Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
mopi - напреднал
Здравейте,
искренни благодарности на всички за отговорите и съветите.
Една снимка на ситуацията:

Прикачен файл

I33.jpg
I33.jpg (56.29 KиБ) Видяна 1360 пъти
mopi - напреднал

Това ти е най-добрия вариант и честно казано не ми се вярва че нямаш място за него. Ще го сложиш на входа на ел. бойлер, прекъсвайки горещата вода от соларния и само трябва и студена да му подадеш.
Това може да е най-добрият вариант, но положението го виждаш на горният пост.
То аз се олях да не си кривя душата, щото има и тръби към миялната (в интерес на истината работи перфектно, когато и вкараш директно топла вода от началото),
Около бойлера е като немска подводница през 2-рата световна. (даже и аз се замислям кой кран какво точно правеше).
Има вариант (чрез спиране и пускане на кранове), при който водата от горния бойлер да идва директно в инсталацията (пропускайки проточния).Единственият плюс от този вариант е, че дебита от горния бойлер е по-голям през наистина слънчевите месеци (около 3) на година.
Каква глупост сум направил - разбрах по-късно, когато дойдоха облачните дни и се наложи да въртя крановете като малоумен, за да мине през проточния.
Последна промяна от mopi на пет апр 12, 2019 10:14 pm, променено общо 1 път.
mopi - напреднал

Електрическия вероятно въобще не се включва, когато преминаващата през него вода е над зададената но вади някакво предупреждение. Аз така и не разбрах защо не го игнорира , да си свети или мига там каквото прави. Няма какво да му стане от по топла вода.
Вероятно е така, но проточния почва да индикира. че нещо не е наред - може нищо да не стане,(дето вика един приятел да се включи някаква защита и да го спре). Ама после пак трябва да развия еди колко си рапидки, да го намеря тоя прекъсвач и да го включа. Да така е - може и да си мига цял живот и нищо да не стане. Ама на тези стибел елтрон бойлери вече им нямам вяра (смених 3 нагреватела (по 400 лв единия)). Незнам си какви защити имали, нам си какво - спре ли водата за малко, дърпа въздух ....и гори...и така 3 пъти.Накрая един техник ми каза ``като спрe водата, изключи бушона, докато не потече чиста вода``- пак е нещо, нали аз ако съм вкъщи. Ако децата се приберът от училище дали, ще знаят, че водата е спирала и няма да пуснат директно топлата. То и за това има решение, но да не стане off topic.
Та мисълта ми е, че не искам да има 4-ти път (при условие, че бойлера индикира проблем).
Последна промяна от mopi на пет апр 12, 2019 10:28 pm, променено общо 3 пъти.
mopi - напреднал
пет апр 12, 2019 1:33 amfox_vt написа:
При второто отваряне на проточния и пипане по схемата му.
И това съм го мислил, но не съм толкова запознат със схемите на стибел елтрон. И да не забравяме, че съм лаик в тази сфера. :o
mopi - напреднал
пет апр 12, 2019 8:33 amtorbalan написа:
пет апр 12, 2019 7:44 amESPACE написа:
... прекъсвайки горещата вода от соларния и само трябва и студена да му подадеш.
Аз разбрах, че електричеството иска да прекъсва, за да не прегрява бойлера.
В общи линии това ми е идеята - да прекъсне захранването към проточния, като надвиши примерно 55 С с термореле или каквото е там. Аз ще си го включа ръчно след това или то само, ще се включи. Електричеството не ми е сила. както се вижда, с двуфазен може и да се оправя, но трифазният ми идва в повече.
Какво да изключи терморелето при трифазен ток? Може да не е най-добрият вариант, но е някакъв.
Благодаря още веднъж на всички, които отделиха от времето си да публикуват по темата!!!
fox_vt - майстор
Терморелето ще изключи управлението на проточния което не е трифазно. При падане на температурата под зададената примерно 55 гр терморелето ще включи проточния и той ще си заработи автоматично. Това е най добрата схема. Като ти гледам тръбите варианта със термостатен клапан надали ще стане.
torbalan - Дървен философ
пет апр 12, 2019 11:51 amESPACE написа:
...
Електрическия вероятно въобще не се включва...
До колкото съм виждал такива бойлери - включват се не по температура, а по налягане или разход. Тоест, като почне да тече вода - те работят.
ESPACE - майстор
Място има, гъвкавите връзки с холендри са измислени отдавна, термостаичен трипътен е най-доброто решение.
пет апр 12, 2019 11:13 pmtorbalan написа:
До колкото съм виждал такива бойлери - включват се не по температура, а по налягане или разход. Тоест, като почне да тече вода - те работят.
Включва по дебит, поддържа температура, дали изключва при надвишаване на заданието може да каже питащия.
MamaMy - майстор
:? Tази идея с термостатичен вентил ми изглежда глупаво. Имате безплатно стоплена вода която искате да разхладите за да може да я стоплите пак срещу пари?
шоп - майстор
съб апр 13, 2019 4:17 pmMamaMy написа:
:? Tази идея с термостатичен вентил ми изглежда глупаво. Имате безплатно стоплена вода която искате да разхладите за да може да я стоплите пак срещу пари?
Кой говори за рахлаждане?
Говорим да се ограничи температурата до 55-60 градуса за да не се включва защитата на бойлера.
Нищо не се губи.

Тема "Температърен контролер - как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: