Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
danko6 - помощник
Здравейте, преди 2 дни направихме сондаж на 14,5 метра. Не ми казаха има ли вода няма ли, щях да разбера на следващия ден. Поставихме PVC тръби ф140 нарязани по 5 метра тръбата. Момчетата промиваха след поставянето на тръбите 10 минути и си тръгнаха. Почвата е доста глинеста ама доста. На другия ден отидох с конец и тежест да замеря водата. Имах половин метър глинеста каша на дъното и 1 метър вода отгоре. Сондьора каза че е трябва да са поне 4-5м на другия ден и да изчакам преди да купувам помпа. Да, но доста стари хорица ми обясниха че трябва да изпомпвам за да се освободят каналите в тази глина. Купих ръчна помпа понеже в магазина казаха, че помпата ще гръмне бързо, ако е електрическа с тази тиня отдолу.

Днес огивам (2-ри ден след сондажа), но тая ръчна помпа ми е*а мамата рязко и маркуча се запушва доста бързо с тази глина и трябва да ги вадя тези 12-14 метра маркуч за да вадя половин, една шепа глина горе долу и после пак така сега мисля, че глината дори е над метър като набутвам маркуча. Просто помпата не може да изпомпи нищо понеже се запушва.
Въпроса ми към вас е какви са ми вариантите. Отстрани на тръбата не съм насипвал филц още, понеже сондьора ми каза ако догодина реша да изкопаем още 15-20 метра да не поставям филца и ще си продължим сондажа надолу. Понеже тази година за толкова бях заделил пари, съседите покрай мен имат герани на 8-10 метра слаб е дебита наистина, но го има и 4 човека с багети ми казаха, че там където ще копая има вода, но няма как да ми кажат на колко.
Приемам всякакви съвети, че много се увъртях :D :rolleyes:
шоп - майстор
пон ное 11, 2019 3:12 pmdanko6 написа:
Момчетата промиваха след поставянето на тръбите 10 минути и си тръгнаха.
Ти плати ли им?
danko6 - помощник
Платих си да, въпроса е, че се стъмни помпата им замина и каза, че е това и очакват на другия ден да имам вода. Нямало как да се разбере на момента и да чакам другия ден да видя за воден стълб.
шоп - майстор
пон ное 11, 2019 4:10 pmdanko6 написа:
Платих си да, въпроса е, че се стъмни
Не Ви знам уговорката, но това, че се е стъмнило нищо не означава.
След тъмното идва и светло.
Аз лично за 10 мин промиване не бих платил и стотинка. Промиването и еърлифта са си част от сондажа и могат да продължат с дни.
bota156 - специалист
пон ное 11, 2019 4:10 pmdanko6 написа:
Платих си да, въпроса е, че се стъмни помпата им замина и каза, че е това и очакват на другия ден да имам вода. Нямало как да се разбере на момента и да чакам другия ден да видя за воден стълб.
Копа се до пясък. Поне 5 метра надолу след като излезе водата. Ще трябва още кинти да се изръсиш
danko6 - помощник
Говорих с човека каза, че ще дойде в събота и мисли, че с 200 литра вода (аз ще приготвя повечко) и еърлифта ще успее да се дръпне тази глина.
А в след еърлифта сега ми е дилемно да метна ли филца отстрани по тръбите или да ги оставя така, ако след година две реша да докопая надолу, но да не заталачат нещо или пак да се напълнят с глина.....
rulом - специалист
Ще е трудно, понеже сондажистите са оставили отвори на ниво глина, но дано стане ! Трябва яко чистене с еърлифта, от порядъка на седмици, до над месеци. Късно е вече за дупчене на по голяма дълбочина, ама ако не стане с еърлифта, може да се направи допълнително дупчене до под ниво глина, в същите тръби, по тънки тръби, дренаж и ловене на поне 3-4 дамара с вода. Съответно размера на тръбите ще падне, но има помпи и на 75 мм. Просто трябва да си свършат работата, след като са взели парите. Сондаж се прави не по желана дълбочина от клиента, а по знания, опит и практика на сондьора....ако съответния самозванец не знае от откъде да си поръча изследване на подземните води !
torbalan - Дървен философ
Той сондьора може да знае, че трябва да дълбае още, ама при цена от 100 лева на метър, не всеки може да отдели пари за необходимата дълбочина. При мен водата е на 60 и надолу метра.
kr1100 - майстор
[quote=torbalan При мен водата е на 60 и надолу метра.
[/quote]
И ще пада надолу - така като гледам няма валижи, сняг и май идва сушаво лято.
Пролетта на 2010 и 2014 като се наведа над пръстените на кладенеца и почти с ръка стигах водата.
Тази пролет не беше така. Преди месец мерих - имам ниво на водата 1,20м / дъното е на 8,50м / . Имам дебит и не ми спира помпата , ама за следващото лято , ако се запази така положението с валежите ще е много зле.
danko6 - помощник
Разбирам ви, въпроса е ще реших да изкопая 15 метра понеже покрай мен всички кладенци са на 8м и всички ми казваха ще имаш вода бе спокойно и 3 месеца чаках сондьор който щеше да дойде другата седмица и ми затри цялото лято(така и не дойде).... Човека със сондажа реално е доста разбран човек и в събота ще дойде да пусне еърлифта, но едва ли има шанс да прави това цял месец или да ми го остави, при условие че дори пътува от друг град. Въпроса е, дори да чисти 1 ден с ейрлифтаслед това мога ли да си взема помпа Сондажна потопяема помпа Geko G81417 /750 W, 55 Л/ мин., 52 м/ (може да я погледнете в нета за 134лв) и да си дърпамаз цял месец, при условия че идва зимата :D казват, че като го дърпам ще се отворят каналите и ще тръгне вода уж. Вчера 3 дни след сондажа на сондаж 14,5метра имам 2,70м чиста вода и 2,30м глина на дъното. Нивото на водата реално се покачва.

Тема "Проблем със сондаж- пълно е с глина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: