Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Hoвoceлckи - майстор
При мен не сложиха "тротоарен". Какво се случва, когато в петък след 17 часа се спука водомерът?
LazarGanev - "Велик майстор"
чет фев 06, 2020 5:43 amDjack написа:
Нали уж, не можеше да има спирателен кран преди водомера, до който собственика да има достъп?
Грешна информация - без друго може, без кран преди водомера не може. В новото строителство апартаментите масово са само тъй - кран и водомер, нищо друго. Сега работим един такъв апартамент - четири стаи, четири водомера, само с кранове преди. тях. У нас също преди няколко месеца откривахме нови партиди и идваха да пломбират водомерите - 12 водомера само с кранове преди тях и нищо друго. А иначе този ексцентрик на автора ми се вижда съвсем излишен - ще спести някакви 1,5см , но пък ще стесни сечението и ще намали дебита.
Hoвoceлckи - майстор
чет фев 06, 2020 7:30 amLazarGanev написа:
У нас също преди няколко месеца откривахме нови партиди и идваха да пломбират водомерите - 12 водомера само с кранове преди тях и нищо друго.
Сигурно би трябвало да се подразбира ... Филтър? Вярно, че някои си имат (поне старите).
Djack - специалист
Едно време го правеха, за да се избегне манипулирането на водомера!
LazarGanev - "Велик майстор"
чет фев 06, 2020 10:40 amHoвoceлckи написа:
чет фев 06, 2020 7:30 amLazarGanev написа:
У нас също преди няколко месеца откривахме нови партиди и идваха да пломбират водомерите - 12 водомера само с кранове преди тях и нищо друго.
Сигурно би трябвало да се подразбира ... Филтър? Вярно, че някои си имат (поне старите).
Филтри не сме слагали, за да нямаме проблеми с приемането. Сега уж казват, че трябва да има, но преди беше забранена всякаква арматура преди водомера. През пробката на филтъра по принцип много лесно се краде - развиваш пробката, навиваш един кран и поливащ цял месец. Накрая завиваш пробката и чакаш инкасатора :-D .
Hoвoceлckи - майстор
Това имах предвид ... Старите можеха да се връщат с въздух и точно отвит филтър ... Сега някъде нямат нищо против филтрите :?
LazarGanev - "Велик майстор"
Няма нужда да връщаш, можеш да си ползваш вода директно преди водомера. Не знам нямат против, но ако не сложиш филтър няма да ти се сърдят.
Primus - специалист
Магнитния преобразувател нямаше пробка, но пак не можело било. Може и да са ме излъгали навремето, но после се видя, че в Русия е 60 лева, а у нас 250 лв...
Въпреки че кривката ми е полухолендер, наистина си е крив ексцентричен нипел. Целта я написах в началото - 15-20 мм прибиране навътре към стената. Сега стария водомер стърчи 65 мм от ламперията и се чудя какъв капак да му сложа - удобен за отчитане и чат-пат красив. Разглеждах ревизионните вратички плюс още няколко варианта, все отива над 50-60 лева и нагоре. Но не ме мързи и ще го направя, просто първо водомера, да се поприбере и понеже кранът не затваря 100%, а и водомерът е стар, и всеки момент ще стане за проверка. По-добре нов.

От двете страни има 90 градуса колена. Като меря отпред разстоянието между крайните им ръбове е 28.5 см.
Сега ако сте майстори да ми препоръчате нужните части? Двете кривки, спирателен кран 1/2 с отваряне отгоре за смяна на гумичката, водомер 1/2.
Ако не може с кривките, както досега - кран 2/3, водомер 2/3.
С налягането няма проблем.
iliya_i - майстор
чет фев 06, 2020 7:11 pmPrimus написа:
Ако не може с кривките, както досега - кран 2/3, водомер 2/3.
Тези 2/3 от къде ги намираш? Не са ли 3/4?
Ако намалиш на 1/2 има опасност да имаш проблем с налягането, при пуснати 2 консуматора - напр. душ и чешма/тоалетно казанче.

Виж тази телма: viewtopic.php?f=4&t=60257

Ако мястото позволява използвай 2 такива (колано нипел 3/4) навити едно в друго.
Изображение
Primus - специалист
Сбъркал съм, 2/3 да се чете 3/4.

Тема "Законови положения при монтаж на водомер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: