Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
arxd129 - специалист
Здравейте,

Налага се да сложа разклонение "110/50/67" градуса към вертикална ПВЦ тръба ф110. На 60 см от пода. Вход за отпадна вода на пералня.
Мястото не много удобно за работа, тесничко е, притеснено е за нормална работа... Но това са обстоятелствата.

Компенсаторът има линейни размери 250 мм, от които 60 мм долна (тясна) част и 180 мм горна широка част. (И около 10 мм - преход от широка към тясна част.)
Разклонението е с размери 185 мм (60 мм тясна част, 55 мм средна час, 10 мм преход от тясно към широко, 60 мм широка част).
Понастоящем: Вертикалната тръба е неподвижна. На етажа тръбата има една снадка „мъжко-женско“ – фабрична. Снаждането е на около 1.70 м от пода и на около 90 см от тавана. Другото (по-долното) снаждане на вертикалната тръба е някъде (предполагам) в пода ми. Не се вижда.
Работата изглежда проста: Режа вертикалната тръба (с лист за ножовка) на около 55 см от пода. Правя още един срез по-нагоре. Нанизвам компенсатора върху горната тръба. Нагрявам долната тръба (щото на около 60 см от пода няма фабрична муфа) с горелка (газова) и монтирам разклонението. Смъквам компенсатора надолу - докато влезе в разклонението.
Проблемът е: Колко дълга част да срежа от настоящата вертикална ПВЦ-110 тръба?
Търсих клипчета по нета – не намерих.
Търсих нещо по форумите – пак не намерих.
Моля, бихте ли помогнали със съвети, с идеи…
Благодаря предварително.
jekasus - майстор
arxd129 написа:
Мястото не много удобно за работа, тесничко е, притеснено е за нормална работа...
Тръбата трябва да е чиста за движението на компенсатора нагоре и надолу + смазка обилно - веро, вазелин или стандартна смазка за тръби.
arxd129 написа:
Проблемът е: Колко дълга част да срежа от настоящата вертикална ПВЦ-110 тръба?
Никога не съм смятал точния размер... При монтиран компенсатор на тръбата трябва да остане дължината на разклонението + 20мм/че да може нормално да се монтира/.
И още 20мм да сгрешиш, не фатално.
arxd129 - специалист
пет мар 20, 2020 7:56 pmjekasus написа:
Никога не съм смятал точния размер... При монтиран компенсатор на тръбата трябва да остане дължината на разклонението + 20мм/че да може нормално да се монтира/.
Благодаря за съвета!
Чест и почитания! За Вас.

Да посмятаме: В случая разклонението е дълго 185 мм. Като добавим 20 мм според препоръката Ви, излиза че "светлият" участък (при монтиран САМО на горната тръба компенсатор) трябва да е 205 мм. Като вземем предвид, че компенсаторът, когато е монтиран само на горната тръба, "изяжда" още 60 мм, то в крайна сметка дължината на изрязвания участък трябва да е 265 мм.

Ако сметките са вярни... да почвам ли да режа? :?

Нещо греша ли?
Благодаря предварително.

ПС.
Бихте ли насочили вниманието ми и към някаква друга особенност?
speka_rs - майстор
Режи смело и мери на място и на око. Ако сбъркаш 1 метър тръба и атака в мрака.
arxd129 - специалист
съб мар 21, 2020 8:57 amspeka_rs написа:
Режи смело и мери на място и на око. Ако сбъркаш 1 метър тръба и атака в мрака.
Takaaaa... Такива кооолко съм ги слушал. Даже и в къщата са ми влизали - да майсторят: Пишман майстори.
Аз и затова гледам сам да си свърша работата; щото подир баЯ електричари, водопроводчици, шпакловчици и фаянсаджии съм вървял. И след колко дограмаджии... идея си нямаш.
И повече у дома няма да ги пусна.

Както и да е.
:wink:
Със здраве!
krasi92 - майстор
То каквато вратата такова и клепалото обикновенно. Замислял ли си се по въпроса
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед мар 22, 2020 8:09 amkrasi92 написа:
То каквато вратата такова и клепалото обикновенно. Замислял ли си се по въпроса
+1
arxd129 - специалист
нед мар 22, 2020 8:09 amkrasi92 написа:
То каквато вратата такова и клепалото обикновенно.
Оф топик.

A! A!
Туй то!
Ама чуваш ли се какво приказваш!

Майсторът, като влезе у дома и чуе какво искам да ми измайстори, казва дали може да го направи. Ако не може – нека си тръгне. Нека си тръгне; що се лакоми? А ако може - казва си каква цена иска за труд и материали. Казвам, че искам качество. Настоявам за качество. Майсторът казва, че може да го осигури. Договаряме срок, цена. И стискаме ръцете, ако има сделка.
До тук – ясно ли е? Ясно е.

А на един Майстор-дограмаджия, от отваряемото крило на дограмата Му, и преди седмото Му посещение у дома, вееше. Нормално, нали! :wink:
Да оставим конкретиката.

След като има сделка клиент – майстор, не бива след това да дирите проблема в клиента. Клиентът може да е проблемен до момента на сключване на сделката. Може да е проблемен! Но след сключване на сделката – всичко е в ръцете на майстора.
Кое не е ясно! Че да го обясня пак.
Или искате да обърнете света с главата надолу!

И недейте да защитавате „майстора“, дето ми даваше протокол за измерено в норма съпротивление на заземяване, при положение, че в момента на измерването на съпротивлението на заземяване, заземителният кол не беше разсъединен от нулата на ЧЕЗ. Пуста лакомия; за тридесет лева. И не ме репликирайте, че майсторът не е знаел, че колът не е разсъединен; ако не е знаел и не се е уверил в разсъединяването – не е майстор. На маймуна искаше да ме обърне.

Такива ми ти работи.

Заяжданици (на някой майстори) от рода на „вратата и клепалото“ навеждат на мисълта за …
Каквито .... в този форум няма. Нали?


И се замисли защо не търся майстори, а диря начин "сам да съм си разтурко". :wink:
Със здраве. :)
arxd129 - специалист
По същество:
Казахме, че от вертикалната ПВЦ-ф100 тръба трябва да се отрежат 265 мм.
Наистна – през тези 265 мм може, нагоре, да се монтира компенсатора с неговите 250 мм.

После се монтира разклонението.

Смятаме: Разклонението „запълва“ около 60-65 мм от вертикалата. Остават едни (265 – 60 – 60 = 145) 140 мм, които трябва да се затворят чрез смъкването надолу на компенсатора. Т.е. компенсаторът трябва да се смъкне със 140-145 мм, за да се вдене в разклонението.
Но широката (подвижната) част на компенсатора е 180 мм. Смъквайки 140-145 мм надолу, застъпването между компенсатора и горната тръба би останало 35-40 мм. Т.е. горната тръба ще е нанизана в компенсатора само 35-40 мм.

Въпрос: Тези 35-40 мм не са ли твърде малко?!

Благодаря!
speka_rs - майстор
Колега, до сега 3 пъти да съм го отрязал и да съм приключил сагата. А за Майсторите винаги може да ти е интересно и да те сърби главата, ама от вътрешната страна.
И успех с точното рязане.

Тема "Монтиране на разколонение ф110/50 и компенсатор ф110" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: