Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
muhala - майстор
Здравейте,

Заех се с ремонт на общ таван и тоалетна. Въпроса ми е свързан с подмяната на тръбите за топла и студена вода.
Тавана и тоалетната ги разделя една стена от единичка тухла.
Съединих две снимки (от двете помещения), за да добиете пълна представа.
Водата идва от ляво.
- Топлата вода е горе
- Студената долу

В другото помещение са водомерите и както се вижда от още едно място влиза студена вода.
Това предполагам е, защото след холендъра всичките колена и глупусти са се задръстили и през годините са подали вода от още едно място.

Няма опция да се сменят тръбите към другото помещение. Съседката с тавана, в който са вертикалните щрангове се заяде и тя незнае за кво и неще. Решение е взето на ОС, да се прави ремонт на таванския кенеф. Не ми се занимава да я принуждавам да ми дава состъп до тавана си, за да сменя тръбите. Иначе там откъдето идват тръбите, вертикалните щтангове са ППР.
Двете метални тръби в ляво от холендра остават според заданието. Изглеждат добре и ще изкарат още 300 години.

Идеята ми е да орежа всичко от холендъра надясно.
Да сложа тапа на творото захранване за студена вода
Да сложа водомерите до отрязаното
После е лесно.

Съпроса ми към вас е: Как вие бихте го направили ?

Аз се чудя дали като развия холендъра и крана за топла вода дали да завия по един меален кран първо и после да си играя с пластмасата
ИЛИ
Да сложа пъвто по един фитинг от метал към ППР и да карам натам с кран и водомери.


Изображение
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Слагай кранове навсякъде където то хрумне. Впоследствие се оказват много полезни
Съседката е ДЛЪЖНА да даде достъп до общи части на сградата, тръби са общи части. Особено, щом имате и решение на ОС.
muhala - майстор
ОК. Избрах да завия първо по един метален кран.
Ето до къде я докарах.
Бихте ли дали акъл как да пуска вода надясно към другото помещение (където са срязаните тръби), да вържа водомери тук до крановете и да вържа комплект за смесител ?
Изображение
krasi92 - майстор
Крановете с вътрешни резби ли са
infomar
Не знам дали тези които са ме съветвали разбират, но казваха, че добри кранове са тези които са с гумичка, а не шибърните.
Когато си правех моята водопроводна инсталация, на всички тръби сложих външна топлоизолация - от черната, по-скъпата и от горе замазка.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед окт 10, 2021 8:04 aminfomar написа:
Не знам дали тези които са ме съветвали разбират, но казваха, че добри кранове са тези които са с гумичка, а не шибърните.
Не знам кои са шибърни и кои с гумичка. Слагам сферични с по-малката връка, че няма място и лесно развъртам с клещите... След няколко години живот какво ли става с гумичката в крана, се чудя
brick - специалист
Изображение
Тесничко е, няма място и за водомери, и за УКБ след тях, като последното трябва да се пада горе-долу в средата, все пак. Този ръб вляво, ако не е част от комин или конструктивно носеща стена, не може ли да се изкърти и водомерите с крановете да се изнесат там?

Защото другия вариант е по-усложнен - тръбите правят чупка надолу, в която водомерите се монтират вертикално, и после тръбите или се връщат на нивото за УКБ, или продължават долу ниско с отклонения нагоре за УКБ-то. Имай предвид, че не всеки водомер допуска вертикален монтаж (трябва да има V в обозначенията) и има техническо изискване за минимален прав участък преди водомера.

infomar написа:
Не знам дали тези които са ме съветвали разбират, но казваха, че добри кранове са тези които са с гумичка, а не шибърните.
Тези на снимката са добри, въпреки че не са нищо шибърни, нито "с гумичка".
n_a написа:
Слагам сферични с по-малката връка, че няма място и лесно развъртам с клещите... След няколко години живот какво ли става с гумичката в крана, се чудя
За да не се налага с клещите, сферичните веднъж месечно профилактично се затварят-отварят. И, изненадващо, в тях също има даже не една, а две гумички :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед окт 10, 2021 11:46 ambrick написа:
За да не се налага с клещите, сферичните веднъж месечно профилактично се затварят-отварят. И, изненадващо, в тях също има даже не една, а две гумички :)
Моите ръце, милите, винаги с патерици... Това, с гумичките смешно се получи ;-)
Lutchezar - майстор
А тоалетната има ли някъде извод за казанче?
muhala - майстор
нед окт 10, 2021 7:53 amkrasi92 написа:
Крановете с вътрешни резби ли са
Външна и вътрешна. Ако бях помислил повече можеше да взема с вътрешни резби и да навия директно водомера за крана.
Крановете са сферични. В момента имат навит по един фитинг за полипропилен.
Дали ще може да сложа ето така водомерите ? Без колена.
След водомерите по един тройник със средната част надолу.
Надолу пускам тръби за комплекта за смесител.
Надясно продължавам към тоалетната.
Lutchezar написа:
А тоалетната има ли някъде извод за казанче?
Да, ще има. Тоалетната е вдясно в друго помещение.

Изображение Изображение

Тема "Дайте акъл за водопровод." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: