Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
krasi92 - майстор
То 45 мм. емаксимума дето влиза тръбата в муфираната част на фитинг и вместо да се опитваш да разсъждаваш да ги беше сглобил компенсатора и троиника и до сега да ти е ясно с едно маркерче и белязане върху тръбата къде да режеш. Би трябвало да е около 30 см.
arxd129 - специалист
Kakво направих ли:
Отрязах от вертикалната ф110 тръба 255 мм - колкото да влезе компенсатора. Не повече.
Компенсатора - нагоре. Нагрях долната ф110. Надянах разклонението във нагретия участък. Свалих надолу компенсатора.
Всички застъпвания между труби и фитинги са от порядъка на около 55 мм. Гледах да оставям и около 3-5 мм луфт - за евентуални линейни удължения по вертикалната ф110.

Обаче не бе толкова лесно.
Трудността се появи при монтирането на компенсатора. И при придвижването на компенсатора нагоре-надолу: НЕ СЕ ДВИЖИ, НЕ СЕ ДВИЖИ, НЕ СЕ ДВИЖИ. Ужас.

пет мар 20, 2020 7:56 pmjekasus написа:
Тръбата трябва да е чиста за движението на компенсатора нагоре и надолу + смазка обилно - веро, вазелин или стандартна смазка за тръби.
Спазих тази препоръка: Почистих тръбата до блясък. Измих я с вода. Почистих уплътнителните гумени пръстени. Обмазах всичко с течен сапун (това имах под ръка).
Компенсатора го нанизах мноооого трудно. Много. Не можеше да се преодолее стеснението на гумения пръсте. Успях. Много трудно. Но успях.
След като МНОГО трудно нанизах горната тръба да влезе в гумения пръстен на компенсатора, него - компенсатора - сравнително лесно го придвижих нагоре. Но като започнах да го придвижвам надолу - не стана. Ама никак!!! С все сили се опитвам да местя компенсатора надолу по тръбата - не става и не става.

Нали /ако/ си спомняте, че бях казал: "На етажа тръбата има една снадка „мъжко-женско“ – фабрична. Снаждането е на около 1.70 м от пода и на около 90 см от тавана."
Та... от тази връзка се разсъединиха тръбите, но компенсатора НЕ слизаше надолу.

Разкомплектовах всичко!
И пак наново. Измих тръбите. Мазах със смазка за тръби /имам една такава тубичка бяла, с бяла паста в нея - REHAU. Мазах, хабих, мазах, хабих….
Пак монтирам… Но като взема да изнизвам компенсатора от горната тръба и да го вдявам във разклонението… НЕ СТАВА И НЕ СТАВА. При опита да смъквам компенсатора надолу, пак се разглоби горната снадка, дето е близо до тавана.

Пак размонтирах всичко.
Пак мих тръбите, пак мазах с пастата … преди ПЕТОТО обмазване, компенсатора се раздвижи лекичко. И милиметър по милиметър придвижване надолу, успях да завърша започнатото дело.

Въпроси: Има, явно, някаква тънкост при монтирането на компенсатор. Веднъж /през плет дето се вика/ бях виждал как един майстор се справи за няколко (БУКВАЛНО ЗА НЯКОЛКО) секунди с монтаж на компенсатор. Ама не съм се заглеждал какво точно правеше.

Та… бихте ли споделили, каква особеност има при монтирането на компенсатори ф110. Трябва да има нещо тарикатско. Няма начин да няма. Щот‘…имам се за здрав в ръцете, ама то - сили не ми останаха!

Моля, споделете.
Благодаря!
chapara - майстор
Оранжеви тръби и фитинги??? :?
jekasus - майстор
chapara написа:
Оранжеви тръби и фитинги???
:-D Колко псувни са били изречени :-D
arxd129 написа:
Веднъж /през плет дето се вика/ бях виждал как един майстор се справи за няколко (БУКВАЛНО ЗА НЯКОЛКО) секунди с монтаж на компенсатор. Ама не съм се заглеждал какво точно правеше.
Махнал е уплътнението от компенсатора.
arxd129 написа:
бихте ли споделили, каква особеност има при монтирането на компенсатори ф110. Трябва да има нещо тарикатско. Няма начин да няма. Щот‘…имам се за здрав в ръцете, ама то - сили не ми останаха!
Два броя лентови затягащи ключове и много псувни :-D Оранжеви, гледам да избягвам, там уплотнението е затегнато плътно и играе роля на харпун при движение назад, при сив ППР компенсатор е по-лесно.
arxd129 - специалист
ср апр 08, 2020 5:08 pmchapara написа:
Оранжеви тръби и фитинги??? :?
Много съм благодарен за предупреждението Ви! Не знаех. Благодаррности за съвета!!!

Не! Не са оранжеви. Тръбите са сиви. Чисто сиви.
Разклонение и компенсатор - сиви! Но с един леееко, много леко зеленикав цвят.Много, много леко зеленеят. Мръсно зеленикаво. Но общо взето - сиви.
Разклонение 110/50/67 - купено от БАУХАУС - предполагам някакво австрийско е /не е задължително/
Компенсатор - купен от БАУХАУС - предполагам някакъв австрийски е /не е задължително/
Тръбите - от строителя /сиви са/. От вътре също са сиви.

Ако е важно - ще уточня марките. В момента - точно в момента, нямам как да ги видя какви марки са.
Последна промяна от arxd129 на чет апр 09, 2020 10:20 am, променено общо 2 пъти.
arxd129 - специалист
ср апр 08, 2020 10:41 pmjekasus написа:
Махнал е уплътнението от компенсатора.
Мммм.... Не съм сигурен. По-скоро - майсторът сложи уплътнението. Щото... го попитах: "Няма ли опасност горната тръба да се САМОНАДЕНЕ в компенсатора. И да се освободи от горната й снадка /имаше със сигурност и видима горна снадка/."
Ама пак повтарям - гледането ми беше "през плет". Знаел ли съм какво точно да гледам, я!

[/quote]Два броя лентови затягащи ключове и много псувни [/quote]
За попържванията - нямам равен. :-D Но не помогнаха. :x

За лентови затягащи ключове - ще мисля. Че имам още един компенсатор да монтирам. Направо не ми се започва.

ПС
Благодаря ви за съветите! Почитания!!!

Има ли разлика при ползването на "Веро", на течен сапун за ръце, на смазка РЕХАУ, на машинна грес...?
Чудя се какво да предприема.
Предполагам, технологията за монтиране на компенсатор е отдавнашна и най-вече лесна. ... Ама без ръце останах. :x
krasi92 - майстор
В тоя магазин дето си ги купил нещата фитингите немски а не австрииски и като отидеш пак ги питаи за смазката дето се слага. Имат и от нея.
arxd129 - специалист
Уффф... Дотягам. Знам!

Ама ми се налага монтирам още един компенсатор. Ама и без ръце останах след монтажа на първия.

Та... След ужаса, който изпитах при монтажа на първия ми компенсатор, реших да направя опитна тренировка. С друг компенсатор и в "лабораторни" условия. Демек - потренирах си.

Мазах само с веро. Обилно. Но низването на компенсатора е невъобразимо трудно. А изнизването му - 99% невъзможно. Все пак, като го изнизах с помощта и на помагачи - ТРЪБАТА от която изнизвам компенсатора /след изнизването му/ бе абсолютно суха. Тъй ли малко веро не остана по нея????!

Мазах с разредено веро. Обилно. Но низването на компенсатора е невъобразимо трудно. А изнизването му - 99% невъзможно. Все пак, като го изнизах, ТРЪБАТА от която изнизвам компенсатора /след изнизването му/ пак бе абсолютно суха.


Мазах със смазката РЕХАУ - такава имам. Пак нанизвам, пак помагачи, пак ВЕДНАГА изнизвам... След изнизването - тръбата суха. И всичката смазка останала по гумата на компенсатора. Суха-сухеничка е изнизаната тръба.

Пак мазах с РЕХАУ. Пак нанизвам! Преди да изнизвам, с пулверизарор впръскам в дългата муфа вода (между компенсатора и тръбата впръсквам вода).
Пак помагачи. ... Този път малко по-лесно излезе компенсатора. И пак суха бе изнизаната тръба. Харно, по-лесно беше. Ама при реален монтаж - няма как да впръснеш с пулверизатора вода между компенсатора и тръбата; пустата вода НЕ се стича нагоре, нали. :sad:

Мазах с двигателно масло - 5W30. Като че ли малко по-лесно е. Ама двигателно масло не се препоръчва. Даже по-късно ставало по-лошо; така пише в нета.


И почти съм на път да се откажа от монтирането на друг /втори/ компенсатор.

Четох по нета - има няколко марки смазки. Моля, бихте ли споделили, дали някоя от смазките които сте ползвали, е по-добра от другите. Няма ли някоя по-сМАЗВАща смазка. Бихте ли споделили впечатленията си. Благодаря.

Моля за съвети. Уверявам ви, че съм запознат със съветите и с идеите, които до тук ми дадохте. И благодаря за тях.
Но търся начин да си реша и поредния проблем - лесно монтиране на компенсатор.
chapara - майстор
Калибровай тръбата в която ще надяваш компенсатора. Нагрей друга тръба и я надени все едно за разширяване на истинската тръба и я върти да не се затегне, като изстине, истинската тръба ще е идея по малка и идеално кръгла. Тогава направи пробата. Разширявайки фиктивно парче температурата се предава и на истинската тръба, не нагрятата. Така взаимно променят сечението си, едната се разтяга, другата леко се сбива, така да го наречем. На полеви условия пък можем да си направим редукция от фи 50 , на фи 40. Нагряваме фи 50-то и го разтегляме. Тогава тръбата се издължава и на нагрятата част отънява, а след изстиването си режем каквото фи ни трябва :wink:
arxd129 - специалист
пет апр 17, 2020 11:33 amchapara написа:
Калибровай тръбата в която ще надяваш компенсатора. Нагрей друга тръба и я надени ....
:shock: Уауу!

Аферим!
=D>
Чест и почитания! :) ...
Чест и почитания!

Тема "Монтиране на разколонение ф110/50 и компенсатор ф110" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: