Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
itilien - специалист
Здравейте,
харесал съм си един парцел - хубава гледка, равно място, цената е значително по-добра от други парцели в селото, които на всичкото отгоре са с не малък наклон, но има един сериозен кусур.
Намира се точно до резервоара, от който се водоснабдява селото. Даже може би нивото на парцела е малко по-високо. Тръбопроводът не минава край парцела, а от другата страна на пътя (там е черен), на примерно петнайсетина метра, като постепенно се отдалечава и спуска надолу. Та се чудя дали има някакъв начин да се водоснабди тоя парцел. Предполагам, че трябва да се изгради някаква шахта с водосъдържател с поплалвък, който да се пълни гравитачно от главния водопровод и после с хидрофор да се вдига към парцела. Но как би могло да се уреди това, при положение, че трябва да е извън парцела, построено на незнайно чия територия. Че и водомерът най-вероятно ще трябва да е там.
Какво ви е мнението, дали си заслужава подобна разправия? Да речем, че парцелът е с петнайсетина хиляди лева по-евтин от други сходни по размер, но с денивелация от около 7 градуса, което най-вероятно значи, че и впоследствие и от от основи бих спестил някакви пари.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
:-) Е нали затуй му е такава цената. Каквото и да правиш, трябва да е на твоя земя, инак шансът да го изгубиш е голям. Питай на място за легално водоснабдяване
itilien - специалист
ср фев 19, 2020 10:49 amn_a написа:
:-) Е нали затуй му е такава цената. Каквото и да правиш, трябва да е на твоя земя, инак шансът да го изгубиш е голям. Питай на място за легално водоснабдяване
Аз не говоря за нелегално водоснабдяване. Работата е там, че когато си на/над нивото на резервоара, от който се снабдява селото, няма от къде другаде да се вземе вода, освен да се качи от някоя по-ниска точка, която в случая обаче се пада някъде извън парцела. Тръбата най-вероятно минава по улицата, която сигурно се води общинска земя.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср фев 19, 2020 1:55 pmitilien написа:
ср фев 19, 2020 10:49 amn_a написа:
:-) Е нали затуй му е такава цената. Каквото и да правиш, трябва да е на твоя земя, инак шансът да го изгубиш е голям. Питай на място за легално водоснабдяване
Аз не говоря за нелегално водоснабдяване. Работата е там, че когато си на/над нивото на резервоара, от който се снабдява селото, няма от къде другаде да се вземе вода, освен да се качи от някоя по-ниска точка, която в случая обаче се пада някъде извън парцела. Тръбата най-вероятно минава по улицата, която сигурно се води общинска земя.
Което не промена препоръката да питаш на място! Официално запитване.
ben84 - специалист
Колко метра е денивелацията до водопровода?
Може и да може спокойно да докараш тръба до имота, после шахта с водомер и един хидрофор да смуче директно от водопровода без буферни съдове.
itilien - специалист
ср фев 19, 2020 2:36 pmben84 написа:
Колко метра е денивелацията до водопровода?
Може и да може спокойно да докараш тръба до имота, после шахта с водомер и един хидрофор да смуче директно от водопровода без буферни съдове.
Ами от самия парцел до мястото, където минава водопровода, на око е може би метър и половина. Колко дълбоко е закопана тръбата обаче не знам. Разстоянието от там до ръба на парцела е около 25 метра по права линия. Ама така или иначе, не знам дали е позволено да се смуче директно от водопровода.
preslav - майстор
ср фев 19, 2020 3:43 pmitilien написа:
Ама така или иначе, не знам дали е позволено да се смуче директно от водопровода.
А другите как "смучат" от водопровода или гравитачното водоснабдяване е индиректно "смучене". Според мен нямаш никакъв проблем и ако въпросът се уреди законно ще имаш вода с минималната инвестиция от хидрофор и 30 м. тръби - таксата за присъединяване не знам каква ще е, но надали ще е 15 хил.
itilien - специалист
ср фев 19, 2020 4:03 pmpreslav написа:
ср фев 19, 2020 3:43 pmitilien написа:
Ама така или иначе, не знам дали е позволено да се смуче директно от водопровода.
А другите как "смучат" от водопровода или гравитачното водоснабдяване е индиректно "смучене". Според мен нямаш никакъв проблем и ако въпросът се уреди законно ще имаш вода с минималната инвестиция от хидрофор и 30 м. тръби - таксата за присъединяване не знам каква ще е, но надали ще е 15 хил.
Гравитачното водоснабдяване не е смучене, защото водата сама си излиза от водопровода и няма вероятност да се върне обратно. А когато я дърпаш, има вероятност да стане така, че да вкараш нещо обратно. Я въздух, я замърсяване. Не знам по закон дали е позволено подобно хващане, не знам и кого мога да попитам.
preslav - майстор
ср фев 19, 2020 4:16 pmitilien написа:
ср фев 19, 2020 4:03 pmpreslav написа:
ср фев 19, 2020 3:43 pmitilien написа:
Ама така или иначе, не знам дали е позволено да се смуче директно от водопровода.
А другите как "смучат" от водопровода или гравитачното водоснабдяване е индиректно "смучене". Според мен нямаш никакъв проблем и ако въпросът се уреди законно ще имаш вода с минималната инвестиция от хидрофор и 30 м. тръби - таксата за присъединяване не знам каква ще е, но надали ще е 15 хил.
Гравитачното водоснабдяване не е смучене, защото водата сама си излиза от водопровода и няма вероятност да се върне обратно. А когато я дърпаш, има вероятност да стане така, че да вкараш нещо обратно. Я въздух, я замърсяване. Не знам по закон дали е позволено подобно хващане, не знам и кого мога да попитам.
Сегашният водопровод си има собственик, може да е кооперация на съселяните, може да е общинско дружество, може да е частен оператор на държавна собственост - демек откриваш собственика и се договаряте.
fbr - майстор
ср фев 19, 2020 4:16 pmitilien написа:

Гравитачното водоснабдяване не е смучене, защото водата сама си излиза от водопровода и няма вероятност да се върне обратно. А когато я дърпаш, има вероятност да стане така, че да вкараш нещо обратно. Я въздух, я замърсяване. Не знам по закон дали е позволено подобно хващане, не знам и кого мога да попитам.
Правиш шахта с водомер на нивото на селския водопровод. В шахтата всичко, както си му е по реда, кран, водомер, възвратен клапан и тръба опъваш до къщата. В къщата слагаш хидрофора и това е. Пълниш тръбата от къщата до шахтата с вода и включваш в контакта. Всичко е законно и нищо не влиза в селския водопровод. Виж, ако денивелацията е повече от 7.60 метра, ще трябва и помпата да слезе в шахтата.

Тема "Водоснабдяване на парцел, разположена над нивото на селския резервоар" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: