Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
nikartrade2 - напреднал
Здравейте,ще използвам тази тема,за да не отварям нова за да задам и аз няколко въпроса.
Предстой ми сблъскване с подобно нещо,изкопах кладенец с дълбочина 4 м. положени са 4 бр пръстени бетонни ф-800 ,нивото на водата в кладенеца е два пръстена и половина и при пълното му изпомпване се възстановява за около 12ч мисля,че е достатъчно за битови нужди на вилата.
Та въпроса ми е, искам да захраня вилата с вода от кладенеца,той е на около 20 м отстояние и денивелация от 2-3м
Смятах да правя шахта и да слагам хидрофор,но сега разбрах ,че има потопяеми помпи с вграден пресостат които могат да изпълняват функцията на хидрофор. Възможно ли е при моите условия да се ползва такъв тип помпа?
и как да се изгради мрежата еветуално?
Благодаря ви предварително
vinkelmen - специалист
Разбира се, че може, стига бюджетът да го позволява, читавите са възскъпи. В зависимост от модел и марка 550 -750 лв, ориентировъчно.
Но пък никак не е сложно сам да изградиш хидрофорна система с потопяема помпа. Монтираш ел. пресостат на тръбопровода, някъде във вилата, преди първия консуматор, хубаво е да сложиш и някакъв малък разширителен съд (3-8 л) или направо пресостат с вграден съд и си готов.
шоп - майстор
вт авг 13, 2019 3:36 pmvinkelmen написа:
хубаво е да сложиш и някакъв малък разширителен съд (3-8 л)
Не само, че е хубаво ами според мен направо задължително.
Обаче защо толкова малък. Аз бих предложил за еднофамилна къща 50 литра РС.
nikartrade2 - напреднал
вт авг 13, 2019 3:36 pmvinkelmen написа:
Разбира се, че може, стига бюджетът да го позволява, читавите са възскъпи. В зависимост от модел и марка 550 -750 лв, ориентировъчно.
Но пък никак не е сложно сам да изградиш хидрофорна система с потопяема помпа. Монтираш ел. пресостат на тръбопровода, някъде във вилата, преди първия консуматор, хубаво е да сложиш и някакъв малък разширителен съд (3-8 л) или направо пресостат с вграден съд и си готов.
Аз гледах потопяеми помпи с вграден в тях пресостат.. това по кофти вариант ли е?
И друго този разширител може ли да бъде между кладенеца и къщата някъде по трасето,
kozl - майстор
Където и да е по тръбите с високото налягане може. Най добре в къщата на топло да няма опосност от замръзване. При използване на потопяема помпа в хидрофорна уредба, след помпата може навсякъде.
Удачно е да е близо до пресостата, за да се изключи възможност зо вторични смущения в управлетието по налягане.
nikartrade2 - напреднал
вт авг 13, 2019 7:32 pmkozl написа:
Където и да е по тръбите с високото налягане може. Най добре в къщата на топло да няма опосност от замръзване. При използване на потопяема помпа в хидрофорна уредба, след помпата може навсякъде.
Удачно е да е близо до пресостата, за да се изключи възможност зо вторични смущения в управлетието по налягане.
Извинявам се за глупавите въпроси, но съм много невеж в тази сфера, ако си взема потопяема помпа с вграден пресостат, мога да сложа разширителя навсякъде по главната тръба от кладенеца до къщата ? Правилно ли съм разбрал ?
Алекси Георгиев - напреднал
Какво стана тука?!? Нещо май... се обърках :?
Пресостата трябва да е максимално близо до разширителния съд! Ако не е близо системата започва да пулсира (тръгни - спри) поради инертност на водата в тръбите и ще износи бързо помпата... Помпите имат лимит до 20 включвания-изключвания на час което си го пише в инструкциите към тях. Иначе няма значение дали групата пресостат-разширителен съд е в къщата на разстояние от кладенца, или до кладенеца в шахта примерно! Други въпроси има ли?

Извинявам се за глупавите въпроси, но съм много невеж в тази сфера, ако си взема потопяема помпа с вграден пресостат, мога да сложа разширителя навсякъде по главната тръба от кладенеца до къщата ? Правилно ли съм разбрал ?
[/quote]
vinkelmen - специалист
вт авг 13, 2019 4:43 pmшоп написа:

Обаче защо толкова малък. Аз бих предложил за еднофамилна къща 50 литра РС.
Защото се губи едно от предимствата на електронния пресостат, а именно липсата на пулсации в налягането. Когато пресостатът е стартирал помпата, той я поддържа в действие докато има разход на вода, като подаваното налягане през това време не се променя (стига да не се увеличи дебита, примерно някой пуска втора чешма). Помпата спира при липса на дебит, тоест, крановете са затворени и датчикът по поток не регистрира движение. За това се монтира сравнително малък съд, но достатъчен за да предпази помпата от често включване, дължащо се на течове в системата или незначителна консумация. При хидрофорните системи с механичен пресостат, които пускат и спират помпата при достигане на някакво налягане, разликата между двете обикновено е 1,2 - 1,4 bar, което се усеща и е неприятно, особено при къпане.

Тема "Хидрофорна с-ма за вила от кладенец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: