Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Милен - майстор
Ситуацията е следната - имам външен водопровод изпълнен с 32мм черни тръби тип PE100, който е неприемливо да подменям. Към него искам да си свържа вътрешната инсталация в къщата, която ще я правя изцяло нова с полипропиленови. Въпроса ми е как да свържа двете разнородни тръби? Мисля да използвам муфа за полиетилен от тези които се затягат в тръбите. Връзката ще бъде отвън под земята.

http://www.atlas-r.com/page.php?n=11477&SiteID=387

Някой използвал ли е такава муфа за тръба от полипропилен, надеждна ли е връзката?
svetliopi44 - Чирак...
:)
Последна промяна от svetliopi44 на пет ное 13, 2009 10:42 am, променено общо 1 път.
Милен - майстор
Явно не е станало ясно. Външната тръба е полиетилен (черна найлонова). Искам да я снадя с полипропилен (бяла за вътрешна инсталация) с показаните по горе полиетиленови муфи за бърза връзка.
Няма никакви метални тръби и резби.
svetliopi44 - Чирак...
:)
Последна промяна от svetliopi44 на пет ное 13, 2009 10:43 am, променено общо 1 път.
dimoni69 - напреднал
Милене , смело си монтирай пропиленовата тръба с РЕ бърза връзка . Много пъти съм го правил това и досега не ми е създавало проблеми.
Милен - майстор
dimoni69 написа:
Милене , смело си монтирай пропиленовата тръба с РЕ бърза връзка . Много пъти съм го правил това и досега не ми е създавало проблеми.
И аз така си мислих, ама не съм правил подобна комбинация до сега и реших да питам, някой може да има горчив опит.
LazarGanev - "Велик майстор"
И аз постоянно го правя.Е, полипропиленът е по-твъд материал и има някаква теоретична възможност да изтърве връзката, ако не е добре стегната, но е пробвано и на 10бара - няма проблеми.
nautilus33 - майстор
Темата е на 11 година, та все още ли това е единствение начин за връзка между ПЕ и ППР, или вече има по-надежден. И проблем ли ще е ако съответната връзка остане заровена под земята или е препоръчително да е на открито?
kozl - майстор
Е оно проблема е в туй, че връзките са полипропиленови за полиетиленови тръби. Т.е. по твърдия материал свързва по мекия и цялата стратегия е в полипропиленовите конусни контри дето трябва да се вкопчат в полиетилена.
Та като се ползва полипропиленова тръба се очаква да се срещнат 2 материала с еднаква твърдост и да се получи по слабо вкопчаване.
Ако тръбите са укрепени, особено в завой, то вече има противодействие на разединяващата сила от налягането в тръбите.
Засипването и уплътняването на насипа може да се приеме за укрепване. Но все пак и уплътнения насип сляга и точно поради този факт стават аварии в тези връзки. Та дбре е под тръбата да нема насип, изключая пясъчната възглавница.
MamaMy - майстор
Аз си ползвам произведените за тази цел фитинги. Като има готови, защо да правя глупости?

Изображение

Изображение

Тема "Връзка на тръба PPR с PE" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: