

Та това чудо на компютърно-бойлерната техника няма ли си механична защита от прегряване? Ако няма - ведната към боклука и нов с механично управление.
djogobg - специалист
На твое място бих се свързал с производителя - или са имали такъв случай или е добре да знаят, че се случват такива неща - може firmware ъпгрейд да направят, може допълнителни защити да сложат. При всички положения ще могат да ти кажат, дали има механична защита, която да предотврати катастрофата. Ако няма - както е казал човекът по-горе - в боклука, или поне намираш начин с някакъв външнопригоден термостат да спираш тока ако превиши 75-80 градуса, примерно.
MamaMy - майстор
А най-правилно е да намериш техник поне малко разбиращ от електроника да свали платката и да смени релето на платката :)
preslav - майстор
вт апр 23, 2019 9:33 pmLinux-Code написа:
от един комшия че релето се е повредило, но ако беше така щеше го прави постоянно, а то се случи само веднъж,
Послушай този си комшия - релетата имат това гадно свойство да не залепват всеки път преди окончателното си залепване, а после следва бум защото релетата следят когато не си си в къщи и тогава залепват яко (последното в кръга на шегата, но белите винаги стават като не си до повредения уред и да усетиш проблема).
Преди време се хванах на инат да проверя едно реле, за което имаше съмнения, че не изключва винаги - цъках го няколко десетки пъти и тъкмо да се откажа, релето взе, че залепна, след 3 секунди се саморазлепи и аз продължих да го "цъкам". След още няколко минути релето отново залепна, но този път трябваше да го чукна за да се разлепи.
Интересното в твоя случай е, че дисплеят ти показва все 60 градуса, вероятно това не е термометър, а само показва зададената температура, но каквото и да е това не те топли.
Дълбоко се съмнявам, че тези бойлери нямат и крайна защита, но не е редно да се експериментира в тази посока - аз знам как да го направя безопасно, но на теб няма да ти вкарвам еретични мисли в главата. Най-простият за теб вариант е да си смениш платката, най-евтиният е да извикаш грамотен човек, който да ремонтира платката т.е. да смени болното реле със същото, но ново или поне със същите параметри.
Проблем има - не си затваряй очите и не разчитай само на късмета си!
КИМИ - специалист
вт апр 23, 2019 9:33 pmLinux-Code написа:
Бойлера е закупен през 2011 година.
Замисли се за разходите на пари, време и нерви,
сега ще смениш релето, после нагревателя и т.н.
започваш да изпомпваш водата на Титаник...

Време е за упражнението #бойлернов.
radius - майстор
По-добре смени апартамента - може да ти е повредил тръбите :wink: .
MamaMy - майстор
Най-добре занеси 100лв подарък на най-близкия до вас търговец на бойлери, че той няма :-D
Linux-Code - специалист
ср апр 24, 2019 7:55 ampreslav написа:
вт апр 23, 2019 9:33 pmLinux-Code написа:
от един комшия че релето се е повредило, но ако беше така щеше го прави постоянно, а то се случи само веднъж,
Послушай този си комшия - релетата имат това гадно свойство да не залепват всеки път преди окончателното си залепване, а после следва бум защото релетата следят когато не си си в къщи и тогава залепват яко (последното в кръга на шегата, но белите винаги стават като не си до повредения уред и да усетиш проблема).
Преди време се хванах на инат да проверя едно реле, за което имаше съмнения, че не изключва винаги - цъках го няколко десетки пъти и тъкмо да се откажа, релето взе, че залепна, след 3 секунди се саморазлепи и аз продължих да го "цъкам". След още няколко минути релето отново залепна, но този път трябваше да го чукна за да се разлепи.
Интересното в твоя случай е, че дисплеят ти показва все 60 градуса, вероятно това не е термометър, а само показва зададената температура, но каквото и да е това не те топли.
Дълбоко се съмнявам, че тези бойлери нямат и крайна защита, но не е редно да се експериментира в тази посока - аз знам как да го направя безопасно, но на теб няма да ти вкарвам еретични мисли в главата. Най-простият за теб вариант е да си смениш платката, най-евтиният е да извикаш грамотен човек, който да ремонтира платката т.е. да смени болното реле със същото, но ново или поне със същите параметри.
Проблем има - не си затваряй очите и не разчитай само на късмета си!
Благодаря много за изчерпателния отговор! След празниците ще потърся техник да дойде на място, и да огледа обстойно нещата, и ако може направо да се смени платката.
Между другото от тогава насам бойлера не е повторил повече този проблем - стане ли +60С веднага изключва!
preslav - майстор
пет апр 26, 2019 3:24 pmLinux-Code написа:
Между другото от тогава насам бойлера не е повторил повече този проблем - стане ли +60С веднага изключва!
Вържи си гащите и изключвай бойлера когато не го ползваш, ама не от неговото копче, а от бушона както си направил оня ден. Не знам какъв обстоен преглед ще направи техника - релето не се вижда в какво състояние е без да се разглоби, а разглоби ли се няма сглобяване.
Ще ти дам и още един пример, само че с микровълнова - в нея има система от 3-4 релета, които са блокировки с цел да не остане включен магнетрона при отваряне на вратичката. При мен очевидно едно от релетата е започнало да лепне, но не всеки път, а когато му е кеф - в следствие на това гореше бушона в самата фурна. Писна ми да сменям бушони и закарах фурната на ремонт - "майсторът" набеди програматора и сложи друг, но не същия модел и направил бил профилактика на релетата (разбирай напръскал ги със спрей) - дълга история, но в крайна сметка на жената и се опърли ръката от волтова дъга. Заех се аз с ремонта, смених всички релета (струваха стотинки), върнах стария програматор и фурната заработи нормално, не знам колко години е изкарала, поне 5, а може и повече.
С две думи "един миг невнимание - цял живот мъртъв".

Тема "Странно поведение на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: