Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
1115 - специалист
Има ли смисъл да използвам колектор за топлата и студената вода в къщата при направата на Вик инсталацията?
LazarGanev - "Велик майстор"
Не е задължително, какви тръби ще ползваш?
jekasus - майстор
Явно пекс ще ползват.
Аз казвам, че колектор е глупост за водоснабдяване.
1115 - специалист
Ами за тръбата не съм решил.
Ще ми са да ползвам полипропилен, но нямам идея как да го вържа към колекторите които имам, а те са за PexAl тръби.

Хич не ми са слага колектор. Той с какво би подобрил нещата?
Другото което ме вълнува е, че досега където съм живял пералнята и кухнята се захрнваха с вода от една магистрала, а банята от друга. Съответно никога не е имало проблем с дебита на водата при къпане. Сега ако банята и пералнята са на едни тръби ще пада ли дебита или налягането, когато пералнята пълни? Има ли как да се избегне това? Не е ли колектора точно за това?
LazarGanev - "Велик майстор"
Колектора няма как да повиши дебита - все едно разклонителната кутия да повиши тока (нещо подобно, но не съвсем). Колектора е необходим, за да бъдат всички връзки на едно място, лесни за ревизиране, а освен това (по-голямата гъзария) - да имаш кранче за всеки консуматор - перална, миялна, вградена структура, хладилник, душ, мивка... Колекторите за отопление и ВиК са различни. За ППР не се ползват колектори.
kozl - майстор
Аз до сега не съм срещал проект с колектор по водопровода за битови нужди.
Моето мнение, е че има начин как да монтираш колектор, но не си заслужава.
Най-удачното изпълнение е по-голям диаметър на тръбите до банята и стеснения към смесители и тоалетни казанчета.
Примерно в наша баня имаме термо-смесител и колебанието на Т вследсвие промяна в дебитите пак се усеща, но много по незначително.
Верно, че термо-смесителя е доста по-скъп от колектора, но има файда от него, а от колектора :? .
1115 написа:
Съответно никога не е имало проблем с дебита на водата при къпане. Сега ако банята и пералнята са на едни тръби ще пада ли дебита или налягането, когато пералнята пълни? Има ли как да се избегне това? Не е ли колектора точно за това?
Дебита и налягането са свързани. Винаги ще пада дебита в банята, когато пералнята пълни. Въпроса е как ще се усеща. Колкото е по-голямо налягането в инсталацията и диаметъра на тръбите до душа, толкова по-неосезаемо ще е при къпане, особено ако към пералнята има по-стенснено сечение и по-малка пропускливост от тази към душа.

Тема "Колектор за питейна вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: