Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
krasi92 - майстор
Няма нужда от настроики в абонатната с цел икономии. Настроива се според нуждите на ползвателя с ръкохватките на смесителя червена и синя или с термостатен смесител.
brick - специалист
нед окт 16, 2022 9:11 amhakama написа:
Прави ми впечатление горещата вода и една събота след дълъг душ и я измерих с точен живачен терм-р 55,5 С
6 от 8 етажа. На мен ми се струва висока - сменени са ни преди 4г тръбите с ПП. Има ли нужда от настройка, с цел икономия и кой я прави.
Не е висока, точно толкова трябва да си бъде - по нормативите на Топлофикация. ако не са ги променили, беше 60 градуса в абонатната и спад до 55 в жилищата (с оглед загубите по тръбите).
kozl - майстор
нед окт 16, 2022 9:15 amkrasi92 написа:
Няма нужда от настроики в абонатната с цел икономии. Настроива се според нуждите на ползвателя с ръкохватките на смесителя червена и синя или с термостатен смесител.
Дали има нужда ми е трудно да отговоря :? . Днес ни заливат с призиви за икономия на енергия. Ако се намали заданието в контролера за Т на БГВ то в тръбите ще постъпва вода с по-ниска Т и загубите в трасето ще намалеят.
В една от абонатните дето съм и отговорник се повреди задвижката и Т на БГВ не се поддържа и почна нагоре, надоле според зависи консумацията. И така докато я поправят от Топлофикация. Няколко седмици никой не се оплака от вряла или хладка вода.
Всите в сградата ли са с термосмесители :?
Но пък имам оплаквания, че водата била мноо гореща и за това скъпа. Контролерите са настроени и поддържат на 55°. Цената за подгрев на водата в едната сграда е над 11лв/м3, в другата не помня.
hakama - специалист
Аз ходих да видя показанието на гл, водомер и разбрах само че това не е в ред и тези не са си подменили... за какво служи /snimka 2 и 3/?
Знам само че на последния /8/ - се оплакват от спонтанна гореща вода. (с еднотръбна система сме) рециркулационната е на няколко години.
пп: 11лв ми се струва много за кубик.
Изображение Изображение Изображение
kozl - майстор
пон окт 17, 2022 11:06 amhakama написа:
Аз ходих да видя показанието на гл, водомер и разбрах само че това не е в ред и тези не са си подменили... за какво служи /snimka 2 и 3/?
Знам само че на последния /8/ - се оплакват от спонтанна гореща вода. (с еднотръбна система сме) рециркулационната е на няколко години.
пп: 11лв ми се струва много за кубик.
Да не е наред. Това е задвижката на БГВ и тя е демонтирана от вентила. Т.е. няма регулиране на БГВ (топлата вода).Навита капачката на вентила и е оставен в някакво отворено положение и Т е колкото се получи в зависимост от потреблението.
Тука на комшии им праснаха 100 м3 наказателна консумация поради повредена ОК по 11,25 лева :shock:
Много малко - тва е.
krasi92 - майстор
Да не е малка цената но е такава. Монтаж на електрически бойлер и отказ от ползването на такава скъпа вода е добро решение. Лоша новина е че и бойлерите станаха скъпи.
miroki - майстор
Колкото е по-студена водата за БГВ, толкова по-скъпо излиза, понеже се плаща по водомер. И ще се ползва предимно горещата вода. При парното е обратното.
kozl - майстор
пон окт 17, 2022 4:19 pmmiroki написа:
Колкото е по-студена водата за БГВ, толкова по-скъпо излиза, понеже се плаща по водомер. И ще се ползва предимно горещата вода. При парното е обратното.
Ами и е така и не е точно така.
Не мога да схвана как определят енергията за подгряване на 1 м3 вода при сгради ползващи и БГВ и отопление, но умножена по общия разход формира енергия за БГВ на сградата. От отчетената по топломер енергия се приспада тази за БГВ и остатъка се разпределя за отопление по измерителни прибори и по отопляем обем. Та глобално за сградата при по-ниска Т на БГВ се очаква по-голям разход на вода и съответно по-голяма изчислена енергия за БГВ, при което ще падне енергията за отопление.
Или иначе обяснено по-хладката вода ще увеличи сметката за БГВ и ще намали сметката за отопление.

За сградите, които не ползват отопление, а само топла вода (БГВ), няма да е от значение Т на топлата вода. Там специфичният разход за заграване на 1 м3 вода ще се получи от отчета на топломера на абонатната разделен на сумарния обем потребена топла вода.
krasi92 - майстор
пон окт 17, 2022 4:19 pmmiroki написа:
Колкото е по-студена водата за БГВ, толкова по-скъпо излиза, понеже се плаща по водомер. И ще се ползва предимно горещата вода. При парното е обратното.
+1.
miroki - майстор
пон окт 17, 2022 5:26 pmkozl написа:
пон окт 17, 2022 4:19 pmmiroki написа:
Колкото е по-студена водата за БГВ, толкова по-скъпо излиза, понеже се плаща по водомер. И ще се ползва предимно горещата вода. При парното е обратното.
Ами и е така и не е точно така.
Не мога да схвана как определят енергията за подгряване на 1 м3 вода при сгради ползващи и БГВ и отопление, но умножена по общия разход формира енергия за БГВ на сградата. От отчетената по топломер енергия се приспада тази за БГВ и остатъка се разпределя за отопление по измерителни прибори и по отопляем обем. Та глобално за сградата при по-ниска Т на БГВ се очаква по-голям разход на вода и съответно по-голяма изчислена енергия за БГВ, при което ще падне енергията за отопление.
Или иначе обяснено по-хладката вода ще увеличи сметката за БГВ и ще намали сметката за отопление.

За сградите, които не ползват отопление, а само топла вода (БГВ), няма да е от значение Т на топлата вода. Там специфичният разход за заграване на 1 м3 вода ще се получи от отчета на топломера на абонатната разделен на сумарния обем потребена топла вода.
При нас цената на водата е твърда на кубик. Водомерът в апартамента е партида. Само да развия кранчето и идва сметката (дистанционен е). Без значение каква и е температурата. Да приемем лятото, като не ползваме парно. (Да не смесваме нещата). Ако ще и 40 градуса да върви, винаги ни начисляват едно и също число за кубик, примерно 12 лева. Имали сме случаи да ползваме само топлата, без студена. Тогава ставаме чиста касичка. 5 кубика се правят за норматив. А при гореща вода 2,5-3 кубика. Така си пуснах бойлерът. И всички се поизпарихме първият път, понеже пускаме по навик повечко топлата вода. Сега съм доволен. Да не забравим и че тези 12 лв са само подгревът, отделно идва сметка и от ВИК за 3 лв на кубик. Или май 4 стана, за студената не съм сигурен в цената. Та около 16 лв. идва кубик.

Тема "Гореща вода от топлофикация." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: