Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Алекси Георгиев - напреднал
Здравейте!
Става въпрос за имот извън града - няма водозахранване, няма и канализация. Искам да го направя място за целогодишно обитаване. Тъй като съм съвсем неук, ще задам елементарни въпроси.
Разполагам с кладенец, който до сега е използван за поливане на зеленчукови и тревни площи. Винаги е пълен, и дори след сериозна консумация се възстановява в рамките на 24 часа. Водата е анализирана и е годна за домакински нужди.
Искам да захраня и къщата от него - бойлер, пералня и мивка.
Сега, въпросът е там, че кладенеца е в най-ниската част на двора, а от него до къщата са почти 65-70м с денивелация от около 15м
Точно този фактор ме притеснява - дали хидрофора ще може да преодолее това разстояние, височината и дали получения спад в налягането няма да се отрази на работата на бойлера и пералнята.
Вероятно ще ми е нужна помпа с голяма мощност, напор и дебит, която надали ще намеря в магазинната мрежа. Затова съм склонен на предложения за подходяща комбинация, примерно от две помпи, междинен, буферен съд или... незнам, но съм сигурен, че има решение!
Предварително благодаря!
И ще се радвам на въпроси, касаещи важни фактори, които пропускам да отбележа.
шоп - майстор
Според мен излишно ще усложниш системата ако е с междинен резервоар и втора помпа.

Купи си един по-мощен хидрофор да кажем 1300вата.
Положи от кладенеца до къщата полиетиленова тръба ф32 подземно на дълбочина за да не замръзва и това е.

15 м денивелация са загуба от 1.5 бара. Хидрофора може да го настроиш да изключва на 4,5 и в къщата ще имаш 3 бара. За мен доволно.

Варианта с междинен съд също е възможен разбира се ( аз вкъщи съм с такъв, но по друга причина)
В този случай трябва да намериш място ( да не замръзва ) на един 500 л бидон с поплавък и втората помпа.
krasi92 - майстор
На пералнята и трябва половин бар налягане за да работи.https://bauhaus.bg/hidroforna-pompa-gar ... co/p/17158 .това ще ти свърши работа като може да и направиш шахта на 7-8 метра от кладенеца ако е равно или с лека денивелация.При тези разстояния е от значение захранващият кабел до помпата да е подходящ
Алекси Георгиев - напреднал
Ако наистина тези 3 бара реално влязат в къщата, то те според мен ще са напълно достатъчни за нуждите и системата с междинния съд ще е напълно излишна.
Помпата, която е показал колегата по-горе ми се вижда доста надеждна, дебита й е добър и напълно достатъчен според мен. Смукателната дълбочина и напора също ме устройват.
Сега възниква един друг проблем - избързах май, защото миналата седмица купих 100м полиетиленова тръба с размер ф40х2.4
VLADO66 - майстор
Няма значение, даже по добре.Ще редуцираш където трябва.
Алекси Георгиев - напреднал
А бихте ли ми дали насоки за размери и изолация при изграждане на шахтата. Дренаж също ще трябва, за да се предотврати "удавяне" на помпата при евентуално напълване с вода.
Другия въпрос е, че ще се наложи последните 5-6 метра от тръбата да останат невкопани, над земята, преди да влязат в къщата. Може ли и до колко ще е ефективна изолацията при големи студове?
шоп - майстор
ср юли 03, 2019 1:23 pmАлекси Георгиев написа:

Сега възниква един друг проблем - избързах май, защото миналата седмица купих 100м полиетиленова тръба с размер ф40х2.4
Няма проблем!
По широката тръба може да мине и много и малко. По-голям проблем щеше да е ако сте купили Ф20 да кажем.

Така имате възможност по трасето до къщата да направите отклонения, за поливане за външна чешма или за да си измиете колата.

Сега остава малко хамалската част да се прокопае трасе до къщата. 70 м канал с дълбочина 80 с ширина 30 не е проблем за един мини багер, но ако е на ръка си е сериозен фитнес.
Ако финансите не са проблем е хубаво да положите върху тръбата най-евтината и тънка топлоизолация.
VLADO66 - майстор
Ако не се ползва водопровода известно време, каквато и изолация да се сложи, ще замръзне.За 5-6 метра не е проблем да се сложи нагревател за тръба и съответния термостат, който да го включва когато температурата падне под нулата
шоп - майстор
ср юли 03, 2019 4:00 pmVLADO66 написа:
Ако не се ползва водопровода известно време, каквато и изолация да се сложи, ще замръзне.За 5-6 метра не е проблем да се сложи нагревател за тръба и съответния термостат, който да го включва когато температурата падне под нулата
+1
много точно написано.

Не знаем конкретиката, но 5-6м надземно е много.
Няма ли възможност за подземен монтаж, дори със заобикаляне или полагане на тръба с къртица?
шоп - майстор
ср юли 03, 2019 3:08 pmАлекси Георгиев написа:
А бихте ли ми дали насоки за размери и изолация при изграждане на шахтата. Дренаж също ще трябва, за да се предотврати "удавяне" на помпата при евентуално напълване с вода.
Позволи ми да ти дам един съвет.

Вместо да копаеш шахта, да я изолираш да и правиш капак, да я дренираш...ми ще дадеш едни минимум 500 лв за тази структура и ще имаш електричесто и помпа във влага :idea: :idea: :idea:

Помисли за варианта качествена потопяема сондажна помпа.
Така винаги ще имаш вода и ще забравиш какво е гълтане на въздух и обезвъздушаване.
Едно парче 1,5м ПВЦ тръба ф150 за 5 лв около помпата за да се получи охлаждане на двигателя или по народно му "мантел"

Вкъщи на топло, сухо и подходящо място си монтираш разширителния съд и флуид контрола.
Това място може дори да е на тавана:-)))))

Тема "Хидрофорна с-ма за вила от кладенец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: