• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте,

Имам нужда от помощ за следната ситуация:
Кладенец, на който водното огледало е на 10м под земята.
Самия кладенец е 15м над мястото, което ще поливам. (т.е. водното огледало е 5 над мястото за поливане). Също така, мястото е отдалечено на 60м от кладенеца.
Та въпросите ми са:
- Възможно ли е да водата да тръгне от кладенеца на самотек (след като се обезвъздуши мъркуча)?
- Ако е необходима помпа, то тя може ли да бъде на мястото за поливане (там ми е по-удобно - по-лесно се поддръжа/има наличие на ток..) ?
- Помпата трябва ли да има засмукване повече от 10м (т.е. да преодолее изкарването на водата от кладенеца)?

Благодаря предварително за съветите.
шоп - майстор
чет май 07, 2020 1:24 ammmatanov написа:

- Възможно ли е да водата да тръгне от кладенеца на самотек (след като се обезвъздуши мъркуча)?
Защо да не може.Ако маркуча е с подходящ диаметър и хидравличните му загуби са по-малки от 0,5 бара водата ще тече на самотек.
LazarGanev - "Велик майстор"
чет май 07, 2020 1:24 ammmatanov написа:
Здравейте,

Имам нужда от помощ за следната ситуация:
Кладенец, на който водното огледало е на 10м под земята.
Самия кладенец е 15м над мястото, което ще поливам. (т.е. водното огледало е 5 над мястото за поливане). Също така, мястото е отдалечено на 60м от кладенеца.
Та въпросите ми са:
- Възможно ли е да водата да тръгне от кладенеца на самотек (след като се обезвъздуши мъркуча)?
- Ако е необходима помпа, то тя може ли да бъде на мястото за поливане (там ми е по-удобно - по-лесно се поддръжа/има наличие на ток..) ?
- Помпата трябва ли да има засмукване повече от 10м (т.е. да преодолее изкарването на водата от кладенеца)?

Благодаря предварително за съветите.
Теоретично може да стане, стига да го изпълниш както трябва
kozl - майстор
чет май 07, 2020 1:24 ammmatanov написа:
Здравейте,

Имам нужда от помощ за следната ситуация:
Кладенец, на който водното огледало е на 10м под земята.
Самия кладенец е 15м над мястото, което ще поливам. (т.е. водното огледало е 5 над мястото за поливане). Също така, мястото е отдалечено на 60м от кладенеца.
Та въпросите ми са:
- Възможно ли е да водата да тръгне от кладенеца на самотек (след като се обезвъздуши мъркуча)?
- Ако е необходима помпа, то тя може ли да бъде на мястото за поливане (там ми е по-удобно - по-лесно се поддръжа/има наличие на ток..) ?
- Помпата трябва ли да има засмукване повече от 10м (т.е. да преодолее изкарването на водата от кладенеца)?

Благодаря предварително за съветите.
Теоретично когато манометричното налягане клони към -1бар (вакум), а тва е към 10 метра воден стълб струята се къса, защото водата се изпарява, а парата прекъсва струята.
Практически как ще обезвъздушиш водопровода :?
Аз не знам да има помпа, която да засмуче вода повече от 8 метра височина.
Та моя отговор е НЕ, на твоето питане.
Най-вероятния резултат е сплескан маркуч.
Ползвай потопяема помпа. Аз имах подобен случай със сондажна помпа. Автоматиката се шашкаше при запълване на маркуча, защото налягането при датчика спадаше рязко като при аварийна ситуация и ел.логика спираше помпата.
Благодаря за мненията :)
чет май 07, 2020 9:12 amkozl написа:
Практически как ще обезвъздушиш водопровода :?
На мястото за поливане имам чиста вода от тръбоповод на ВиК-то. Като пусна вода от него в маркуча към кладенеца, би трябвало да се напълни с вода и да се обезвъздуши.
чет май 07, 2020 9:12 amkozl написа:
Теоретично когато манометричното налягане клони към -1бар (вакум), а тва е към 10 метра воден стълб струята се къса, защото водата се изпарява, а парата прекъсва струята.
Изпаряването в маркуча ли e? При покой на маркуча ли се случва(т.е. когато през него не минава вода). Нещо променя ли се, ако маркуча е вкопан в земята?

Ако не е възмо на самотек да въври, то може ли да използвам центробежна помпа, разположена в мястото за поливане? Тя засмуква вода само от 7 метра, но поради разликава в денивелацията на водното огледало на кладенца и помпата (-5м) и предварително обезвъздушен водопровод (чрез ВиК водопровода) се надявам, че ще преодолее първоначалното вдигане на водата от кладенеца.

чет май 07, 2020 9:12 amkozl написа:
Ползвай потопяема помпа.
Това ми е крайния вариант.
ivan_v - специалист
Ако успееш да намалиш денивилацията между водното огледало и най-високата точка по трасето до 8 ( или по-малко) метра ще стане и без помпа.
чет май 07, 2020 9:52 amivan_v написа:
Ако успееш да намалиш денивилацията между водното огледало и най-високата точка по трасето до 8 ( или по-малко) метра ще стане и без помпа.
Най високата точка на трасето е нивото на земята при кладенеца. Там водното огледало е на 10м под земяната. За да го намаля до 8, ще трябва да вкопая маркуча 2м в земятана разстояние ~20м. (което ми се стурва мисия невъзможна :? )

А с центробежна помпа ще стане ли ?
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Сплескването на маркуче е гарантирано. Подобна ситуация имам, при 2м денивелация маркуча става плосък.
Със сигурност ще трябва да ползваш нещо което държи на вакуум.
Другото ако има изпаряване на водата при -1bar, лошо.
Ще се прекъсне потока в един момент.
Junak - майстор
чет май 07, 2020 6:49 amшоп написа:
чет май 07, 2020 1:24 ammmatanov написа:

- Възможно ли е да водата да тръгне от кладенеца на самотек (след като се обезвъздуши мъркуча)?
Защо да не може.Ако маркуча е с подходящ диаметър и хидравличните му загуби са по-малки от 0,5 бара водата ще тече на самотек.
Хайде стига глупости. След седмия/осмия метър дълбочина не можеш дръпна вода посмъртно.
lov - майстор
Може бре ама дали ще е оправдано. Казва се инжекторна помпа. Само че ще трябва да пусне още един маркуч до кладенеца.
  • 1
  • 2

Тема "Изпомпване на вода от кладенец на самотек" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: