Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Привет
Става въпрос за стара жилищна кооперация строена 1966г- кв. Гео Милев, София. Три входа, 8 етажа по 3 апартамента на етаж.
След авария на едина от вертикалите на канализация в мазето която е преправяна и преди това и влиза в подземната канализация с множество преходи , наставяния и завой извикахме ВиК фирма за оглед и ремонт.
След оглед на мазето - няколко сериозно напукани стени и няколко провисвания на стени - отлепили се в горния си край от плочата на места с по 5 см. човекът каза че явно имаме сериозен теч от канализацията под мазетата (каменин който вероятно се е разместил с времето и слягането на сградата) и най добре е да се сменят всички тръби под сградата до ревизионната шахта (която не успяхме да открием сега в в снега)
Тъй като това ще е скъпо начинание бих искал да си изясня с ваша помощ някой въпроси.
1. Тъй като нагоре по етажите канала на всякъде е каменин, силно ме притеснява че евентуално ако някой тръгне да си сменя каменина и примерно от 8мият етаж падне парче каменин във канала - долу ще пръсне чисто новата ПВЦ или там каквато решиме да слагаме тръба. Как може да се избегне това.
2. На местата където има видими слягвания и провисване на стените, най вероятно трябва да се налее нещо за да укрепи конструкцията - какво и как - човекът от фирмата си говореше само за тръбите и как щели да насипат пясък около тях и това било достатъчно.
3. Основно перо в разходите по тази подмяна ще са заустените в канализацията водосточни тръби. Улуците минават по външната фасада на блока - може ли да се направят да си текат на тротоара и от там в уличната канализация както на много други сгради или тази вода пак ще влиза в мазетата и под блока.
4. Препоръчайте фирми за този ремонт - трябва да съберем поне 3 оферти за пред общото събрание на блока.
5 Страничен въпрос - преди няколко години когато правех ремонт на този апартамент (на 5тия етаж) установих че във всички стаи плочите са провиснали в средата (и на пода и на тавана) - тогава прочетох че това е нормално за старите кооперации и не му обърнах много внимание, но сега с оглед на новите факти за провиснали стени в мазето (аз не бях влизал в него до преди 2 седмици) трябва ли да се притеснявам за провисналите плочи?
Ще съм благодарен за всякакви мнения и препоръки
Поздрави

Тема "Подмяна на хоризонталната канализация под мазетата в жилищен блок" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: