Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
krasi92 - майстор
Сифона най лесно се маха с рязане. Крана дето е омотан с парцали е стандартен кран 1/2 и се заменя като се отвие първо холендъра и след това крана. Необходим е нов кран със същата дължина на корпуса, нипел и нова гарнитура за холендъра. Смесителната батерия ако успееш да я затапиш и при неработещ коректно баланс вентил боилера се превръща в бомба. За справка виж в мрежата защо е евакуиран блок в Стара Загора.
kozl - майстор
ср дек 04, 2019 2:06 pmkpetrovibox написа:
А другото е връзки между тръби, и двете са развалени, едното по-вдясно тече, а другото изобщо е счупено.
Изображение
Ако спирателните крановете наричаш "връзки м-у тръби", то видно този с черната врътка е прокапал. На другия с червената врътка не ми стана чсно кво му е счупено. Този обаче с черната врътка, ако капе м-у стъблото и корпуса, търси требе да има гайка под врътката около стеблото. Тази гайка се развива и може под гайката да се навият кълчища или тефлонова лента, след което гайката да се притегне, да се уплътни луфта и да спре капането.
шоп - майстор
чет дек 05, 2019 7:28 pmkpetrovibox написа:
Колко цола ще да е това?

Мдааа, определено сте много далеч от ВиК.

Не Ви обвинявам, но аз като не разбирам нищо от програмиране, мрежи и компютри например си викам спец да ми инсталира софтуера драйвъри, хардуер...

Хора и са с минимален опит могат и на око да различат 1/2'', 3/4'', 1'' и т.н.

На всеки поцинкован фитинг е обозначено с какъв цолаж е.
Черния кран е избил на много места. По неясни прични вчера беше спрял да капе, пипнах го и пак започна, тъй или иначе него първо да сменя. Да и за това питам, какъв цол е не знам тия стари тръби те са сериозно позиционирани, един сант да не пасне, може и да не стане. Преди време сменях батерия на мивка, само няколко милиметра не съвпадаше, едва успях да я сложа. Меката връзка с червения кран-дръжка той просто е счупен, няма пряко отношение, него ми се струва, че него ще сменя най лесно. Не мога да намеря и шублера да премеря точно. Но, с рулетка - тръбите са 2.3 см.

Изображение

За бойлера ми се струва, че аз не обясних добре и не стана ясно. Бойлера се пълни от тръба, която също има такъв стоп кран за водоподаване. Самият бойлер подава топлата вода към душа и към две отделни мивки. ( парно нямаме тук). Батерията, или връзката към батерията на едната от мивките изби. Защо е избила, може би защото е била по-слаба от другите или от дюзата на бойлера или както и да се нарича, не знам. Тази мивка по принцип не ми трябва. Въпроса е, че ме е страх да затапя крана, щото на теория затворена батерия е като тапа, само че ми се струва, че ако се случи пак такова голямо налягане тапата няма да поддаде както батерия и може да замине бойлера или по лошо... Не знам.

А по въпроса за чугунената джаджа, без да разбирам обърнах внимание на съвета за бензинова горелка. Какво се цели? С нагряване на чугуна да стане поддатлив на демонтиране? Нещо повече да ми кажете, ако може?
iliya_i - майстор
Опитай да стегнеш тук с гаечен ключ

Прикачен файл

ШИБЪРЕН.gif
ШИБЪРЕН.gif (19.71 KиБ) Видяна 1286 пъти
plamen6703 - майстор
чет дек 05, 2019 9:28 pmkpetrovibox написа:
А по въпроса за чугунената джаджа, без да разбирам обърнах внимание на съвета за бензинова горелка. Какво се цели? С нагряване на чугуна да стане поддатлив на демонтиране? Нещо повече да ми кажете, ако може?
Бензинова горелка поне аз от много години не ползвам, газова горелка /пърлачка/ имах предвид, с нея опитай да нагряваш и целта е с водопроводен ключ да успееш отвиеш съединението. Тия на снимката са със съсредоточен пламък и са удобни за такива цели. :partyman:
Прикачен файл:
gorelka.jpg
gorelka.jpg (4.58 KиБ) Видяна 1282 пъти
kozl - майстор
чет дек 05, 2019 10:11 pmiliya_i написа:
Опитай да стегнеш тук с гаечен ключ


Изображение
Тази снимка е от по-нов модел кран на който гайката е с вътрешна резба, а на този с черната врътка предполагам гайката е с външна резба и изглежда като болт с отвор по осовата линия. През този отвор минава стъблото на крана:

Прикачен файл:
кеклов механизъм за СК.jpg
кеклов механизъм за СК.jpg (48.46 KиБ) Видяна 1265 пъти

Може и да стане само със стягане, а може да се наложи да се махне гайката и да сенавие уплътнение н(кълчища, тефлонова лента).
Обаче ако този кран му трябва за да спира и пуска ще трябва да го смени. Иначе може да извади целия механизъм и да го затапи, но ще трябва да импровизира за тапа на мястото на механизма. Па като чета колко е запознат с ВиК-то и мъка :x
kozl - майстор
чет дек 05, 2019 9:28 pmkpetrovibox написа:
Черния кран е избил на много места. По неясни прични вчера беше спрял да капе, пипнах го и пак започна, тъй или иначе него първо да сменя.
Така както пишеш е избил около стъблото. Пипнал си врътката и е протекъл. Тоя кран е мноо дърт. Изобщо как работи? Спира ли водата или само я намаля?
Крана с червената врътка може да е заседнал и врътката е превъртяла. Препоръчвам подмяна - по-лесно ще стане от другия.
И на двата крана има надпис с цолажа.

И понеже си омотал крана с черната врътка та не мога да позная шибърен ли е или е кеклов, то ако е кеклов има и стрелка за посока на монтаж. И махни лепенките ли са, парцали ли са и мери само дължината на корпуса на крана. Кранове сега бол и с допълнителни части дълината ще се постигне.
Обаче като почнеш ремонта може да се наложат и още подмени на фасонни части.
Не мога да гадая по снимка със скрити факти, но предполагам, че по дебелата поцинкована тръба е 3/4", а по-тънката 1/2".
iliya_i - майстор
пет дек 06, 2019 6:33 amkozl написа:
Тази снимка е от по-нов модел кран на който гайката е с вътрешна резба, а на този с черната врътка предполагам гайката е с външна резба и изглежда като болт с отвор по осовата линия. През този отвор минава стъблото на крана:
Напротив, старите бяха с вътрешна резба, а по-новите - като твоя. Преди около 40 години обърнаха резбата. Тоя на снимката е от по-старите.

(между другото съм дал снимка на шибърен кран, а този на питащия прилича на кеклов, но не намерих друга снимка с подобна салникова гайка като на старите)
lov - майстор
И аз да попитам тази тръба дето слиза на долу на къде заминава. По нея ли идва водата или заминава на някъде. И питащия да вземе да снима тръбите и клапаните под бойлера. И като прави снимките да направи първо една в общ план и после да снима детайлно.
За този парцал на крана. С него и без него пак толкова ще си капе. Махни го и снимай за да се ориентират колегите и да ти обяснят какво може да се направи и дали ще е нужна подмяната или може да се закърпи положението. Също снимай и сифона на мивката от вътре.

п.п. Без да се обиждаш но няколко качествени снимки ще помогнат в пъти повече от колкото 10 страници описания от лаик по темата.

Тема "Може ли помощ ? три въпроса за ВиК проблеми" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: