Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
pagu1 - помощник
Здравейте,
Пускам тема, като се надявам за компетентен съвет.
Казусът е следния:
Жилищен блок, ново строителство. Снимката е от банята на последния етаж. В банята влизат тръба за студена вода и две тръби за топла (едната е връщаща). С червена линия съм маркирал потока на топлата вода (Забравих да спомена, че блока е свързан към ТЕЦ). Малко не се виждат детайлите заради това бялото петно (гипс). Въпросът ми към разбиращите е дали изпълнението на водопроводната инсталация е правилно и не трябва ли да има обезвъздушител?
В допълнение мога да кажа, че аз живея на долния етаж. Когато се нанесох и допреди няколко месеца всичко с топлата вода си беше наред. Като пусна кранчето и топлата вода потича веднага. От известно време това не е така. Съседите в блока нямат този проблем, с изключение на съседа под мен и този под него (блока е четири етажа). В другия вход и на другите щрангове нямат такъв проблем. Ще ви изпреваря, като кажа, че циркулационната помпа си работи и проблема е някъде в тези две тръби, по които трябва да циркулира топлата вода на нашия щранг.
Благодаря предварително на отзовалите се.
Прикачен файл:
IMG_20200808_114019 - 2.jpg

Прикачен файл

IMG_20200808_114019 - 1.jpg
burkov - специалист
Проверете дали нямате затворен кран на топлата или връщащата вода.
Имахме подобен проблем. Беше полу-затворен този на топлата и топлата идваше доста бавно.

едит: Тази проверка долу на разводката към тоя щранг. Там трябва да има кранове за трите тръби.
Ако не е там, карайте назад до абонатната.
pagu1 - помощник
Благодаря за бързия отговор!
Крановете на трите тръби към нашия щранг са отворени. Едната е топла на пипане, другите две са студени, усеща се и през изолацията.
Дадоха ми идея, че може би, от честото спиране на водата (от Перник съм, доскоро бяхме на режим) се е образувала въздушна възглавница и тъй като апартамента на последния етаж не се обитава, евентуалния въздух в тръбата няма откъде да излезе.
Затова и попитах дали монтажа на тръбите е правилен и дали не трябва да има монтиран обезвъздушител, като при парното.
krasi92 - майстор
До преди месец е било ок.запушване на една от двете тръби за топлата щом няма циркулация.За обезвъздушаване може през които и да е етаж.Първо спирате крана за топла вода при отворена топла вода някъде и след преценка че е достатъчно ги разменяте с този за циркулацията. Ако има въздух ще излезе но по вероятно е запушване на някое коляно.
kozl - майстор
Правилно са свързани тръбите. Обезвъздушител не се ползва и не е удачен. Да се има в предвд, че автоматичните обезвъздушителите прокапват, което налага постоянен контрол или да се манипулират както ръчния обезвъздушител - от време на време и по некое време.
Предполагам на поседния етаж не живее никой и не се ползва вода. Това обуславя образуване на въздушна тапа, което се появява след изпразване на водопровода при спиране на водата. Манипулацията е описана в предния пост по не напълно разбираем начин.
В сутерена требе да има СК (спирателни кранове) за вертикалните щрангове. Откриват се кои са за топлата вода на този щранг. Обичайно тръбата за циркулация в сутерена е с по-малък диаметър. Всъщност това с диаметрите е в зависимост от етажността на сградата. Обичайно и двата крана за топлата вода - основен и за циркулационна вода са постоянно отворени. Спира се СК на основната тръба и примерно на твоя етаж или на по-долния се отварят да текат колко се може повече смесители да изтакат топла вода. Може да изтече мътилка, важното е да изпуфти и да изхвърли въздуха докато потече непроменлива и бистра струя. След това се отваря и СК на основната тръба за топла вода и се следи дали циркулационната тръба е топла.

Тема "Казус с ВиК (проблем с топлата вода)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: