Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
kozl - майстор
пон окт 17, 2022 8:12 pmmiroki написа:
пон окт 17, 2022 5:26 pmkozl написа:
пон окт 17, 2022 4:19 pmmiroki написа:
Колкото е по-студена водата за БГВ, толкова по-скъпо излиза, понеже се плаща по водомер. И ще се ползва предимно горещата вода. При парното е обратното.
Ами и е така и не е точно така.
Не мога да схвана как определят енергията за подгряване на 1 м3 вода при сгради ползващи и БГВ и отопление, но умножена по общия разход формира енергия за БГВ на сградата. От отчетената по топломер енергия се приспада тази за БГВ и остатъка се разпределя за отопление по измерителни прибори и по отопляем обем. Та глобално за сградата при по-ниска Т на БГВ се очаква по-голям разход на вода и съответно по-голяма изчислена енергия за БГВ, при което ще падне енергията за отопление.
Или иначе обяснено по-хладката вода ще увеличи сметката за БГВ и ще намали сметката за отопление.

За сградите, които не ползват отопление, а само топла вода (БГВ), няма да е от значение Т на топлата вода. Там специфичният разход за заграване на 1 м3 вода ще се получи от отчета на топломера на абонатната разделен на сумарния обем потребена топла вода.
При нас цената на водата е твърда на кубик. Водомерът в апартамента е партида. Само да развия кранчето и идва сметката (дистанционен е). Без значение каква и е температурата. Да приемем лятото, като не ползваме парно. (Да не смесваме нещата). Ако ще и 40 градуса да върви, винаги ни начисляват едно и също число за кубик, примерно 12 лева. Имали сме случаи да ползваме само топлата, без студена. Тогава ставаме чиста касичка. 5 кубика се правят за норматив. А при гореща вода 2,5-3 кубика. Така си пуснах бойлерът. И всички се поизпарихме първият път, понеже пускаме по навик повечко топлата вода. Сега съм доволен. Да не забравим и че тези 12 лв са само подгревът, отделно идва сметка и от ВИК за 3 лв на кубик. Или май 4 стана, за студената не съм сигурен в цената. Та около 16 лв. идва кубик.
Не си се представил откъде си. Възможно е отчитането и заплащането да не е точно като в София.
Тука се прилага масово отчитане веднъж годишно, защото месечното отчитане излиза над 10 пъти по-скъпо.
Обаче аз нямам поглед, опит с месечно отчитане и месечно изравняване и за това ще пиша за годишното отчитане и изравняване. А и си мисля, че и при вас е годишно изравняване с месечно отчитане, след като всеки месец цената за подгрев е една и съща. Но то не е меродавна цената, а специфичната енергията за подгрев на 1 м3 вода, защото цената може да е променлива зависеща от други несвързани с консумацията фактори. Аз имам данни за сградата в която живея от 2009 г. Всяка година спец.енергия за подгрев е различна. Изчислява се по формула, която не знам и не мога да коментирам. Но съм сигурен, че в тази формула е заложена базова Т на топлата вода и много вероятно е тази Т да не е същата като настроената в абонатната станция. Все пак от сметката излиза неква спец.енергия, която се мени всяка година. Отделно цената на енергията се мени и така за различните години подгрева на водата е с различни цени.
Ако се прави баланс, наречен "изравнителна сметка" всеки месец то следва цената за подгрева на водата да е различна всеки месец.
То дали топлата вода е минала през бойлер или през абонатна към ТЕЦ, като вода се плаща на ВиК дружеството - само да вметна.
Сега ще си представя гаден пример, който се случва, но не в 100%, а аз ще го представя като 50%.
Да речем, че поради развалени ОК домакинствата ползват 50% разредена топла вода със студена такава.
Та половината от изчислената енергия за подгрев на вода няма да е реално потребена за подгряване на вода. Или ако подгрева е 12 лв на кубик то 6 лв умножени по сумарното потребление на топла вода ще намалят дела на отоплението в изравнителната сметка.
Та по-ниската Т на топлата вода увеличава потреблението и по същата цена ще струва повече на ползвателя, но пък ще му намали сметката за отопление.
И тука вече зависи от измервателните у-ва за отопление.
Ако са по радиаторите - уреди за дялово разпределение, които не отчитат енергия, а некви единици пропорционални на Т на радиатора, то би следвало първо да се приспадне от общата енергия, отчетена от топломера в абонатната енергията за БГВ, след това енергията за ОЧ (общи части). Енергията за отопление на ОЧ би следвало да е тази, която е изчислена по %, гласуван на ОС на ЕС. Този процент се гласува в предела от 10 до 30%. След като се приспадне от общата енергия тази за БГВ и тази за ОЧ, остатъка се разпределя пропорционално на отчетите на всяко измерително у-во.
Обобщено при отчитане с уреди за дялово р-ние, които не са топломери употребата на топла вода с по-ниска Т ще намали сметката и на отопление за ОЧ и на индивидуалното отопление.

Ако уредите са топломери, то индивидуалната енергия за отопление е ясна още при отчета.
Тогава от общо потребената енергия се приспада тази за БГВ и сумата на индив.отчети по топломери и остатъка става енергия за ОЧ, която пък се разпределя спрямо отопляемия обем на помещенията, регистрирани като отопляеми.

В общи линии оскъпяването на водата от по-ниската Т ще навреди повече на тези, които не ползват отопление, но се къпят често :-D
Най-голяма полза ще имат тези дето не живеят на адреса и плащат само такса разпределение и отопление ОЧ.

В тези разсъждения ми липсват данни за топлинните загуби от циркулация на топлата вода. А тези загуби и те ще се прехвърлят към енергията за отопление. Така че при по-ниски Т на топла вода пак ще намалее енергията за отопление.

Но има сгради, в които не се ползва отопление, а само топла вода. В тези сгради по-ниската Т на топлата вода ще снижи цената за подгряването и.

И накрая един апел по комшийски за ползващите ТЕЦ:
Не си цакайте комшиите с неработещи ОК (обратни клапи) към топлата вода.
Сметките с неработещи ОК намаляват, но не за сметка на ТЕЦ, а за сметка на комшиите около вас.

Ако някой ден ни задължат вместо водомери да монтираме топломери на топлата вода, колко ли комшии ще се окажат с неочаквани сметки :shock: :?
kozl - майстор
И понеже преди малко носих документи в офис на топлинен счетоводител и си позволих да попитам как пресмятат специфичния разход на енергия за подгряване на вода.

Обяснението:
Топлофикация отчита показанията за вода по общия водомер и едновременно показанията на общия топломер в абонатната станция в неотоплителния период. Т.е. когато абонатната работи само за БГВ.
Разликата в отчетите на топломера ще покаже изразходваната енергия за периода през който са отчетите, а разликата на отчетите на водомера ше покаже обема на консумираната топла вода.
Изразходваната енергия разделена на обема консумирана вода е = на специфичната енергия за подгряване на 1 м3 вода.

Ако е така то логично е пък това:
krasi92 написа:
пон окт 17, 2022 4:19 pmmiroki написа:
Колкото е по-студена водата за БГВ, толкова по-скъпо излиза, понеже се плаща по водомер. И ще се ползва предимно горещата вода. При парното е обратното.
+1.
Да не е така :-D
brum - майстор
То е близко до акъла, че щом те фактурират за енергия ще мерят енергия. И най-логичното и сравнително безболезнено е да се мери топлинната енергия на абонатната станция за БГВ и да се разпределя пропорционално по количеството консумирана БГВ.
kozl - майстор
вт окт 18, 2022 11:49 ambrum написа:
То е близко до акъла, че щом те фактурират за енергия ще мерят енергия. И най-логичното и сравнително безболезнено е да се мери топлинната енергия на абонатната станция за БГВ и да се разпределя пропорционално по количеството консумирана БГВ.
Не само, че е логично ами е така, но аз по същата логика писах до Топлофикация срещу заплащане да добавят още един топломер и така да станат 2 топломера в абонатната. Единият за отопление, друхият за БГВ.
А директора на Топлофикация отказа.

Сега остаа да си :? главата как са отчитали потребената вода в една от двете абонатни на които съм отговорник като водомера беше няколко години повреден.
Те такива отчети, за които писах в предния пост и аз съм правил в летния период да засичам спец.енергия за подгряване. Освен това от известен период насам във фактурите вписват и отчета на водомера в абонатната.

Малко данни:
май 2022 - 117 kWh за 1 м3 вода общ разход по водомер 102 м3
юни 2022 - 119,76 kWh за 1 м3 вода общ разход по водомер 86 м3
юли 2022 - 124,47 kWh за 1 м3 вода общ разход по водомер 92 м3
август 2022 - 140,94 kWh за 1 м3 вода общ разход по водомер 65 м3

По настоящи цени 165,43 лв./МWh, това са от 19,35 до 23,32 лв/ м3 та 15 лв/м3 даже евтино :shock: Ама това във фактурата не се види, оти нема прогнозно к-во вода, а направо вписана енергия.


В най-топлите месеци - най-голям спец.разход :? От друга страна колкото по-малък разход толко по-скъпа вода. Може би защото тя се върти в циркулация и топли ОЧ. Та математически ако общия разход на вода е 0 и водата само се е въртяла в циркулация специфичния разход клони към безкрайност.
brum - майстор
2007ма лятото населих първият апартамент в блока. И веднага - да тествам топлофикация. 2007ма зимата монтирах първият бойлер и средата на зимата климатиците. Години по-късно разбрах защо са били безумни сметките - щото съм плащал всичките загуби в блока. Ама от климатиците не се отказах, че бях свалил всичките радиатори.

Това е друга особеност: колкото по-малко клиенти - толкова по-високи сметки. И отделно: колкото по-малко консумация - толкова повече енергия за единица консумация.

Тема "Гореща вода от топлофикация." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: