Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
gogosto - специалист
Реших да предприема някакви действия понеже съм от Перник и липсата на вода почва да ми действа зле на нервите. Та измислих едно поносимо за мен решение да взема хидрофор с един клапан за да не връща към общия водопровод и два бидона от по 200л. свързани от горе като скачени съдове за да не ги дупча и в последствие да ги ползвам за други цели. Слагам на двата два поплавъка от тоалетно казанче за да се пълнят когато дойде водата и включвам хидрофора. Когато няма вода хидрофора ще се включи и ще поддържа налягане от бидоните, а когато дойде водата налягането ще изключва хидрофора и ще се захранвам от централния водопровод. Сега дилемата и въпроса ми е дали ще се получи това което съм замислил и кой е най евтиния хидрофор с защита от сух ход, която е задължителна при условието, че водата в бидоните свърши.
zz_stefanov - майстор
Не съм запознат с хидрофорите които визираш, но ако няма защита сложи в бодона един поплавък с ключ, който да ти спира хидрофора като падне нивото.
Има и други сензори за ниво за автоматизиране на процеса. Продават се по магазините в които се продават и хидрофорите.
gogosto - специалист
ср дек 04, 2019 9:01 amVLADO66 написа:
https://fluida-bg.com/products/automati ... witch-lp3/ https://www.emag.bg/hidrofor-aquatehnic ... DGFX17BBM/ По евтино от това няма на къде
Да добри са цените, които ми посочи сега ще сложа снимка на схемата да кажете ще се получи ли замисъла ми или има скрити “камъни”.

Прикачен файл

P91204-091813.jpg
VLADO66 - майстор
Пред или зад крана трябва да имаш още един възвратен клапан да не връща вода във водопровода когато минеш на хидрофор.
gogosto - специалист
ср дек 04, 2019 11:30 amVLADO66 написа:
Пред или зад крана трябва да имаш още един възвратен клапан да не връща вода във водопровода когато минеш на хидрофор.
Еми сигурно не съм добър в чертежите, но в ляво първото нещо преди крана е възвр. клапан, който го имам инсталиран и в момента на водопровода, единствено трябва да му направя ревизия за да не хабя тока на вятъра, че водомера ще се върне назад и разхода за двата бидона ще го подвадя, ако клапана не задържи :o :)
П.П. Направих поръчка на хифрофор от Емаг някакъв румънски малко намален (130лв.) заради отворен кашон и показаната защита от VLADO66 за 30лв. Подчертавам, че търся евтино решение защото вероятно хидрофора ще се ползва само за 5 месеца (до свършване на режима в Перник) и после никога няма да го пусна сигурно. Ще напиша дали е сполучлив хода ми и дали е станала схемата.
ben84 - специалист
Вече работещ и евтин вариант е с електронен пресостат (има защита по поток и обратен клапан) и помпа 500вата Райдер.
Ако налягането на водопровода превишава това на хидрофора, няма да има нужда и да го изключваш.
Пресостата и помпата общо са под 120 лева

Прикачен файл

received_2154407538201645.jpeg
received_2154407538201645.jpeg (73.25 KиБ) Видяна 1941 пъти

Прикачен файл

received_2251112391847720.png
received_2251112391847720.png (7.17 KиБ) Видяна 1941 пъти
шоп - майстор
@ben84, само добавете един РС към системата около 50л за да се разредът старт/стоповете и системата е супер.

При мен е подобна с РС 3х50л, бидон 500л, помпа Wilo Hiperi 1-5 + ел. флуид контрол и захранването е от отпадъчната вода на една термопомпа вода/вода.
zz_stefanov - майстор
ср дек 04, 2019 9:07 pmшоп написа:
@ben84, само добавете един РС към системата около 50л за да се разредът старт/стоповете и системата е супер.

При мен е подобна с РС 3х50л, бидон 500л, помпа Wilo Hiperi 1-5 + ел. флуид контрол и захранването е от отпадъчната вода на една термопомпа вода/вода.
И аз това си помислих да му напиша, но то като му сложи РС ще стане досущ като купешките хидрофори.
ben84 - специалист
РС е излишна инвестиция според мен.
Не е баба Вида с центробежен изключвател. Хидрофора е сравнително умен и не позволява опасно често превключване.
Не вярвам при нормални условия да прегрее помпата а за пестене на енергия от пусковия ток не ми се струва сериозно да се замислям. :partyman:

Тема "Евтин хидрофор с защита от сух ход" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: