• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
alkuni - помощник
Здравейте!
Появи ми се следният проблем:
От няколко ден в бяната се появи нещо като теч.През нощта чувам как нещо капе.
Свалих батерията,свалих ексцентика.Тук е мястото да добавя че ексцентрика е навит на месингов удължител тъй като тръбите са закачени за панелната стена ,има гипсокартон и след това са плочки(за да мога да монтирам ексцентрика за полипоприленовата батерия ми трябваше удължител).
Изтъргах фугата около удължителя и хванах шестограма за да го сваля(оказа се мисия невъзможна ,резбата на удължителя където трябва да захване шестограма беше унищожена)Докато се чудех как да го развия,го разклатих леко с ръка - и изненада,удължителя се счупи по средата на резбата която влиза в полипоприленовата батерия(в нея остана другата част на резбата на удължителя - като трябва да кажа че всичко е корозирало)
Направил съм снимки(ако трябва ще направя и още)
Та какъв съвет бихте ми дали?
Възможно ли е по някакъв начин да се отстрани останалата част на удължителя и да се направи нова резба на батерията
Благодаря

Прикачен файл

20190912_112402.jpg

Прикачен файл

20190912_112739.jpg

Прикачен файл

20190912_112749.jpg

Прикачен файл

20190912_112942.jpg

Прикачен файл

20190912_112330.jpg
muhala - майстор
Аз бих пробвал първо с шабър. Набиваш го и пробваш да въртиш. Едва ли ще стане, а и не се знае полипропиленовия фитинг колко добре е хванат за стената.
По-бруталния начин е сваляш няколко плочки. Предполагам, че няма да е трудно. махаш картона малко и ще имаш поле за действие.

А дали там е капало и преди това ? Предполагам, че картона зад плочките е на юфка.
jabata - специалист
Тези удължители са с вътрешен шестограм. Виж дали не е останало малко от шестограма в това което е останало от резбата. Ако не, решението е брутално с шабър, чук и въртене.
Ако обаче си на картон, и си сигурен че оттам е капало ще те попитам как е хидроизолацията? Слагана ли е такава на стените, или не? Защото ако не е, вероятността картона да е станал на картонена салата е голяма. И тогава спасението е само сваляне на няколко плочки, подмяна на кашона и т.н.
Попринцип от тези удължители се срещат много ментета, които за 1-2 години са ръждясали, и след това ела да гледаш веселба. На мене веднъж ми падна батерия закрепена на такива удължители, купени от голям хипермаркет. Добре че бях там, та не можах да наводня всичко....освен да се понамокря. От тогава от опит знам, че такива удължители се купуват от специализиран магазин за ВиК, и да са задължително маркови, а не само да пише Made in Italy :) Защото понякога пристигат с кораби от китай, преопаковат ги, и хайде по магазините като италиянска стока.
В твоя случай, чукни по-долните плочки. Ако чукат на кухо (вероятността за това е голяма), сваляй и гледай какво е отдолу, и пробвай да развиеш. Възможен начин за това е, набиване на шабър, и след това въртиш шабъра. Другия вариант е по-груб със секач и чук, но тогава рискуваш да нараниш резбата на ППР муфата.
VLADO66 - майстор
Една права отверка не много голяма я набиваш внимателно между парчето което е останало вътре и резбата на полипропиленовия накрайник.Целта е да счупиш парчето.Ще излезе на две или три черупки, защото е менте.Следващият път като купуваш удължители гледай колко са дебели като материал.
шоп - майстор
Аз съм съгласен с тримата колеги преди мен и съветите.
Шабър, отвертка, малък секач, щестограм или квадрат. Важното е да се набие и превърти. Дали цяло или на парчета ще излезе. Само трябва да се пази женската резба на ППР преход.

Финни пилички, ножовки и зегета също са вариант.

И накрая ако се преебе резбата-къртене.

П.П. не подценявайте и съветите за теча. Може всико зад гипскартона да е леш.
Успехи!
alkuni - помощник
Благодаря на всички за съветите.
Явно няма да мине без къртене на плочки.
Остатъците от удължителя са станали на прах,по никакъв начин не успях да махна това което е останало от тях.Всичко е прогнило вътре.
Имах някаква малка надежда че би могло да се направи нова резба,но...
Благодаря още въднъж
шоп - майстор
Много бързо се отказваш!!!
Каква прах?
Не бързай да къртиш. С малка телена четка на бормашината може да почистиш резбата. Ако с четка не пада си вземи един метчик 1/2'' и прокарай резбата.

Къртенето се прави, когато са опитани всички възможни варианти и резултата е нулев.
alkuni - помощник
ОК
Ще пробвам с метчик утре
torbalan - Дървен философ
На два пъти съм вадил подобни счупени фитинги с финна ножовка. Режа до резбата и после с плоска отверка изкъртвам.

Не е нето лесно, нито приятно, но се получава.

Дори да се нарани леко женската резба - не е драма. Така или иначе ще се ползва някакъв уплътнител за резба.
brassSob - специалист
чет сеп 12, 2019 7:46 pmtorbalan написа:
На два пъти съм вадил подобни счупени фитинги с финна ножовка. Режа до резбата и после с плоска отверка изкъртвам.

Не е нето лесно, нито приятно, но се получава.

Дори да се нарани леко женската резба - не е драма. Така или иначе ще се ползва някакъв уплътнител за резба.
Вкъщи общо 14 или 16 съм сменил. 2007 като правехме ремонт и в незнанието си тогава сложихме цамови боклуци. Някои с ножовка смених. Някои с ръчкане с нож.
  • 1
  • 2

Тема "Счупена резба" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: