• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
nikolay_1 - специалист
Еърлифта е нещо като вкарване на въздух от една тръба и изкарване на вода от друга. Не успях да го разгледам добре.

Викнах един специалист по помпи и хидрофори, той опъна текстилното въже на макс с лебедка, върза тръбата с друго въже за един сап и започна да я повдига с него като лост. След доста вдигане и донатягане с лебедката най-накрая помпата се освободи.
Потопена в бидон бута накаква вода но от сондажа няма сила вече да вади.

Като знам че от сервиза няма да уважат никаква гаранция при толкова пясък минал през помпата, реших да я отворя. И наистина винтът е доста изяден от пясъка. Затова и не изпомпва вече. Ще кача и снимка по късно.

Благодаря на отзовалите се ! :supz:

Някой ако има помпа с проблем в мотора или просто винт , моля да ми пише.
dragozow - майстор
Имам винтове три модела, дай модела на твоята помпа и снимай винта. С този пясък, обаче е стане същото след кратко време.
nikolay_1 - специалист
Честита и здрава нова година на всички ! И на имениците ЧИД :partyman:

Калояне благодаря, ще кача винта тук при възможност.

Междувременно върнах по-скъпата помпа в сондажа, като се надявам след 200 м3 източени да има подобрение.

Още не съм засичал колко пясък се събира по филтрите сега, но има някакъв. Засега рядко включвам помпата, понякога 1-2 седмици не работи.

Обаче пясъкът прави НОВ проблем. Пружинният клапан 1" който е между помпата и тръбата заяжда от пясъка и не държи. Извадих помпата и в клапана имаше пясък и беше заклинил на отворено положение. Бутнах го с пръст и се оправи. Ето модела:
https://www.google.com/search?rlz=1C1GC ... OyKKS9RaqM
Прикачен файл:
valve.JPG
valve.JPG (47.78 KиБ) Видяна 1123 пъти


Налягането непрекъснато спада през неработещия клапан и пресостатът включва помпата през минута за да го навакса.
Чудя се защо клапана на самия пресостат не държи налягането, той е гравитачен. Не ми изглежда датчикът за налягане да е между входа на пресостата и клапана му?
Има ли решение този проблем ? Друг вид клапан при помпата по-малко ли ще заяжда от пясък , например такъв (суинг)

Прикачен файл:
valve2.JPG
valve2.JPG (50.83 KиБ) Видяна 1123 пъти
Последна промяна от nikolay_1 на нед яну 03, 2021 10:37 am, променено общо 1 път.
шоп - майстор
Втория тип не знам как точно се казва, чул съм че му викат :жабка.
Та жабки ползвам в отоплителни системи, защото не създават проблеми, с ниско хидравлично съпротивление, голяма пропускателна способност и т.н.
У нас имам една жабка 2'' Тя дори не пречи на естествената циркулация.

не би трябвало да има проблем и монтирана на сондажна помпа. Опитай.
nikolay_1 - специалист
А имаш ли наблюдение жабките дали работят при вертикален монтаж. Дават ги само за хоризонтален.

Мисля си че ако я монтирам на помпата тя ще затвори чак като намалее налягането, тоест като водата в тръбата изтече обратно в сондажа.
Което е точно това дето искам да избегна.

Пробата с нов клапан на дълбочина 35 м е доста трудоемка затова търся опит или поне мнения предварително :? Доста пъти ги вадя и пускам тия помпи вече #-o
krasi92 - майстор
Този клапан е за хоризонтален монтаж. Твоя с пластмасова или с метална клапа е
шоп - майстор
Какво като е за хоризонтален монтаж?
Ти някаде по трасето над земята нямаш ли хоризонтален участък?
dragozow - майстор
Кой модел е електронния пресостат? Ако е PC-58 клапана му държи само ако е монтиран вертикално, в книжката му май имаше примери с картинки как се монтира и как не се монтира. Ако е вертикален и не държи виж за пясък или монтирай още един клапан, но ако има пясък е въпрос на време и той да почне да не задържа.
nikolay_1 - специалист
Краси моят е с месингова клапа.
Гледах на Гардена имат такъв с пластмасова клапа... ще се изяде от пясъка сигурно ?

Калояне пресостатът е Coelbo DIGIMATIC 2. Дори и неговият клапан да държи, не трябва ли и този на изхода на помпата също да държи, така че цялата система да си е пълна с вода под налягане непрекъснато. Вместо да се пълни с въздух вертикалната тръба при спряла помпа. Искаш да кажеш че ако има пясък всеки клапан ще почне да не задържа ? Тоест да се примиря с този въздух във вертикалата ?

Радо на мен ми трябва клапан долу на помпата. Искам водата да НЕ се връща в сондажа като спре помпата.
Трасето ми е 35 м вертикал и още 50 м до първия филтър в къщата. В този целия обем трябва да имам налягане между 2 и 4 бара примерно. Ако нямам клапан веднага след помпата се получава едно джуркане на въздух и вода в тия 85 м тръби при спиране и пускане на помпата. Всъщност в цялата инсталация де.
Разбираш че така не може да се ползва удобно водопровода на къщата.

Мисля че е почти задължителна практика да има клапан след помпата. Ако нейния собствен не върши работа.
И проблемът ми е - Какъв да е този клапан че да не запецва от пясък.

Още нещо, при захранвания от сондаж има ли препоръки как да се уплътняват фитингите.
На клапана му сложих калчища и паста. Може би пастата и пясъка като влязат в движещите се части на клапана, дискът му може да залепне, както се беше случило.
В миещите се мрежести филтри също имаше от пастата. Тя е ползвана из цялото трасе.
krasi92 - майстор
Тези като твоя са по добри от тези с пласмасата. Дано е било инцидент това със засядането на клапана.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Нов сондаж вади пясък, възможни проблеми и решения ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: