• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
шоп - майстор
@xorred, докато не биеш сонда и не занесеш вода от нея на изследване няма как да разбереш.

Всичко е строго индивидуално. Грунта е различен под всеки имот, водоносните пластове също.
Аз също съм скъсал с местното ВиК. Не ме притеснява, че тръбите са азбестоциментни, а че няма налягане.

Сонаджите са ми по 8м, къщата е захранена от един. Носил съм вода за изследване в ХЕИ 5-6 пъти за 10ина години. 3-4 пъти бе в норми и ставаше за пиене без никакво пречистване, но 2 пъти в нея имаше коли.

Цяло село е на шахти и предполагам при дъждове и снеготопене, верховодката сваля надолу бактерии от ямите.
Монтирал съм УВ лампа и съм спокоен. Къпане, миене, пране, готвене, чай и кафе всичко е от там. За пиене ползваме минерална от множеството извори в и около Сф.
iliya_i - майстор
нед дек 13, 2020 7:57 amшоп написа:
Цяло село е на шахти и предполагам при дъждове и снеготопене, верховодката сваля надолу бактерии от ямите.
@шоп, в тоя ред ма мисли, подпочвена вода с ниво 30 см под земята може ли да се ползва за друго, освен поливане? Едно, че всички септични ями са свързани с нея. Второ - ами ако някой комшия реши да хвърли няколко шепи амониева селитра в градината си? Трето - ... и т.н.
torbalan - Дървен философ
Аз бих търсил вода от по-дълбоко. И задължително на ХЕИ, като поне първия път - на две различни места.
Резервоар не знам за какво ти е (освен, ако често спира тока).
Качествена помпа, електронен пресостат, разширителен съд и ще имаш вода постоянно. Налягане - каквото ти решиш.
За пиене - само минерална. Дали от извори, дали купешка не знам.
zz_stefanov - майстор
Имаше един виц:

Един налял едно в едно стерилно шишенце вода от чешмата и го занесъл в ХЕИ за изследване:

-Нося вода от новия ни кладенец .

Получил отговор: - Тая вода в никакъв случай не я пийте :)
Antonii - майстор
За доста населени места това последното за съжаление не е виц.
По отношение сондажа с цел водоснабдяване, то и да има септична яма на 2 метра от него не е проблем (това е по спомени, в нормативите пише точно колко е).
Стига сондажа да е изпълнен по правилата, те са си дадени в съответните документи и професионалистите в тази област трябва да ги знаят.
Просто под определена дълбочина в земята съдържанието на септичната яма не се инфилтрира.
xorred - напреднал
Благодаря за отговорите! Да, сондажа определено изглежда като единствен що-годе сигурен вариант, особено ако е надълбоко, примерно 30-50 плюс метра.

По селата не може да се говори за чиста вода във водопровода, освен ако не са витошки или рилски села където водата идва директно от планината постоянно.
kr1100 - майстор
нед дек 13, 2020 3:27 pmzz_stefanov написа:
Имаше един виц:
Един налял едно в едно стерилно шишенце вода от чешмата и го занесъл в ХЕИ за изследване:
Нося вода от новия ни кладенец .
Получил отговор: - Тая вода в никакъв случай не я пийте :)
Не знам дали е виц , но това съм го правил някъде 1984-5г в ХЕИ. Шише с вода от водопровод - центъра и шише от новоизкопан кладенец . В изварени шишета.
За шишето от водопровода казах от кладенеца, а за другото от дълбок сондаж в Добруджа . За кладенеса ме питаха къде е района.
Като ходих за резултати - пробата от водопровода / т.е. новия кладенец / - не става за пиене има манган :? , а другата проба е ОК . Не помня но не беше евтино за времето си "експертизата" някъде 20 лв / ама за 2 те проби или за едната :? :?
Явно не са правили проби , ами са работили само по разположението на района
съб дек 12, 2020 7:09 pmxorred написа:
Здравейте, планирам закупуване на къща в село Негованци, което е известно с прогнилата си ВиК и това, че тръбите са азбестови.

С оглед на това, слабото налягане в тръбите и асбеста, смятам изобщо да не разчитам на местното ВиК и да си направя моя система.

Съответно: сонда надълбоко докато не излезе добър напор вода, след това филтър, след това резервоар поне 200 литра и оттам - ВиК системата на къщата.

Обаче искам да се предпазя от бактерии, легионела, да имам питейна вода и такава за къпане. За удобство, естествено искам като си мия зъбите, да го правя с вода от чешмата, а не с минерална или бутилирана. Та това ме води към нуждата от абсолютно чиста вода към крановете на мивките.

Имате ли някакви съвети, има ли тук хора, които могат да изградят такава система и колко ще ми струва?

Отделен е въпроса за канализацията - точно до имота има река, та ако имам собствена пречиствателна станция, мога да изливам там пречистената вода и от време на време да си викам лайнарка да тегли непречистеното. Всички съседи са с ями, но това не ми се струва като добър вариант.

Здравейте,

относно питането Ви дали пречистената вода може да се зауства в близък воден обект може да се търси в НАРЕДБА № 6 от 9.11.2000 г. за емисионни норми за допустимото съдържание на вредни и опасни вещества в отпадъчните води, зауствани във водни обекти.

в Приложението е описано както следва :


Биохимична потребност от кислород (БПК5) при 20 °С без нитрификация - 25 mg/dm? O2
Хомогенизирана, нефилтрувана и неотдекантирана проба. Определяне на разтворения кислород преди и след 5 денонощия инкубация при 20 °С ± 1 °С на тъмно. Добавка на нитрификационен инхибитор.

Химично - потребен кислород (ХПК) - 125 mg/dm? O2
Хомогенизирана, нефилтрувана и неотдекантирана проба. Окисляемост с калиев бихромат.

Общо съдържание на неразтворени вещества - 35 mg/dm?
35 mg/dm? по чл. 11, ал. 2 при над 10 000 е.ж.
Филтруване на представителна проба през мембранен филтър (0,45 mm). Изсушаване при 105°С и претегляне.
60 mg/dm? по чл. 11, ал. 2 при 2000 - 10 000 е.ж.
Центрофугиране на представителна проба (най-малко в продължение на 5 минути със средно ускорение от 2800 до 3200 g), изсушаване при 105 °С и претегляне

В допълнение ако водния обект се намира в обсега на "чувствителна зона", то трябва и ПОНЕ ЕДИНИЯ от двата следни параметъра ( по преценка на Басейнова дирекция ) да се следят :

Общ фосфор
2 mg/dm? при 10 000 - 100 000 е.ж.
1 mg/dm? при над 100 000 е.ж.

Молекулна абсорбционна спектро-фотометрия
Общ азот *
15 mg/dm? при 10 000 - 100 000 е.ж.
10 mg/dm? при над 100 000 е.ж.

* Общ азот означава сумата от общия азот по Келдал (органичен и амонячен
азот), нитратен азот и нитритен азот.
  • 1
  • 2

Тема "ВиК без водопровод в селото - кладенец, хидрофор, и тн" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: