Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте, в двора имам набита тръба за вода на около 6 метра. Тръбата е стара, набили са я преди 20-30 години и отдолу няма смукателен клапан, а накрая има надупчена тръба. Отгоре има ръчна помпа "гарга" и една стара Вида с която в момента се вади вода. Тъй като няма смукателен клапан на тръбата долу всеки път като пускам електрическата помпа трябва предварително да обезвъздушавам с гаргата. Искам да махна гаргата и да използвам само електрическата помпа. Възможно ли е да се монтира някакъв възвратен клапан отгоре преди помпата който да не позволява водата от тръбата да изтича? Така ще мога да пенсионирам гаргата. Не ми се ще да вадя тръбата.
Благодаря ви.
Прикачен файл:
158016403_136942028323317_4551923398033149617_n.jpg
158016403_136942028323317_4551923398033149617_n.jpg (10.57 KиБ) Видяна 1755 пъти
lpoik - специалист
нед мар 07, 2021 3:27 pmstefan_valeriev написа:
Здравейте, в двора имам набита тръба за вода на около 6 метра. Тръбата е стара, набили са я преди 20-30 години и отдолу няма смукателен клапан, а накрая има надупчена тръба. Отгоре има ръчна помпа "гарга" и една стара Вида с която в момента се вади вода. Тъй като няма смукателен клапан на тръбата долу всеки път като пускам електрическата помпа трябва предварително да обезвъздушавам с гаргата. Искам да махна гаргата и да използвам само електрическата помпа. Възможно ли е да се монтира някакъв възвратен клапан отгоре преди помпата който да не позволява водата от тръбата да изтича? Така ще мога да пенсионирам гаргата. Не ми се ще да вадя тръбата.
Благодаря ви.

158016403_136942028323317_4551923398033149617_n.jpg
Може да монтираш клапан под ел. помпата на набитата търба, но ръчната помпа е хубаво да си остане за всеки случай. Моята е същата и 10г. не съм подкачал с ръчна помпа. Само зимно време трябва источваш водата.Моята ръчната и ел. помпата са в шахта 2 метра и зимно време не замръзва..
Благодаря за отговора, предлагаш клапана да е директно на тръбата която е набита в земята? Аз ръчната помпа мисля да я слагам само при необходимост да подкачам вода(надявам се само напролет като слагам помпата), защото искам да изградя декоративен кладенец в който да скрия помпата и от него да изкарам само един извод за маркуча.
Можеш ли да дадеш линк/снимка към клапан който мога да използвам и ако има някакви особености за които да гледам.
Благодаря!
yanko78 - специалист
Аз съм слажил клапана, преди отклонението за ел помпата. Както пишат колегите, зимата източва, на пролет подкачвам и подкарвам водата. Заложи на хубав, по-скъп клапан, че има много боклуци на пазара. Ако всичко ти е добре изпълнено, без пропуски в системата, можеш спокойно да се прибереш ръчната помпа. Веднага под ръчната помпа, трябва да имаш и кран, който да затвориш, за да не засмуква въздух от горе.
teon - специалист
Прикачен файл:
Picture 394.jpg
Picture 394.jpg (71.06 KиБ) Видяна 1709 пъти
...преди време във форума беше дискутирано едно 'устройство' :) ...имам направено такова,изпитано е и работи...може да се постави до самата помпа и не е нужен клапан на смукателя...драснах набързо една принципна схема за да се ориентираш по-лесно...аз ползвах бутилка за въздух от товарен камион 'Зил', с вместимост около 30-40л...в горната част на бутилката присъединяваш тръбата идваща от кладенеца, а в долната част- тръбата към помпата...първоначално съда се запълва до горе с вода през пробката 1...след включване на помпата, нивото на водата в съда започва да пада... поради създаващият се вакум в бутилката, през смукателя, в нея започват да постъпват нови количества вода от кладенеца...при изключване на помпата, в бутилката винаги остава вода за следващото пускане...разбира се връзките трябва да са херметични...
lpoik - специалист
Клапана и ръчната съм си правил аз от неръждавейка. Клапана е същия като на ръчната помпа,не е сложно да се направи. Правих и бутилка като на колегата, но нещо не ми се получи,все ми засмукваше от някъде въздух. Сега има месингови клапани и са много удобни, навиваш дирекно на търбата.
Благодаря ви за мненията. Бутилката ми се струва сложна за направа. Като се постопли още малко и ще пробвам да навия един клапан на трабата, да видим дали ще проработи. Обмислял съм и друг вариант - тръбата която излиза от земята е цол и четвърт, мога ли да вкарам направо вътре нова тръба която отдолу ще има цедка и смукател 3/4? Това може би ще намали дебита, но аз дебит не търся, тъй като и в момента има вода 24/7 но ако пусна Видата на макс и засмуква въздух и трябва да качвам пак водата с гаргата.
vinkelmen - специалист
вт мар 09, 2021 10:03 amstefan_valeriev написа:
Обмислял съм и друг вариант - тръбата която излиза от земята е цол и четвърт, мога ли да вкарам направо вътре нова тръба която отдолу ще има цедка и смукател 3/4?
Трудно ще намериш смукател 3/4", който да влезе в тръба 1"1/4 (DN32). Става с някои модели на 1/2", които са с външен диаметър около 28-29 мм, но не е добре за помпата, толкова да осакатяваш смукателния тръбопровод.
Вариантът с монтиране на възвратен клапан, също не е 100% решение, дори да е качествен, тъй като може да не затваря винаги, заради наличие на пясък в изпомпваната вода (същото важи и за смукател в края на смукателната тръба). В този ред на мисли, не бързай да пенсионираш ръчната помпа, че не се знае, кога ще ти потрябва.

Тема "Възвратен клапан на сонда за вода." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: