Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
miroki - майстор
За едно лозе, дето ми е на 3 метра водата ще е перфектен. Да не копам на ръка.
Но за 9-10 м. Не знам. При мен камъни няма, но мергела е като бетон.
LazarGanev - "Велик майстор"
ср май 27, 2020 1:19 pmmiroki написа:
А каква е технологията?
Технологията е ръчна, механизирана с телфер и къртач. Човек долу накопава с къртач, после пълни кофа 70-80кг, която се вади с телфер. Като се изкопае метър се монтира кръгъл кофраж от 3 платна, бърка се бетон и се отлива пръстен с вътр. диаметър 120см. Това е нормата за деня. На другия ден се вадят платната, пак се копае метър и така до водата и се спира. На другия ден се атакуват 2м (ако позволяват условията, като 2 помпи изпомпват водата) и се монтират готови пръстени с външен диаметър 100см, а отвън се засипва със филц поне 20см дебел пръстен за филтър. По никоя друга технология не може да се осигури такъв дебел филтърен слой, а то това е най-важното на кладенеца
KingLin - майстор
ср май 27, 2020 4:29 pmшоп написа:
Въпрос, до колко метра копаят.
По-нагоре писах, че копаят до 10 м. според този с когото аз говорих, когато се чудех какво да правя. Мен не ме устройваше, защото очаквах вода на 12-13 метра и като добавим и крушата отива към 15 м. Пък и дебит гонех... За това се спрях на по-дълбок сондаж. Дерето до мен е с денивелация спрямо парцела 25 м. и при 40 метра сондаж, би трябвало да не ми пресъхва, докато има вода в дерето. Това са лични разсъждения и ще мога да кажа дали съм прав, няколко зими след започване на активна експлоатация.
бат Вальо - специалист
вт май 26, 2020 7:42 pmKingLin написа:
При мен имаше малко драма :lol: Дойдоха едни прехвалени, с нова машина, таман пристигнала от братушките - ремарке дето се дърпа от джипка. 1 седмица въртяха за 7 метра и стигнаха някакъв камък ли, скала ли, не се разбра и не можаха да продължат, защото водата, с която пробиват, рязко изчезна. Аз лично, като отидох да видя, излях, заедно с още 2-ма, 3 варела по 200 литра. Изляхме ги за по-малко от минута. Водата изчезваше докато я наливахме. Тия казаха - "Осигури ни по 30-40 кубика на ден и продължаваме". Отговора беше културна форма на "абе що не си е*ете майката..." :-D Добре поне, че върнаха пари, че бях дал 1000 лева капаро... Та попивния сондаж ми излезе само 700 кинта :-D Уговорената цена с тия беше 130 лв./м. с по-хубавите тръби и диаметър 140 мм.

Следващите, които наех, имаха по-сериозна машина - самоходна, но иначе горе-долу същия калибър. За 2 дена избухаха близо 40 метра, затръбиха пак с хубавите тръби 140 мм., сложиха тръби и на попивния сондаж, уредиха ме с 30% отстъпка за сондажната помпа - цена 140 лв./м. - общо всичко ми излезе около 7000 лева.

Преди да викам да сондират извиках 2-ма от ония шарлатани радиестезистите :roll: Единия се оказа колега електротехник, ама имал "дарбата" да намира вода. Там дето "намери" ми се падат основите на къщата и го елиминирах като вариант. Втория си беше направо шоумен. Дойде с багети, бутилка вода марка "специална" и едни дартсове с флагчета по тях. Кланя се в 4 посоки, лази на колене, въртя багетите, хвърля дартсовете, полива със "специалната" вода, кръсти се, чете молитви... Е неговите 40 кинта с кеф му ги дадох :lol: :lol: :lol: Той посочи точно там дето ми се получи попивния сондаж. Жив и здрав да е! Та защо се отплеснах: вторите, които сондираха, като ме попитаха къде да дупчим, аз ги контрирах с "е нямате ли си човек да премери?" И те отговориха "Ааа, ние вода не търсим, ние правим дупки!" :-D Та аз се поогледах и си представих набързо бъдещото разпределение на двора и посочих там, където ще ми е най-удобно да ми се пада шахтата за сондажа. Е направиха си дупката, пък аз успешно намерих водата.

Та за райграс не трябва голям дебит. Моето го правих заради ТП вода-вода. Пък лятото ще поливам и райграса. Дебита, без да са го мерили с точност казаха, че е малко над кубик на час и щял да стигне до 2 кубика на час, като се поотпушат дамарите. Водното огледало ми е на 12-ия метър, каквото беше очакването за моя район.

П.П. И по Варна се намираха ентусиасти с по-ниски цени от порядъка на 45 лв./м., ама без тръбите, и обсаждането и дупчат до 15-20 метра с по-малко фи 100 мм. Единия вика "абе преко сили може и до 25 метра ма цената ще е по-висока". За кладенец също разпитвах и намерих един с багер и едно голямо свредло метър и два'асе в диаметър. Той обаче дупчеше до 10 метра дълбочина на цена 300 лева на метър с включени пръстени.
При мен се получи същата работа на 8-мия метър. Удариха на мергел и водата изтече. Мъчиха се с бетонит и разни други и на другия ден си събраха чукалата.
Сега се свързах с един с голям камион, който каза че ще пробие колкото искам. Пак цената е 130 лв/м с тръбите.
Питал съм в геодезията или там каквато е службата и ми казаха че вода има на 25 метра - някакъв малък резервоар и по-надолу голям. Самоче не ми казаха големия на колко метра е. Та сега се чудя на колко да копая.
Здравейте, може ли актуална информация за качествени сондажници за гр. Варна?

Търся човек който знае какво прави, с професионална сондажна машина, да затръбява с качествени сондажни ПВЦ тръби, да заложи нужното количество обсаден филц, да прочисти с еърлифтинг до бистра вода.

Благодаря
vacano - напреднал
съб апр 09, 2022 8:53 pmRetrofit написа:
Здравейте, може ли актуална информация за качествени сондажници за гр. Варна?

Търся човек който знае какво прави, с професионална сондажна машина, да затръбява с качествени сондажни ПВЦ тръби, да заложи нужното количество обсаден филц, да прочисти с еърлифтинг до бистра вода.

Благодаря
Привет,

Сега съм в процес на проучване чрез хидро-геология, тъй като не стигнах до сондажа миналата година. Имах "точка"от един господин с багети, но ми се искаше да имам малко по обстойно проучване от колкото "да полеем с ракия мястото и парите да ги оставами на маркираното място." Дадоха ми контакти на един младеж, който излгежда доста ерудиран, учил е за това все пак. Трябва да довършим проучването тъй кат имам едни боклуци, които пречат и да видим окончателното становище, има ли няма ли? Има ли вода според него, смятам да продължа и със копането със същият младеж.

Тема "Фирма за сондажи Варна - мнения и препоръки за избор!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: