Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
valentino76bs - майстор
Здравейте,искам да прекарам тръба Ф32 черна за чиста вода в предвидената шахта по проект в къща.Понеже се случи малко разминаване с комуникацията по между ни... но както и да е да не влизам в подробности. Кофража е направен след 2 дни заливат бетона в ивичните основи и там където са предвидени тунелите за тръбата в бетона не ми харесват,защото не искам фитинги закопани в земята .За това днес вкарах в кофража една дебела метална тръба ф75 която ще минава през две бетонни ивични основи по 50 см а останалата част ще бъде насипана с обратния насип. В нея ще вкарам черната спокойно и ще иде до шахтата без фитинги и много плавно без остри завои.
Та питането ми е дали ще има някакъв проблем с тая метална тръба ...корозия,отлагания някакви такива глупости които биха довели до пукането на черната тръба?
Да я махам докато е време, че след два дни ще е късно.
iliya_i - майстор
След 20 години ще има проблем, зашото ще се пробие от корозията. Поне външно обработи ли я против корозията.
Аз бих предпочел фитингите, пред корозивната.
А има и полиетиленови тръби, дето може да се извиват на по-големи радиуси без фитинги.
https://markita.net/polietilen-traba-f50-h-3-10atm.html
Но ако металната е само за прекарване на полиетиленова вътре - ами след години, като изгние металната, вътрешната ше си остане.
nikolov333 - майстор
Във желязна тръба има смисъл, ако ще се движат тежки машини отгоре.. Аз така ги защитих под входа на парцела.. Даже в железните набутах и двуслойни гофрирани и в тях сложих тръбите и кабела за тока..

Прикачен файл

received_2355484658112571.jpeg

Прикачен файл

received_399387607349589.jpeg

Прикачен файл

received_2246492752064413.jpeg
received_2246492752064413.jpeg (58.53 KиБ) Видяна 3493 пъти

Прикачен файл

IMG_20190713_195226.jpg
valentino76bs - майстор
пет дек 20, 2019 7:56 pmiliya_i написа:
След 20 години ще има проблем, зашото ще се пробие от корозията. Поне външно обработи ли я против корозията.
Аз бих предпочел фитингите, пред корозивната.
А има и полиетиленови тръби, дето може да се извиват на по-големи радиуси без фитинги.
https://markita.net/polietilen-traba-f50-h-3-10atm.html
Но ако металната е само за прекарване на полиетиленова вътре - ами след години, като изгние металната, вътрешната ше си остане.
Е тя мойта същата от линка !Не ми дреме за металната въпроса е да не се случи нещо с черната.
Нека ВиК майстори с опит да кажат!
iliya_i - майстор
пет дек 20, 2019 8:55 pmvalentino76bs написа:
Е тя мойта същата от линка !
Ами точно с такива - полиетиленовите ВиК правят отклоненията под земята.
preslav - майстор
Няма да имаш проблеми с перфориране на полиетилена от желязната тръба, но аз бих ползвал PVC за да си осигуря възможност дори и след години да подменя водопровода в участъка под къщата.
valentino76bs - майстор
Ясно ,понеже я зачеканих здраво и ми трябва още един участък за да се случи това за което казваш трябва да измисля нещо просто да я удължа до вътрешната шахта .Този участък ще с пръст и трябва да видя някаква яка гофрирана тръба (щото се огъва)да я надена върху металната да имам тази възможост за смяната след време, добра идея е.Мерси!
valentino76bs - майстор
Оффф излезе нова дилема с вик в основите !
Тези дето ще го правят казват ще заложим отвори в ивичните основи ще пуснем тръбите и после ще има обратен насип като внимаваме да не ги строшим като задължително ще сложат възглавница от пясък.
Имам приятели дето строят и казват ,че при този вариант има опасност и са къртили цели плочи да възстановят поразииите.
Правилния вариант бил да се оставят отвори и след декофража да се направи обратния насип трамбова се и наново се копае за полагане на тръби.
Кво да правя направо не знам.... :?
kozl - майстор
Първо черна тръба се нарича стоманена тръба без корозионна защита. Тая пласмасовата черна е РЕ - полиетиленова тръба. Черната тръба ф75, дето си заложил я наричат обсадна тръба.
Колко ти е дълбочината на обратния насип и къде се ще бъдат тръбите, предполагам канализационните?
Освен тва де са те посъветвали, може тръбите да се полагат в-у бетоново легло и впоследствие да се покрият с бетонов кожух и след това насипа в-у него. Така тръбите ще са предпазени от слягане и счупване при трамбоването.
nikolov333 - майстор
Именно слягането може да стане проблем в случая.. Доколкото знам 2-3см е нормално да се слегнат основите..

Тема "Прекарване тръби за къща." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: