Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
nilro - специалист
Хидрофорна потопяема помпа DAB DIVERTRON 1200M
Алекси Георгиев - напреднал
Ами да, разклонения по трасето ще ми трябва - на две места преди да влезе в къщата. А от кладенеца до нея тия 70м ще св копаят точно с такова, малко багерче.
За изолацията в подземната част - не знам, но мисля, че 80см дълбочина ще са достатъчни за да не замръзне. Но все пак, доверявам се на хора, които знаят повече от мен. Водопровода ще се ползва ежедневно, но предимно сутрин и вечер, защото през деня сме на работа, но при наистина екстремни зимни условия може да се остави мивката да "капе" по малко.
Така, този вариант с потопяемата помпа в кладенеца и разширителния вътре в къщата ми се струва доста по-удачен, но май ще ме натовари с цена - като гледах този модел от предното мнение ми излиза цена от над 700 лв само помпата. Ами разширителен съд, контрол... :cry:
nilro - специалист
Тази помпа си има всичко в нея.Само я пускаш в кладенеца на около 0,5 м от дъното и включваш щепсела.
kozl - майстор
ср юли 03, 2019 5:18 pmnilro написа:
Хидрофорна потопяема помпа DAB DIVERTRON 1200M
ср юли 03, 2019 6:47 pmnilro написа:
Тази помпа си има всичко в нея.Само я пускаш в кладенеца на около 0,5 м от дъното и включваш щепсела.
И как регулира налягането в изходящия водопровод :?
Има "всичко" - прочетох за електронен поплавък за водното ниво и защита на ел.двигателя от блокаж.
Тази помпа която има всичко струва няколко хиляди лева примерно на Грюнфос. На изходящата тръба има датчик налягане, който се следи от електронно и табло. Включено е и честотно управление и така се регулират оборотите на помпата, според зададеното налягане в изходящия водопровод. Такава потопяема помпа работи без РС и поддържа зададеното налягане. И все пак като ги монтираха заложиха РС към 5 л до датчика.
VLADO66 - майстор
Ще го монтират, защото иначе електрониката се побърква, а и помпата би работила он/оф непрекъснато, което не е добре и за двигателя.
Алекси Георгиев - напреднал
Няма да ми се смеете, защото вече казах че съм абсолютно неграмотен в тази насока.
Но аз поне така си го обяснявам... Този род помпи като нямат "балон" къде поддържат налягането? В самия водопровод? Тогава какво ще стане, когато влезеш в банята да се къпеш - няма ли да работи постоянно?! Ами като пуснеш пералнята - тя ще включва и изключва N-пъти в минута...
Може и да греша - къде от незнание, къде недоверие спрямо техн. новости, но май бих заложил на стандартна хидрофорна помпа с балон, поставена в шахта. Мисля че по-лесно се работи с нея и е по-евтина като цена. Но пак казвам - може да се заблуждавам...
шоп - майстор
Няма да се смеем. Задаваш много точни и логични въпроси за начинаещ. Вижда се, че ще си направиш системата сам и просто трябва да вземеш правилното решение.

Инверторните помпи имат честотен регулатор, който им позволява да работят доста ефективно в широк диапазон. Недостатъка-скъпи са!
Обикновените помпи с флуид контрол ( пресостат ) работят на принципа старт-стоп. Дали пресостата ще е механичен или електронен-няма никакво значение.
Всички производители на помпи посочват в тех. характеристики на помпите си колко е пределната граница за старт за 1 час. Обикновенно е 20 пъти.

За да се разредят старт/стоповете се слага КЪДЕТО И ДА Е ПО СИСТЕМАТА разширителен съд. Неговия обем се избира по правилото на Мечо Пух. Колкото е по-голям-толкова по-рядко ще се включва помпата. Това щади животя и. Разсширителния съд може да е 1-2-10 бройки и т.н.

Все пак РС е хубаво да е някаде в основното трасе за да не застоява вода в него, а да има известна циркулация. За фенове и разбирачи има РС с два извода и с клапани. При тях няма застояване на вода.

Вкъши съм с три РС х 50 литра всеки. Помпата се включва основно при къпане :rock: :rock: :rock:

Предложих потопяема помпа, защото изграждането на шахта е труд и доста стредства. Помпата ще е във влага и проблема с засмукване на въздух-реален!
Извадете парите за шахта и тези пари ги прибавете към цената на потопяемата помпа.
Ще имате безпроблемно водоснабдяване с помпа няколко класа от хидрофори с цена 300 лева.
Успехи!
kr1100 - майстор
[quote="Алекси Георгиев"
За изолацията в подземната част - не знам, но мисля, че 80см дълбочина ще са достатъчни за да не замръзне.
[/quote]
Никаква изолация. Ако настане голям студ и замръзен с изолацията замръза ще се в късна пролет или през лятото.
Алекси Георгиев - напреднал
Вчера съвсем случайно се видяхме с един познат. Казах му, че сме купили вила и му обясних какво ми предстои да правя.
Каза, че разполага с някаква помпа на Райдер, която вече не му е потребна. Според формата, както ми я описа, аз откривам това https://www.onlinemashini.bg/vodna-pomp ... stat-/9536
Довечера ще ида да я взема, но няма да мога да я пробвам, защото изрично ме предупреди да не я пускам с обикновен маркуч, а аз не съм готов с тръбите все още.
шоп - майстор
пет юли 05, 2019 11:05 amkr1100 написа:
. Ако настане голям студ и замръзен с изолацията замръза ще се в късна пролет или през лятото.
:?

Тема "Хидрофорна с-ма за вила от кладенец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: