Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте, изградих си поливна система за райграса с 4 разпръсквача Hunter MP Rotator MP2000, 180 градуса, с налягане 3,5-3,8 бара. Захраних системата пробно с вода от водопровода и всичко си работи много добре. За един час ще се изразходват 800 литра вода, според спецификациите на пръскалките. Предвидил съм водата да се взема от кладенец, който в тези горещини е с малко по-ниско ниво - 4 метра от нивото на почвата (реката е много близко). В момента имам затруднения с избирането на подходящата пома и въпроса ми е дали това бюджетно решение от Лидъл ще ми е от полза:

Градинска помпа FGPS 1100 B2
България - Свойства
Мощна градинска помпа вкл. 4 м засмукващ маркуч с филтърна кошница и възвратен клапан
Вкл. 4 м засмукващ маркуч с филтърна кошница и възвратен клапан
За изпомпване на вода или за поливане на градината
Идеална за големи участъци с големи разлики във височината
1100 W електродвигател, лесен за поддръжка, с голяма мощност на подаване
Лесно изпускане на водата със завинтваща се запушалка
Стабилна метална основа за лесно закрепване
Висококачествен корпус на помпата от неръждаема благородна стомана
Превключвател за включване/изключване, защитен от водни пръски
Автоматична защита от претоварване на двигателя
С монтираща се дръжка за носене
Вкл. предпазна капачка за отвора за налягане и засмукване
Консумирана мощност: 1100 W
Размери нагнетателна/засмукваща връзка: вътрешна резба (G1) 30,3 мм (1')
Дебит: макс. 4600 л/ч
Височина на подаване: макс. 45 м
Налягане: макс. 4,5 bar
Височина на засмукване: макс. 7 м
Температура на подаване: макс. 35 °C
Дължина на засмукващия маркуч: 4 м
Дължина на мрежовия кабел: 2 м

или да търся нещо друго. По данните за помпата - може би налягането, което ми е необходимо ще го имам, но дебита е по-голям от този който ми трябва - проблем ли е това и изобщо тази помпа ще ми свърши ли работа за моите нужди? Ако няма да стане приемам предложения за други помпи.
шоп - майстор
За да прецениш дали помпата ще ти свърши работа ти е нужна диаграма, по координатни оси Х и Y да можеш да прецениш при каква височина на изпомпване - какъв е дебитта. Поразрових се из нета, но не открих такава диаграма. Максималният дебит Q е 4600л/мин, но това е в идеални условия. По усет помпата ще ти свърши работа.
Предполагам за Q/H диаграмата говориш. Дори и 1000 литра на час да харча, налягането би трябвало да ми е достатъчно. По-скоро си мисля, че ако дебита от помпата ми е по-голям отколкото ми е консумацията това би ли довело до нейната повреда или трябва нещо допълнително да слагам за да нагодя това което ми трябва като консумация и налягане от пръскалките и това което ми дава самата помпа :?

Прикачен файл

diagrama_pompa.jpg
diagrama_pompa.jpg (43.45 KиБ) Видяна 4305 пъти
egomen66 - майстор
При ограничаване на дебита на този вид помпа , тя се разтоварва... #-o В НАЙ ГОЛЕМИТЕ ЖЕГИ ми е работила нон стоп по 18 часа на ден , точно този вид помпа. :partyman:
hidrazin - майстор
peter_ip написа:
... По-скоро си мисля, че ако дебита от помпата ми е по-голям отколкото ми е консумацията това би ли довело до нейната повреда ...
Не се притеснявай за помпата. Така даже и е по-добре.
:partyman:
pipilica - майстор
hidrazin написа:
peter_ip написа:
... По-скоро си мисля, че ако дебита от помпата ми е по-голям отколкото ми е консумацията това би ли довело до нейната повреда ...
Не се притеснявай за помпата. Така даже и е по-добре.
:partyman:
+1
Само дръж матора на сянка да не го опържи слънцето.
Благодаря за отговорите и насоките. Радвам се, че ще ми свърши работа. :)
hidrazin - майстор
Ами това китайче би трябвало да върши работа .... докато работи де.
:partyman:
да съживя тази тема малко. Аз съм си направил поливане с 8 MP Rotatora и със запас ми трябват 2000л./ч. Тъй като ползвам Вида 4 и тя няма как да ми даде 3.5 бара налягане, търся нова. Бих взел въпросната от "оня магазин", ама кой знае кога ще я пуснат пак. Питането ми е следното - гледам диаграмата и при 2кубика вода трябва да има Н = 35м нали така? (на Лидл диаграмата точно толкова ми показва) Кладенецът ми е има-няма 5м с 2-3 метра воден стълб. Насочил съм се към http://elmashbg.com/files/ATLAS-1461739159.pdf но след като дадох 600лв за капково и 500лв за клапани, разпръсквачи и тн ми се иска да взема някаква по-бюджетна помпа... а и реле/ пресостат ще трябва... Програматор RZXe съм харесал, и той е 220лв... Звънях на тия от RAIDER ама т.нар инженер ми говореше некви неща, че ако съм имал достатъчно дебит, техният JET100 https://pompa.pazaruvaj.com/raider/rd-jet100-p51519935/ щял да ми даде нужното налягане???

Тема "Избор на помпа за поливна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: