• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
krasi92 - майстор
На втора и трета помпа ти е нужен поне цол маркуч щото щуцера е за цол и цол и четвърт.
ben84 - специалист
Каквато и помпа да вземеш все ще ти качи водата на 2 метра.
Ако нямаш идея да я ползваш за друго, купи най-евтиния китаец от магазина. Има гаранция. Чупи се - връщаш.
Само гледай дебита да те устройва.
Chefo77 - майстор
Да дам отчет :)
Вчера ходихме с жената до Практикера, след кратко умуване и консултация с момче от екипа, взех втората помпа. Добавихме някой и друг преходник и 25 метра маркуч 3/4. С малко побългаряване сглобих всичко, тръгна, работи - помпата е много добра! Не достигна 10500 л/ч, по-скоро 1/10 от обявения капацитет, но го считам за нормално с оглед на добавките след изхода на помпата (оригинално е на нещо като 2 цола).
Та последва махането на басейна, изкопаване и преместване на едни 2 кубика пръст с коренчета трева и опит за нивелиране (в горния край е 20-ина см по-високо от долния). Изстъргах с мотиката най-долния слой, за да добия най-ситна фракция, после пресях пясък от пясъчника и натрупах има-няма 5-6 см пясъчна възглавница с повторно нивелиране. Постигнах нещо като 2 см разлика в нивелацията, която на фона на 3,10 метра диаметър и наклони навсякъде отчитам като успех :lol: Сложихме подложката и върнахме обратно басейна.
Та сега басейнът е полувкопан. И нова питанка - с какво да запълня дупките около басейна - наново да пресявам пясък, който вероятно няма да ми стигне, да пресея фина пръст от тази, която изкопах, или нещо друго? Разбира се, ще го правя при напълнен догоре басейн, за да минимизирам разстоянията, които да пълня и да няма напрежение в него.
LazarGanev - "Велик майстор"
Пясък не е много добре, защото като източиш басейна ще се срутва и ще го напряга навътре
kozl - майстор
Е да де ама нали бил е с пясък :?
Е то данните за дебит и напор на помпите най-често се дават в крайните точки на H-Q кривата (характеристиката на помпата; зависимостта на дебита към напора). А в крайните точки трябва да се има в предвид, че обичайно за центробежните помпи при максималния напор дебита е нула, а при максималния дебит напора е минимален. Та то си бе ясно, че максималния дебит няма как да получиш.
Пясъка е пресята фракция и а подходящ за запълване на процепи. Сам трябва да прецениш наличната пръст дали става за засипване. След като пресееш не т абва да се слепва или засводява, това значи че ще е възможно да запълни празнините. Спрямо пясъка е компромис и аз смятам, че в твоя случай може да се приеме този компромис.
шоп - майстор
пон юли 22, 2019 7:33 amChefo77 написа:
с какво да запълня дупките около басейна
Не си дал инфо за басейна, но 4м3 басейн предполагам е с фолио и метална конструкция. Надуваем едва ли би тръгнал да го правиш полувкопан:-)

Технологията, която аз използвам за този тип басейни е от вън е земновлажен бетон или замазка.

При теб е малко вкопаването и отливането става на един етап. Иначе технологията е 30 см вода и отвън 30 см земновлажен бетон.
На следващия ден пак така.

До запълване до горния ръб.
Chefo77 - майстор
Като казвам полувкопан имам предвид 10 см в долния, 30 в горния край - не метър под земята :D Не ми се иска да го бетонирам, след някоя година може да ми щукне да го махна или сменя, с пресята фина пръст няма ли да стане? Точно с тръбна конструкция е.
Не е бил с пясък, взех пясъка от пясъчника, за да го използвам за възглавница, да е меко и да не пробие.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон юли 22, 2019 1:27 pmChefo77 написа:
Като казвам полувкопан имам предвид 10 см в долния, 30 в горния край - не метър под земята :D Не ми се иска да го бетонирам, след някоя година може да ми щукне да го махна или сменя, с пресята фина пръст няма ли да стане? Точно с тръбна конструкция е.
Не е бил с пясък, взех пясъка от пясъчника, за да го използвам за възглавница, да е меко и да не пробие.
Може с течна кал да го запълниш
filmatoplo - майстор
Може да се огради с тротоарни плочки поставени вертикално или подобни тесни бурдюрчета ,просто като преграда от срутване на пръста към басейна.
  • 1
  • 2

Тема "Каква помпа?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: