• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
шоп - майстор
нед яну 03, 2021 1:14 pmnikolay_1 написа:


на мен ми трябва клапан долу на помпата. Искам водата да НЕ се връща в сондажа като спре помпата.
Т
Знам какво ти трябва.
Помисли логично обаче!
Ако цялото трасе и хоризонтално и вертикално е херметично няма значение дали невъзвратният клапан е на изхода на помпата или на 85метра след нея.

Един жокер от мен:
трасето от 85 метра може да ти изглежда херметично, но има разлика херметичност при + атмосферно налягане и при - атмосферно налягане. Демек вакум.

Продължавам.... трасето може да не прокапва никаде, когато помпата работи ( положително налягане), но при спряла помпа и нехерметичност в системата отнякъде да смуче въздух

Ако и при подналягане системата е херметична няма значение къде ще сложиш невъзвратния клапан.


П.П. ако клапан монтиран и на 85 метра след помпата се задръства от пясък-пиши. И за това има лек.
nikolay_1 - специалист
Не разбрах как искаш да избегнеш изпразването на тръбата от повърхността надолу с клапан монтиран на повърхността при неработеща помпа... Вакуумът ще държи водата ? Аз не мисля че мога да постигна вакуум с жабка или каквото и да е не-индустриално оборудване ползвано при обичайния полиетиленов водопровод от сондаж ?

Или ако не смяташ да го избягваш, няма ли от чешмата/казанчето при всяко по-дълго пускане да гърми въздух и изобщо да има удари из инсталацията ?
dragozow - майстор
Ако имаш клапан на помпата ще държи водата в системата. Възможно е клапана да не държи, възможно е пресостата да е монтиран неправилно(виж му инструкцията) или по системата да изпуска. Ако се съмняваш в последното виж първо тоалетни казанчета, ако има такива. Тези Coelbo исках да ги внасям, не се разбрахме нещо и междувременно започнах да внасям други, но са им хубави продуктите.
sian - специалист
Преди години смених много стар смукател на центробежни помпа за поливане с пружинен клапан работата се влоши откъм дебит и налягане. Експериментално поставих клапан тип клапе без пружина (вертикално) на мястото на смукателя. Помпата работи перфектно и днес с този клапан. По спомен са 2 вида с гумено уплътнение ако е за студена вода и без ако е за гореща. Според мен този клапан може да не работи ако е монтиран хоризонтално с шарнирната част(пантата) отдолу.
dragozow - майстор
Точно за вертикален монтаж е пресостата:
Изображение
nikolay_1 - специалист
sian, Освен да сложа и двата клапана един след друг на помпата, пък дано поне единия държи :)

Калояне, пресостатът е монтиран вертикално разбира се. Но съм съгласен с теб че неговия клапан едва ли ще държи водата между пресостата и помпата.


Някой нещо за уплътняването да сподели - Да махна ли пастата и да оставя само калчища при клапаните, пресостата, филтрите и изобщо извън къщата, и вътре където мога. Или пък лента ?
dragozow - майстор
Може и да надуеш системата и ще разбереш.
nikolay_1 - специалист
Ще сложа клапана отново и ще се помоля. Но този път без паста за калчища.
От един доставчик на помпи и оборудване "от опит" ме посъветваха да сложа клапан с пластмасов диск, когато имало пясък в сондажа.
Нямат интерес да ми продават по-евтиния пластмасов, но не успяха да ми обяснят защо пясъка няма да изпили пластмасата и да остана без клапан :)

Та мисля да си карам с металния диск.

Относно неравната борба с пясъка - освен женски чорапогащник който бях споменал по-нагоре в темата, един професионалист ме посъветва да намотая около помпата няколко ката мрежа за комари и да я стегна със свински опашки за тялото на помпата.

Има ли някой мнения или опит за тези и подобни технологии ?
dragozow - майстор
Би могло с чорапогащник или нещо, което няма да спира водата. Пясъка е*ава мамата на всякакъв материал, виждал съм износени турбини от всички материали, които с течение на времето за "заглаждат" до като почнат да не вършат работа. Особено трудоемко е при сондажни помпи, защото са надълбоко, рядко се вадят лесно от един човек и имат много турбини, понякога подредени по специфичен начин. С клапана е същото, ако има песъчинка и не му позволява да затвори няма значение какъв е материала. Пускай я да работи по-често за да изчисти сондажа или ги викни тези с еърлифта.
brum - майстор
Металният ако няма гумено уплътнение и най-малката песъчинка ще го кара да тече. Пластмасовият може да затвори при това положение, защото пластмасата е по-мека от метала и може да поеме неравностите на дребни песъчинки.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Нов сондаж вади пясък, възможни проблеми и решения ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: