Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
danko6 - помощник
То точно за това ми я препоръчаха, но сериозно яко помпане на тая ръчка и не успявам да кача водата до горе :D Страшна бицара стегнах обаче :D
Другото което мисля да направя е това, понеже мога да се сдобия с един добър компресор тази седмица


Мен като цяло не ме бърка каква е водата нито ще я пия, нито нищо до другата година, пък и ми трябва предимно за поливане на градината. Затова до другата година просто ми трябва начин да извадя водата, да видя ще напълни ли нова и след това да изпомпвам за да се отворят порите в глината понеже още не съм мятал филц та да преценя да мятам ли филца или догодина да докопавам.
iliya_i - майстор
нед ное 17, 2019 5:58 pmdanko6 написа:
Тази чугунената ръчната помпа в магазина казват 20-30 метра напорче има, сложих си аз смукателя напълних маркуча с вода и го вързах към помпата (след 2 часа помпане и наливане на вода през помпата налях направо в маркуча до горе) с цел да помпам по малко и пак помпата не изпомпва водата, затова се чудя дали има наистина напор от 20-30 метра тази помпа и съпротивлението е убийствено просто.
Данко, нещо навремето не си внимавал по физика.
Знаеш ли колко метра воден стълб е 1 атмосфера налягане?
Ей те това е теоретичния максимум на засмукване, на всяка помпа. Над тази дълбочина водния стълб се разкъсва и водата не стига до помпатта.
За практическия - умножи го по 0.7, заради съпротивлението на клапаните, тръбите и др.
Имаш вече верният отговор:
нед ное 17, 2019 8:38 pmkrasi92 написа:
С тази ръчна помпа едва ли ще извадиш вода на повече от 7 метра.
За по-голяма дълбочина трябва помпа, която да тласка водата отдолу.
И напора е налягането след помпата, а не преди нея.
шоп - майстор
Някои наистина не са внимавали по физика. :)
Буталните помпи могат да извадят и от 100м :idea:

7-8м се отнася само за центробежни и периферни помпи.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон ное 18, 2019 6:40 amшоп написа:
Някои наистина не са внимавали по физика. :)
Буталните помпи могат да извадят и от 100м :idea:

7-8м се отнася само за центробежни и периферни помпи.
Съвсем не е тъй - центробежни помпи също могат да вадят вода от 100м, ако са близо до водата или потопени във водата. Просто не могат да засмукват от повече от 9м, но могат да бутат на много повече метри. Абсолютно същото важи и за буталните помпи - не могат да засмукват, но могат да бутат на много метри. Въпросът е каква е конструкцията на въпросната ръчна помпа, щото и аз не я знам - дали работният елемент е долу във водата или е горе на повърхността. Ако е горе - ще извадиа вода от 20-30м, ама друг път :wink:
kozl - майстор
пон ное 18, 2019 6:40 amшоп написа:
Някои наистина не са внимавали по физика. :)
Буталните помпи могат да извадят и от 100м :idea:

7-8м се отнася само за центробежни и периферни помпи.
Може ама ако водата е артезианска или буталната помпа е при водата или на 7м от нея, а стоте метра са нагоре.
Това де са ме учили във ВИАС, че в смукателната тръба като спадне налягането под атмосферното и водата си променя агрегатното състояние и струята се"къса" точно там де налягането става < от атмосферното. Т.е. практически когато буталната помпа е над 7-8 метра от нивото, тя ще работи на газ Н2О щото буталните приемаме, че могат да изпомпват и газ като компресори. Е верно, че газа после може да се втечни и те ти вода, ама колко шъ е дебита на втечнената вода :?
Аве на теория може и да може :-D
iliya_i - майстор
пон ное 18, 2019 6:40 amшоп написа:
Някои наистина не са внимавали по физика. :)
Буталните помпи могат да извадят и от 100м :idea:

7-8м се отнася само за центробежни и периферни помпи.
Може, ама ако буталото е в долния край на тръбата, а не в горния.
danko6 - помощник
Хайде малко развитие по темата. Купих един компресор 50 бара и го свързах с маркуч и метална тръба нещо като еърлифт 1 метър тръба и на 80 сантиметра мисля, че вкарах въздуха. Сондажа бие дъното на 13,50 точно, сега след снеговалежите и дъждовете които бяха нивото на водата се качи до 5 метра. Изкарвах я няколко пъти със скалъпената техника, но издърпва вода максимум до 11.20 метра водата надолу пак не мога да я дръпна :D 2 пъти пълних тръбата с вода до горе и пак прочиствах с компресора но все пак от 11,50 надолу не мога да дръпна последните метри. Пускам няколко снимки да видите каква вода вадя в момента и едно видео да видите частиците които излизат (маркуча го вкарвам направо до дъното с тръбата)

Та сега искам да купя ето тази помпа https://www.onlinemashini.bg/sondajna-p ... 2-m-/48819 и като гледате частиците дали би ми свършила работа да тегля повече вода. Филца все още не е мятан в сондажа понеже с тоя компресор по трудно се случват нещата и не мога да преценя за колко време колко вода се пълни затова искам да взема помпата, и ако не я пускам до самото дъно дали ще ми върши работа. Отначало вадех само глина, но тези дни гледам, че в кофата излизат и остри песъчинки. Понеже в единия магазин ми казаха първата година я купуваш тая пускаш я на няколко дни една година да си направи корито отдолу и като се задръсти и съсипе отваряш я почистваш я и я мяташ отново вътре.

Тук може да видите и видео как изглежда дъното на кофата от извадената вода

Прикачен файл

sdsdsdsd.jpg
sdsdsdsd.jpg (64.82 KиБ) Видяна 3685 пъти

Прикачен файл

sds.jpg

Прикачен файл

94030609_228263645108717_1704364531972571136_n.jpg

Прикачен файл

93519952_511209442873253_3881679120140075008_n.jpg
lpoik - специалист
По добре питай някой сондьори на ръчни сонди да ти изпомпат глината с ЖЕЛОНКА.Това е една тръба с клапа отдолу пуска се в сондата с въже и се движи нагоре надолу(както се вади вода с ръчна помпа).При движение на желонката надолу се пълни с вода и тиня.После се изважда на вън и се изипва и така до дъното на сондата.Малко е хамалогия,но е доста ефикасно.Успех.
danko6 - помощник
пет апр 17, 2020 4:28 pmlpoik написа:
По добре питай някой сондьори на ръчни сонди да ти изпомпат глината с ЖЕЛОНКА.Това е една тръба с клапа отдолу пуска се в сондата с въже и се движи нагоре надолу(както се вади вода с ръчна помпа).При движение на желонката надолу се пълни с вода и тиня.После се изважда на вън и се изипва и така до дъното на сондата.Малко е хамалогия,но е доста ефикасно.Успех.
Мда нещо точно такова ми трябва като разгледах, по-моя край много трудно ще намеря от човек. Погледнах в интернет, но се продаваха само 2 за по 150-160лв което е адски много за нещо толкова просто :D ако не успея да намеря след празниците ще търся схема от руснаците да си направя една желонка. А с нея, ако я зарежа отдолу и заостря има ли възможност да разбия още метър, два надолу с постоянно хамалско джаскане по дъното :D или мога само да извадя глината по дъното на сондажа :) Благодаря за съвета с желонката ще се пробва :)
MamaMy - майстор
Ако компресора е този който си показал на клипа, нищо не правиш с него. Тук с евтина техника няма да свършиш работа. Трябва си сериозна помпа. Ако беше кладенец има и по-евтини решения, но в сондажа не влизат.
Другия тънък момент е, че се опитваш да теглиш с маркуч. Това няма да стане дори и с най-добрата помпа. Маркуча е само за след помпата. За преди нея си трябват тръби. Дори и пластмасови, но трябват твърди тръби за да не се сплескват от вакуума. Тази черната найлоновата също не е най-удачна, но с известни компромиси става. Хубаво е ако я ползваш нея да уплътниш фитингите и със силикон, а да не се надяваш само на нейните гумени пръстени.

Тема "Проблем със сондаж- пълно е с глина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: