Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
MamaMy - майстор
Много обичате да усложнявате нещата. С два пресостата и два невъзвратни клапана нещата заспиват. Ползва се един шресостат който при налягане от ВиК прекъсва ел. захранването на сегашния пресостат. Естествено той ще се намира преди невъзвратния клапан за да не се повлиява от налягането на помпата. Благодарение на двата клапана няма как да се смесват двете води преди един обикновен трипътник. Така всичко си работи съвсем автоматизирано без значение на какво налягане са настроени двата пресостата. Поливането пък няма да се бърка с водопровода ако се вземе изход след помпата и преди другия клапан, а програматора за напоителната система е вързан електрически паралелно на механичния пресостат.
sstefanov - майстор
пет май 03, 2019 10:52 amMamaMy написа:
Много обичате да усложнявате нещата. С два пресостата и два невъзвратни клапана нещата заспиват.
Това е по-сложно от един пресостат и 2 възвратни клапана.
пет май 03, 2019 10:52 amMamaMy написа:
..., а програматора за напоителната система е вързан електрически паралелно на механичния пресостат.
Не ми харесва идеята нещо да се свързва така, че да елиминира пресостата.

Системата, която предложих, се стреми да поддържа определено налягане във водопровода на къщата. Помпата се управлява само от нейния си пресостат и от нищо друго. Налягането в различните части на водопровода е това, което кара системата да се превключва.

Поливането остава както си е било преди. Ръчно или автоматично, то с нищо не пречи на работата на системата. За автоматизиране е достатъчен един електрически клапан към поливната система от помпата и готово. Тя пак ще си се включва автомарично от пресостата, когато е необходимо.
MamaMy - майстор
Аз предложих това:
Все пак един механичен пресостат е по-евтин от един ел. вентил.

Прикачен файл

hidrofor.jpg
hidrofor.jpg (33.48 KиБ) Видяна 1303 пъти
Последна промяна от MamaMy на съб май 04, 2019 6:01 pm, променено общо 2 пъти.
sstefanov - майстор
Така като спре водата от ВИК започваш да поливаш. :)
Хубаво е да имаш вентил на поливната система. А ако го имаш втория пресостат е излишен.
MamaMy - майстор
Аз тук съм нарисувал основно захранването към къщата. Ясно е, че ще има ел.клапан към поливната система. Иначе трябва да се използва специализиран "компютър-програматор" за поливни системи което си е пак таймер с ел. клапан. Наличието на такъв по никакъв начин не изключва някой от пресостатите, защото пресостат 1 е обща част за двете системи, а пресостат 2 е предназначен само за захранването към къщата.
sstefanov - майстор
Каква е функцията на 2?
Според мен е излишен.
И таймера за поливане няма нищо общо с ВИК.
MamaMy - майстор
Ако го няма две, при нормално налягане във водопровода към къщата ще постъпва вода и от сондажа. Това при теоретично еднакви налягания на ВиК и хидрофора. При разлика в налягането са възможни всякакви аномалии в зависимост от това колко е отворен крана. Разбирам да се икономиса колосална сума от пресостата, но механичния струва 12 лева :?
yanko78 - специалист
Всичко приключи. Е...в....а ми се мамата от навиване на резби. Нямъл съм до сега допир до полипропилена, но.... ако трябва да права нещо с тръби, не бих си приченил повечи тая мъка с железата.
Изображение
kozl - майстор
Понеже нема пояснение към снимката прикачена, требе со гадаене схемата да бъде разоблачена. :-D
Ако това долу с бялата капачка е водомера, то входа от ВиК мрежата требе да е от към това с черната врътка де прилича на поостарел шибърен СК (спирателен кран).
Вижда се нов трипътен кран (предполагам разделителен), тогава ПП пръба требе да е към домашния водопровод :roll:
Обаче за къде е бялата ПЕ тръбъа с редуцир винтила :?
А другата поцинкована, де остава захранена само към ВиК мрежата требе да е за дворната чушма :? или :? :? :? :? :?
yanko78 - специалист
пон май 06, 2019 8:20 amkozl написа:
Понеже нема пояснение към снимката прикачена, требе со гадаене схемата да бъде разоблачена. :-D
Ако това долу с бялата капачка е водомера, то входа от ВиК мрежата требе да е от към това с черната врътка де прилича на поостарел шибърен СК (спирателен кран).
Вижда се нов трипътен кран (предполагам разделителен), тогава ПП пръба требе да е към домашния водопровод :roll:
Обаче за къде е бялата ПЕ тръбъа с редуцир винтила :?
А другата поцинкована, де остава захранена само към ВиК мрежата требе да е за дворната чушма :? или :? :? :? :? :?
:) абсолютно точно разгада загадката. Поцинкованата успоредна с полиетилена, излиза за дворна чешма. Пропиленовата се качва в къщата, а металната е от парното и е аварийна ако прегрее котела.

Тема "Как да свържа помпа към водопровод?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: