Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Andri01 - майстор
А кой ще ти пуска помпата,като искаш да си измиеш ръцете ? Или тя ще трябва да върти постоянно и съответно...ще ти удави доматките?!? :?
kozl - майстор
чет май 02, 2019 10:38 amyanko78 написа:
Да, искам само и единствено, когато спрат ВиК водата, да използвам помпата от поливната система да захранва къщата.
Сега като се замисля, дали най лесно няма да стане с един кран, който затваря водопровода на ВиК и съотвено, отваря потока от помпата? Не мисля, че ще ми е толкова сложно като няма вода, да го завъртя и да промена потока.
Да може със сферичен разпределителен трипътен кран, като тръбата за дом.водопровод, тръбата от помпата и тръбата от захр.водопроводна мрежа се свържат с трипътния кран така, че тръбата от дом. водопровод да се превключва или към захр.водопроводна мрежа или към помпата.
Ако не можеш да събереш трите тръби в една точка, тогава става с два крана. Единия към тръбата от захр.водопроводна мрежа, а другия кран на тръбата към помпата. Основно правило за тези два крана е винаги единия да е затворен.
Но ако споделиш "Какво е налягането на водопровода и какво е това, което поддържа пресостата?", може и друг съвет като този от sstefanov. При теб има наличен пресостат по 3 и остава само ОК по т.1 към ВИК и по т.2 към помпата.
Възвратните клапи трябва да се проверяват през към 2 години, че вчера свалих една 9 годишна неработоспособна. Ама няма как да разбера кога е сдала багажа :?
kozl - майстор
чет май 02, 2019 11:20 amyanko78 написа:
чет май 02, 2019 10:52 amsstefanov написа:
Предполага се, че налягането от ВИК е по-голямо от това на помпата.
Абсолютно! Нали това е целта, да дискутираме и измислим най правилното решение. Така само с два клапана най ми допада и си е логично. С електрически клапани и пресостат, ми се виждаше доста сложно.
Благодаря за разясненията.
Да ама требе да е действителен синия текст :wink:
А аз се съмнявам, че е така :roll:
sstefanov - майстор
Ако помпата прави по-голямо налагане от ВИК може да се сложи един регулатор на налягането между помпата и клапана към водопровода. Този регулатор трябва да се нагласи на налягане малко по-малко от това на ВИК.
Е, да, ще е по-скъпо, но ще е по-просто и по-автоматизирано от всичко друго.

А най-простия вариант е без клапани и водата да се връща във ВИК мрежата :)
Само да не се окаже, че имат да ти връщат пари в края на месеца. :-D
Andri01 - майстор
А този пресостат ,който е в момента към помпата каква роля играе? От къде взема сигнал и как управлява помпата? Ако я пуска при ниско налягане?!,значи поливането ще тръгва винаги при миене,къпане пране... Освен ако човека не отива да го затваря.? Абе,ако иска да се автоматизира играта ,не става толкова просто. Искат се магнет-вентили,релета,схема. Всичко друго е компромис с ръчни кранове. А има ли ги тях,то и помпата може да се пуска ръчно.
yanko78 - специалист
Сега, може би грешката е моя, че не обясних на 100% ситуацията.
Помпата е центробежна, самозасмукваща и тегли от сондаж. Пресостата е електронен и сработва при спад на налягането. Когато се отвори клапан,(от програматора) или в моя случай, кран в къщата, налягането в пресостата пада и пресостата включва помпата.
Изхода за къщата е на хидранта преди клапаните. (Те си седят затворени) Когато се отвори чешма, налягането пада и помпата се включва. Когато се отвори клапан НАД изхода за “чешма”, водата си тръгва по поливния кръг.
Единствено би било имало проблем, ако се включи поливен кръг и в същото време се отвори линията към къщата, тогава, водата ще се разпределя по двете трасета и налягането ще е слабо да захрани и двете.
iliya_i - майстор
чет май 02, 2019 12:51 pmyanko78 написа:
Единствено би било имало проблем, ако се включи поливен кръг и в същото време се отвори линията към къщата, тогава, водата ще се разпределя по двете трасета и налягането ще е слабо да захрани и двете.
Още нещо не си уточнил: колко често спира водата.
При схемата на Стефанов има едно предположение:
kozl написа:
чет май 02, 2019 11:20 amyanko78 написа:
чет май 02, 2019 10:52 amsstefanov написа:
Предполага се, че налягането от ВИК е по-голямо от това на помпата.
Абсолютно! Нали това е целта, да дискутираме и измислим най правилното решение. Така само с два клапана най ми допада и си е логично. С електрически клапани и пресостат, ми се виждаше доста сложно.
Благодаря за разясненията.
Да ама требе да е действителен синия текст :wink:
А аз се съмнявам, че е така :roll:
Имай предвид, че налягането във водопровода не е постоянно. Най-високо е нощем, кога никой не ползва вода. А най-ниско в пиковиче часове, когато всички ползват. Същото е положението и с помпата - при включена поливна система налягането ще пада значително, а при изключена ще е на макс.
А ако двете налягания са на кантар - божа работа. :?
Възможно е при изключена поливна система налягането на помпата да е по-високо от водопровода, а при включена - обратно. Тогава това също не върви:
чет май 02, 2019 12:10 pmsstefanov написа:
...може да се сложи един регулатор на налягането между помпата и клапана към водопровода. Този регулатор трябва да се нагласи на налягане малко по-малко от това на ВИК.
Та ако това ще се ползва често, е добре да се изключи случайният фактор чрез кран или ел. управляем клапан.
MuTeB_ - специалист
Аз пък ще ти дам такъв савет. Затваряй кранчето на ВиК и си ползвай хидрофора, а поливките могат да стават вечер на нощна енергия, и за по голямо удобсво на къщата през деня. Полвай ВиК когато няма ток. Поне аз в такава насока се стремя. А може и да се автоматизира.
yanko78 - специалист
Последно стигам до решението с трипътен кран. Така или иначе, не спира често водата и при необходимост, ще прехвърлям ръчно, а ако реша, може и за постоянно да оставя да се захранва къщата от помпата, ако не ме дразни спада при първоначално отваряне на чешма докато надуе помпата.
Благодаря на всички отзовали се.

Тема "Как да свържа помпа към водопровод?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: