• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
sokolov.91 - майстор
чет май 07, 2020 12:41 pmlov написа:
Може бре ама дали ще е оправдано. Казва се инжекторна помпа. Само че ще трябва да пусне още един маркуч до кладенеца.
Тия по Discoveri дето варят незаконно пиене в гората веднъж ги гледах как си за караха вода от една река навътре в гората с такава помпа. Голема работа е. :-D
lpoik - специалист
Направи си една проба,вземи един варел сметни си денивилацията и виж дали ще дърпа вода.Варела няма да го пъниш до горе.Според мен е малко сънително дали ще дърпа.Направи пробата с варела и ще ти се изясни.Водата ти е с 5 метра по ниско от местото дето ще поливаш и с източване на водата ще пада още по низко. :? :partyman:
kozl - майстор
Е ма он сака без помпа в кладенеца. Са дали ежекторна или центробежна или винтова - все требе да са в кладенеца. При неговия вариант оти не е писал колко е Ф на кладенеца може и да е възможно да се спущи и некаква центробежна самозасмукваща помпа на подходяща височина над водното ниво <8 метра и така да точи вода.
mmatanov написа:
На мястото за поливане имам чиста вода от тръбоповод на ВиК-то. Като пусна вода от него в маркуча към кладенеца, би трябвало да се напълни с вода и да се обезвъздуши.
Да го напълниш маркуча може ако на входа в кладенеца има обратна клапа, иначи шъ земеш да препълниш кладенаца и да зема да прелее :-D
И кво като го напълниш - водата нема да текне от кладенеца. Ще се скъса струята некъде в кладенеца и ще изтече некаква вода от маркуча дека е била в него. А ако пък вържеш и помпа на края на маркуча там де ке поливаш, то вакума в маркуча шъ стане още повече и па сплескан маркуч без вода.
Ако ползваш тръба устойчива на сплескване, па водата нема да текне на самотек оти ще се скъса струята във тръбата.
Са си представи, че не вакума дърпа водата, а атмосферното налягане я бута в тръбата с вакум. Е като се качи струята на 10 метра и атмосферното нялягане не мое да бута повече. Теоретично паложението е на кантара ако има пълен вакум. Ама дека има пълен вакум :?
Обаче като се движи водата има загуби в напор, та те ще намалят тези 10 метра теория и за тва струята ще се скъса преди 10-тия метър. Аз така мисла :roll:
чет май 07, 2020 2:54 pmkozl написа:
При неговия вариант оти не е писал колко е Ф на кладенеца може и да е възможно да се спущи и некаква центробежна самозасмукваща помпа на подходяща височина над водното ниво <8 метра и така да точи вода.
Диаметъра на кладенеца е 70см.
LazarGanev - "Велик майстор"
Както писах в началото - ако се направи както трябва ще работи. Я направи една скица на мястото с вертикален разрез през кладенеца. Той е изместен на 20м хоризонтално от склона ли? Дори и така да е - извикай един багер да изкопае един канал, дори и метър да е, мисля че ще работи. Но за всеки случай го направи по-дълбок. Полагаш в канала тръба ППР ф32, която чупиш с коляно надолу в кладенеца, а на дъното -смукател с възвратна клапа. Добре е под коляното да има холендър, за да можеш да вадиш смукателя. Някъде по средата на вертикалната всмукателна тръба (но под водното огледало) трябва да сложиш тройник с кранче 1/2" и възвратна клапа 1/2" - това е за обезвъздушаване, а кранчето служи за да дроселираш малък поток за обезвъздушаване от водопровода. Когато хоризонталната тръба излезе на повърхността я завършваш с резба и после продължаваш с полиетилен ф25, а най-долу пак трябва да сложиш кран, за да може тръбата да остава пълна и да не се налага при всяко ползване да обезвъздушаваш. Нарочно нагнетателната част я правиш по-тънка от всмукателната, за да се избегне разкъсване на струята. Не ти трябва помпа, не ти трябва да влагаш други пари. Половин машиносмяна на багера е 150лв
чет май 07, 2020 6:54 pmLazarGanev написа:
а на дъното (на тръбата в кладенеца) -смукател с възвратна клапа.
...
Някъде по средата на вертикалната всмукателна тръба (но под водното огледало) трябва да сложиш тройник с кранче 1/2" и възвратна клапа 1/2" - това е за обезвъздушаване, а кранчето служи за да дроселираш малък поток за обезвъздушаване от водопровода.
Здравей Лъчо,

Благодаря за примера :) . Да те питам - колко възвратни клапи на ППР тръбата са необходими? Две ли - една 1" при смукателя (която да не допуска вода от ППР към кладенеца) и една на тройка 1/2" след "малко" отворения кран (която да не допуска вода от кладенеца в ППР тръбата)? Каква е целта на втората възвратна клапа? Тя въобще някога ще сработи ли? (в смисъл, че възвратната клапа е над най-ниската точка - която е мястото ми на поливане).

И още един въпрос - някои от коментарите бяха, че се образувал вакум в тръбата (налягане от -1bar). Ако такова се получава - тръба LDPE 3/4" ще издържи ли на такова налягане - т.е. няма ли да се сплеска :rolleyes: :? ?
LazarGanev - "Велик майстор"
Целта на втората клапа е да може да се обезвъздуши системата. Като надуеш с маркуча от водопровода, откъде ще излезе въздуха? В частта, където се образува вакуум съм предвидил ф32 ППР
пон май 11, 2020 11:20 amLazarGanev написа:
Целта на втората клапа е да може да се обезвъздуши системата. Като надуеш с маркуча от водопровода, откъде ще излезе въздуха? В частта, където се образува вакуум съм предвидил ф32 ППР
:) Да. За това не се бях сетил :roll: .

Благодаря :partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Изпомпване на вода от кладенец на самотек" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: