• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Няма да точиш от дълбоко и да качваш на високо, та чак до такива предпоставки няма да се стигне.
Ал_ - специалист
Това пропускам значи. Благодаря! Ще почета допълнително по темата от чисто любопитство - то било интересно. Пък аз се чудех дали няма да създам проблем с поставянето на филтри преди входа
Ал_ - специалист
Първа проба само с един разпръсквач, от простите, дъждообразуващи. Освен намаляването на дебита на изхода с преход от 1 цол към бърза връзка за маркуч 1/2 се наложи и доста допълнително ограничаване с кран, че иначе хвърчи вода навсякъде. В резултат на това помпата загрява, но щом защитата и от прегряване не сработва, предполагам е в норма. То въпрос на сметки, но по ще ми е интересно да пробвам на практика как ще се държи с няколко разпръсквача, навързани един след друг. Така като гледам, и без ограничаване на дебита на изхода, водоизточникът ще се справи
Djack - специалист
Ако говорим за центробежна помпа, не загряла заради ограничения дебит на изхода! Тези помпи, колкото повече ги ограничаваш на изход, повече се разтоварват.
пет авг 18, 2023 8:41 amDjack написа:
Ако говорим за центробежна помпа, не загряла заради ограничения дебит на изхода! Тези помпи, колкото повече ги ограничаваш на изход, повече се разтоварват.
Разтоварва се, понеже не върши работа, но загрява от триенето и задържането на обема вода в корпуса на помпата. Не става за къпане без разреждане със студена.
Някои специални помпи са оборудвани с байпас към източника, за да се охлаждат при затворен кран.

Ал, като натовариш помпата с повече консуматори, ще имаш хладна работна част- корпус и работно колело, и топъл мотор, поради повишената консумация на енергия.
bigdragon - майстор
чет авг 17, 2023 10:12 pmАл_ написа:
Първа проба само с един разпръсквач, от простите, дъждообразуващи. Освен намаляването на дебита на изхода с преход от 1 цол към бърза връзка за маркуч 1/2 се наложи и доста допълнително ограничаване с кран, че иначе хвърчи вода навсякъде. В резултат на това помпата загрява, но щом защитата и от прегряване не сработва, предполагам е в норма. То въпрос на сметки, но по ще ми е интересно да пробвам на практика как ще се държи с няколко разпръсквача, навързани един след друг. Така като гледам, и без ограничаване на дебита на изхода, водоизточникът ще се справи
Конкретизирай, кое загрява? Помпата или електромотора на помпата?
Помпата няма защита от прегряване, такава защита имат електромоторите.

Това, за което говори Трифон е вярно, но по принцип се отнася за големи и
мощни помпи . За такива малки помпи и разхода през 1/2 маркуч, загрявянето
не от малкия разход.
Субективно е това със загряването. Няма как да не стопли електромотора.
Вероятно е в нормални граници.
Ал_ - специалист
Грешен изказ, извинявам се. Сборно го наричам помпа. Да отговоря като блондинката от един виц - зеленото загрява :)
Изображение
Иначе си мисля, че точно намаленият дебит в случая помага за загряването, но след като защитата не сработва, би трябвало всичко да е в норма.
Трифоне, ще правя тестове с няколко пръскачки за да открия най-добрата конфигурация за ефективно и максимално бързо поливане. Че тук никога не се знае кога на някой ще му хрумне, че му трябва всичката вода, и ще я отбие в друга посока.
пет авг 18, 2023 11:34 amАл_ написа:
Грешен изказ, извинявам се. Сборно го наричам помпа. Да отговоря като блондинката от един виц - зеленото загрява :)
Иначе си мисля, че точно намаленият дебит в случая помага за загряването, но след като защитата не сработва, би трябвало всичко да е в норма.
Трифоне, ще правя тестове с няколко пръскачки за да открия най-добрата конфигурация за ефективно и максимално бързо поливане. Че тук никога не се знае кога на някой ще му хрумне, че му трябва всичката вода, и ще я отбие в друга посока.
Не, не е от ограничения дебит.
Джак ти обясни- при ограничаване на дебита, помпата се разтоварва. Започва да върши по малко работа, премествайки по малко течност. Това се отнася за всички центробежни помпи.
Обемните не трябва да се ограничават.
Нормално е да загрее, затова е и оребрен електромоторът. Дано е в нормите!

пп. Прочетох описанието.
Помпата ти е със защита от претоварване.
Това означава, че би могла да се претовари когато работната точка е при максимален дебит. Тогава тя ще върши най много работа, може да прегрее и да сработи защитата от прегряване.
Ал_ - специалист
Така става, като досега тия неща не са ми били интересни, и чак сега откривам чар в тях.
За загряването логиката ми беше, че намаленият дебит води до по-малко вода, която охлажда.
Благодаря за обясненията
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Градинска помпа за поливане в двора" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: