• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Chefo77 - майстор
Привет!
Мисля да коригирам мястото, на което е басейна като го източа, заравня основата и напълня басейна обратно. Въпросът ми е - каква помпа ми е необходима, за да източа водата от надземен басейн и да я пратя в резервоара, като денивелацията между двете е около 2 метра, разстоянието - около 20?
Същата операция мисля да я правя есента, няма да зимува навън пълен я :)
Какъв тип трябва да е -

https://www.praktiker.bg/bg/Vibracionni ... 0/p/448640

Или

https://www.praktiker.bg/bg/Drenazhni-p ... S/p/462019

И благодаря предварително!

Ей-тая дори е в акция:

https://www.praktiker.bg/bg/Drenazhni-p ... K/p/482632
iliya_i - майстор
А резервоара пълен ли ще зимува? Не трявва ли да източиш и него :?
Chefo77 - майстор
Резервоарът зимува пълен има-няма 20 години, той е вкопан :)
kozl - майстор
В препратките липсват характеристиките на помпите.
Но третата препратка в акция е за помпа с Hmax=5m и не я препоръчвам за маркуч под 1", въпреки, че вероятно ще свърши работа щото денивелацията ти е 2 метра, и диаметъра на маркуча ще определи дебита на помпата, но теоретично вода ще протече към резервоара.
Първата със сигурност ще станe щото Hmax=70 m. Но дебита малък и ще чакаш повечко дорде се изпразни.
За втората обаче никакви данни за изходящо налягане и :? Има вероятност максималния напор да е км 6-7 метра и тогава взимай нея. Но ако ще източваш с 1/2 маркуч може би вибрационната е най подходяща. На центробежните ще им скопиш дебита с тесния маркуч, иначе за тях вреда няма от скопяването.
Andri01 - майстор
Центробежната от втория линк.
radius - майстор
С дренажна помпа Керхер и 25мм ПЕ тръба вадя от 2,2м дълбочина водата след пречиствателната станция. За басейн няма да е бързо, но става.
Но според мен ще е по-бързо от вибрационната, която дава излишно голям напор, ама няма дебит.
Chefo77 - майстор
Напор не ми трябва, нито брутален дебит - той басейнът е малко над 4 кубика. Въпросът е коя няма да е напразна покупка. Маркучът, който мисля да е използвам, е обикновен зелен с оплетка - за поливане. Мисля, че е 1/2...
nikolson - майстор
Преди десет години купих помпа като 2 или 3, нямам спомен. Трябваше да дренирам един изкоп.
Свърши си работата и след това я ползваха 2-3 години, докато не се спомина внезапно.
шоп - майстор
Трябва да прецениш, коя помпа може да използваш за в бъдеще

Все си мисля, че дренажната помпа е по-универсална. Я изкоп ще отводниш, я мазе след наводнение...


Вибрационната е за да я спуснеш в дълбок сондаж ( сондаж обаче с обсада) иначе вибрациите са вредни за сондажа поради реална опасност от срутване.

Помисли и за варианта, че ако тази помпа 10 год не я ползваш за нищо друго по-икономично ще е да изливаш водата и да пълниш всяка година басейна от водопровода или сондаж ( едва ли имаш съдя от написаното)

Не знам при Вас колко е цената на м3 вода, но и 2 лв да е това са 8 лв за една година.
Успехи!
Chefo77 - майстор
Благодаря за съветите - аз затова питам. Също мислех, че дренажна е "моята", но като не съм сигурен, няма смисъл да рискувам :)
Сондаж имаме, но е с много малък дебит. Нашите го използваха само за капковото напояване, а аз още не съм стигнал до него.
  • 1
  • 2

Тема "Каква помпа?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: