• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Boyan - специалист
Здравейте на всички!
Бих се радвал, в тази тема да публикуваме реално измерени ел.консумации, на конкретни модели сондажни и други помпи.

Повода е закупената от мой приятел потопяема сондажна помпа, със обявена мощност 0,18 kw.
Мотива за избор на тази помпа пред много други е именно обявената ниска мощност.
Оказва се, че консумираната мощност е четири пъти по-висока - 0,8 kw.
https://www.onlinemashini.bg/sondajna-p ... -mm-/32858
Законният срок, в който може да се върне не е изтекъл, но помпата е спускана в сондажа и тествана на вода.
При опит да я върне, вероятно ще му кажат, че са имали предвид "механична мощност на вала", че помпата е потапяна и т.н.
Моля за съвет, как се процедира в такъв случай.
Човека е частно лице и помпата е закупена онлайн.

Прикачен файл:
Екранна снимка (430).png
LazarGanev - "Велик майстор"
Щом е купена онлайн, връщането е много по-лесно, а щом пък е частно лице, нещата са съвсем без проблем. Само при споменаването на вълшебната думичка "КЗП", нещата веднага тръгват в правилна посока :cool: . Аз вчера се зачетох в една от тези спам реклами, дето идват на пощата - ставаше дума за разпродажба на последни бройки от някои видове машини. Направи ми впечатление един къртач Спарки за 600лв, за който бе обявена сила на удара 15 Дж и аз ококорих :shock: . Зачетой се по-дълбоко в техническите характеристики - а, не било 15, ами 11,5 Дж - невинно изпусната едната единица с десетичната запетая. Зачетох се на друго място - ами те били 8 Дж. Спрях дотам. Тъй че и при вашия случай - печатаря неволно добавил една единичка, ми стават грешки, нали? Ама тя помпата се избира според някакви цифри - който е сгрешил, да си поеме вината. Ама била пускана в сондажа - ами естествено - вие нямате лаборатория за да я тествате на сухо. Аз преди няколко години се бях хванал да купувам евтина ютия на жена ми, щото тя все харесва скъпи :) . Е, три опита направих и всичките ги върнах, щот не правят пара.
- Ама гоподине, ние нали я пробвахме пред вас?
- Е да де, ама вие я пробвахте само дали загрява, а не дали прави пара, а аз купувам парна ютия!
И си я прибират без проблем, ще я дадагт на следващия клиент, докато улучат по-скромен. Сигурен съм, че и твоя приятел няма да има проблеми.
ПП. Много са ми смешни е тези икономии - напор 30 мвтра, т.е. се предполага, че я пускаш в сондаж 30м, пък кабела 19м, т.е. трябва задължително да се удължава кабела и снадката ще остане в сондажа, където влагата е огромна!
шоп - майстор
Човека спокойно може да върне помпата ако не отговаря на обявеното и очакванята му.

От маломошните помпи съм най доволен от даб 370 вата и двигател тесла

Другата 370 ватова отлична помпа е беларди, само че ако е куплирана с варненския електромаш двигатеш, че ще харчи малко повече. Обаче малко повече, а не в пъти.
Въпреки че като качество двигателя не дава ядове.
Последна промяна от шоп на ср юни 19, 2019 10:10 am, променено общо 1 път.
fbr - майстор
А въпроса, как е измерена консумираната мощност не е маловажен, че се продават пък едни техники за измерване, които лъжат здраво.
miroki - майстор
Аз също бях загледал тази сондажна помпа и дори се обадих да попитам да няма грешка с цифрите, да не е добавена 1 единичка случайно и да е 0,8 кв. А не 0,18 кв. Отговориха ми , че наистина е 180 вата.
Тази която ползвам сега е 250 W и ми се стори, че е възможно, но ..... явно всичко е реклама и дори директна лъжа.
Boyan - специалист
ср юни 19, 2019 7:29 amfbr написа:
А въпроса, как е измерена консумираната мощност не е маловажен, че се продават пък едни техники за измерване, които лъжат здраво.
Аз му я замервах, понеже ме помоли да му я пусна да си полива.
Осигурително въженце, моторна защита, възвратно клапанче и т.н.
Винаги си слагам допълнителни моторни защити, защото оригиналните на помпите ми се виждат бавни.
Започна да изключва моята, загледах се в таблото, което си върви с помпата и изненадаааа :rolleyes:
На него е написана истинската консумация, която е в пъти над тази, обявена в сайта за продажба.
Производителят е отбелязал 1 конска сила, демек около 750 вата. Аз меря 800, което е близо.

Прикачен файл:
Табелка.jpg
Табелка.jpg (98.45 KиБ) Видяна 1758 пъти


Човека е много точен, но е притеснителен и го е било срам да ми каже,
че всъщност поръчката за закупуване е направена на 20.05.2019г и да кажем ден за доставка.
Срока от 15 дни за връщане без обяснения е изтърван.

Сега какво бихте препоръчали ? Да я върне на основание, че данните драстично се различават от обявените ?
Или че са му доставили друг продукт примерно ?
dragozow - майстор
Това е помпената мощност, консумираната е друга. Ето и таблото, 3 ампера и дават, това е оригиналното табло:
Изображение
Реално защитата сработва някъде над 5 ампера. Ето това са табелите на помпата и помпената част:
ИзображениеИзображение

Обяснението на производителите е, това е помпената мощност, това ги задължават да пишат. Сондажните помпи са с навити по друг начин, реално ако клиента ще я пуска на генератор му трябва поне 4 пъти по-голям отколкото пише. Това е масово при сондажните помпи, аз имам при мен 5 различни марки и са все така.

Ето:
Изображение

Ето и как да се избира квадратурата на кабелите:
Изображение

Общо взето в повечето ръководства се казва такива системи да се монтират единствено от квалифицирани фирми. Сондьорите, които монтират и сондажни помпи ги знаят тези работи, но в България е пълно със специалисти по всичко, без да имам някого предвид.
Boyan - специалист
Обяснението на производителя добре.
Клиента влиза в сайта и си търси помпа, която при неговите дадености да му дава около 3 кубика на час
и иска да е с възможно най-ниската консумация.
Хората са изнесли на страницата съкратени данни.
Тези по-долу съм ги замервал, че консумацията им е близо до написаната в сайта мощност, а тук говорим за 4 пъти разлика.


Прикачен файл:
Екранна снимка.png


Ето още линкове от същият сайт:
https://www.onlinemashini.bg/sondajna-p ... 3-h-/45133
https://www.onlinemashini.bg/sondajna-p ... 1-m-/33591
Boyan - специалист
За да не си помисли някой, че правя реклама или антиреклама,
Стефан ми разреши да постна поръчката.
Случая е напълно реален и му търся решение.

Прикачен файл:
Поръчка.png
Поръчка.png (54.82 KиБ) Видяна 1719 пъти


Не съм се свързал още със онлайн магазина. Ще търся диалог със тях.
Защото е възможно и те да са подведени, но така подвеждат много купувачи.
Които ме познават са на ясно, че от повече от 20 години монтирам помпи.
Искам съвет как да постъпя в тази ситуация, защото искам да му помогна.
VLADO66 - майстор
В тази ситуация потърси диалог с магазина.Случая е заплетен, защото явно няма ясно обозначени параметри, при които да се даде мощност, а и би било почти невъзможност поради характера на работата на този уред.Драгозов действително е прав- пусковата мощност е най-висока. Работил съм с големи помпи/160kW/ и когато трябваше да ги пускам, задължително задвижката след помпата трябваше да бъде затворена, защото защитата я изключваше и се е случвало да гърми трафопоста.
  • 1
  • 2

Тема "Консумации на помпи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: