• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
zack - специалист
Привет,
Уикенда сондираха в двора ни и водата излезе на 72 метра, като сондата стигна до 90 метра дълбочина.
Водата се качи до около 1 метър от повърхността, като предполагаме, че защото там свършва скалата,
в която сондираха. От метър 1 до 90 метра е скала. Трябва ни някоя временна помпа, която ще прежалим,
за да източваме временно водата от дълбочина. Проблмът е, че това ще са до 85 метра пълни с вода :?

Конкретният ми въпрос е дали има помпа за около 400-500 лева, която да го прави? Ще бъде сменена с Grundfus след това.
Трябва ни временно, докато все още е сухо, да изчотваме сондажа, за да преценим ориентировъчно какъв е дебита.
И докато се изчисти водата. След това ще сложим качествена помпа :?

P.S. Временната помпа ще точи водата в стар кладенец на около 3 метра, изкопан в скалата,
с диаметър около 1.50 метра, който в момента има съвсем малко вода.
kozl - майстор
А тези де сондираха не направиха ли проба за дебита на сондажа?
Помпите се избират по напор и дебит спрямо работните (H-Q) характеристики.
А ето некви помпи де са в бюджета.
zack - специалист
Нямам идея как се прави проверката и те не правиха такава. Пробиваха на сухо, ако това е от значение.
Казаха има вода, наредиха тръбите, обясниха ни някои основни неща за помпите и т.н., и така.

И да попитам, защо на някои помпи има характеристика напор, която ми е ясно защо е
и отделно има дълбочина на потапяне, която е по-малка? :? Водното налягане по някакъв начин
оказва ли влияние на това колко на високо ще може да избута водата помпата? :?
Т.е. то не трябва ли да помага? Може ли нещо подходящо за четене, че се обърках с тия двете характеристики. :?
Последна промяна от zack на нед окт 06, 2019 9:08 pm, променено общо 1 път.
kozl - майстор
Те това са характеристики - лините , които дават зависимост напор-дебит. За улеснение има и табличен вид.
Дълбочината на потапяне на тези помпи е по данни 80 м. С 5 м по-малка от твоята 85 м. Това е дълбочината от максималното водно ниво в сондажа и помпатя трябва да издържа на хермртичност при такова налягане. А работното нялягане може да е по-голямо или по-малко в зависимост от нуждите на ползвателя и възможностите на сондажа.
А при тебе и нуждите и възможностите са неизвестни, та как да подбереш помпа. Примерно 3SDM1.8/20 или 27 :?
Височината на която помпата може да качи водата е свързана и с дебита и с водното ниво в сондажа. Много често в кратките характеристики на помпата се посочват крайните точки, примерно за дебит 0, напора е максимален, но вода нема да тече :shock: и напор за максималния дебит на помпата.
А за да мерите дебита ще ви трябва и сондажен нивомер за определяне на нивото на водата в сондажа.


Изображение
zack - специалист
Нуждата в бъдеще е да има вода за поливане на градината. Вероятно 2-3 м2 на ден ще са достатъчни.
Тази 3 SDM 2/27 изглежда да свърши добра работа на първо време.

Относно дълбочината на потапяне, вече е ясно. Ще я потопим на <80 метра. Така ще е сигурно, че ще е далеч от дъното.
Сондажът е с диаметър 140мм в скала, т.е. ако продължава да се пълни почти до повърхността,
дори и с помпата над 80 метра ще трябва да има около 1200 литра вода само в този обем.

Имам и още 2 въпроса:
- тези помпи как се поръчват?
- тези как се продават и къде има информация за тях - "автоматична кутия и маркиращи водното ниво датчици за напълно автоматичен работен режим"
lov - майстор
Почни да помпаш пък тогава смяташ водни нива и дебити. Това че се е напълнил до горе не означава че утре като го източиш ще няма да остане сух до догодина. Пепел ми на устата но и това съм виждал. В началото беше ихо ахо а на края вода колкото да си измиеш очите. Между 250 и 300 литра на денонощие. Та се наложи да дупчи на още едно място за да си осигури нужното за нормално потребление. Ми добре че терена голям и има възможност.
zack - специалист
Поради тази причина в момента търся някоя помпа, която да не е прекалено скъпа.
Друг вариант е да взема най-смотаната китайска помпа за 100 лева и просто да тествам на по-малка дълбочина :?

Идеята е да мога да източа водата n на брой пъти, но това предполага да потопя помпата на около 80 метра под водата.
Т.е. трябва да успее да издържи на такава дълбочина. А най-евтините вероятно ще се скапят още на първото потапяне, или? :? :? :?
zack - специалист
Привет :partyman:

Да попитам, в момента все още сме с тази помпа 3 SDM 2/27, като водата се точи в съседния до сондажа кладенец изкопан в скалата. Не е дълбок. 2.5 метра с диаметър около 2 метра в скалата. Та може ли да ми препоръчате автоматика за помпата, датчици и кабел, които да ползвам за следното:
- когато водата нивото стигне 75 метра от повърхността помпата да изключва;
- когато нивото стигне 30 метра от повърхността помпата да включва;
- когато кладенецът в скалата в съседство(2-3 метра) се напълни, помпата да изключва.

:drinkers:

Това са изискванията. Татко иска да плъни кладенеца от сондажа и от там да полива. Ако предложите автоматика, която да прави и други неща, ще е супер :? Още събирам идеи и т.н. В крайна сметка, ако се напъна мога и сам да си я направя, ама от работа не ми остава време за DIY проекти.

Още нещо. През 9-10 месеца тоя сондаж се пълни от повърхностни води и от дъбочина. В момента повърхностните ги няма, но вероятно ще се появят пак края на септември:
- Да направим ли така, че повърхностните да не влизат в сондажа?
- след време ако водата от дълбочина се окаже качествена, ще е добре към гореспоменатата автоматика да мога да включа и хидрофорна система :?

Май много стана, но ако някой може да даде съвети, ще съм благодарен. И съм ОК да чета и да сглобя нещо и сам :-D

Дебитът е не е голям. Вероятно 2-3000 литра на денонощие, може и повече, но не можем да го измерим точно, защото в момента татко полива разни неща и точи до 2-3 пъти на ден по 450 литра, когато е на село. От около 25 метра до 75 метра дълбочина. Това е, когато са изчезнали повърхностните води минаващи на около 1.5/2 метра над скалата. Когато ги има през по-голямата част от годината водата от сондажа няма точене. До юли се качваше на около 40 см. от повърхността, както и предходни години и колкото и да я точим не свършва :?

P.S. Това е най-странният сондаж :rolleyes: Вече осъзнавам, че това с водата не е дори наука, а цяла магия :drinkers:
krasi92 - майстор
Какви предходни години като според датите сождажа е на 9 месеца.Искаш автоматика хем да работи по горно и долно ниво хем да не работи при пълен кладенец които за 9 месеца се е разширил от 1.5м до 2 м. Странно-доста странно. Един радарен ниворегулатор би ти свършил добра работа.
kozl - майстор
вт авг 04, 2020 11:11 pmkrasi92 написа:
Един радарен ниворегулатор би ти свършил добра работа.
Хвана ме любопитство кво е туй чудо и къде ще се ползва?
Ако е само за кладенеца може и да стане в зависимост от ъгъла на разпространение на излъчването. Но по просто и елементарно е с поплавък за потопяема дренажна помпа.
В сондажа с проводници и електронна логика за у-ние по горно и долно ниво.
Аз когато се занимавах със сондажни помпи съм купувал от Ташев Галвинг всичко вкл.и помпи. Дори тогава предложиха услуга да оборудват цялостно табло за помпа с у-ние и защита. Години минаха и сега не знам дали извършват услуги или само продават.
Щом нямаш време за направисам, там откъдето купи помпата не предлагат ли табло за нея и контакти на монтажници за услуга по монтаж на помпи?
Има и други фирми за доставка и монтаж, но не съм сигурен, че ще се съгласят да извършват монтажи, когато помпата не е тяхна доставка.
  • 1
  • 2

Тема "Временна помпа за сондаж с 82-83 метра дълбочината на потапяне?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: