Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
GTodorov96 - помощник
Здравейте! От 3 месеца имам ядове с горе-посочения хидрофор. През капачката на филтъра виждам, че смуче вода от сондажа, но ми се струва много малко.До днес бях с гъвкав смукателен маркуч, но видях че се свива на места и понеже е прозрачен се вижда, че не е пълен. Днес сложих ППР тръба 1 цол, но разлика в засмуквана вода почти няма. При къпане налягането спада постепенно, и в един момент се увеличава. Също така при пускане на водата в тоалетната се включва и работи 58 секунди за 10л вода, което ми се струва прекалено дълго време. По каталог го дават да дърпа вода от 8м и да качва на 40м, а при мен тръбата в сондажа е 5м, до хидрофора хоризонтално имам 2м и до банята 15м хоризонтално,поради което не мисля, че надвишавам параметрите му. Обезвъздушавам го както пише в книжката, наливам 3л вода горе долу през филтъра като възвратния клапан под него е отворен и чакам да протече през пробката на изходящата тръба. Също така по каталог трябва да изключва на 4 бара, а той изключва на 3 бара.В книжката му пише, че трябва да има 1 бар налягане в балона(утре ще го проверя), но не е обяснено дали при първо пускане трябва да се напомпи, при какви обстоятелства и т.н.Звъннах в сервиз да попитам, но ми вдигна една дама, и тя разбираше колко мен :-D
Вече в чудо се видях, моля ако се сещате къде може би греша да ме просветлите, че още малко и се връщам към миризливата вода на ВИК.
Линк лъм хидрофора: https://www.e-gradina.bg/bg/upravlenie- ... co-1753-20
Весели празници!
Последна промяна от GTodorov96 на съб май 01, 2021 4:22 am, променено общо 1 път.
krasi92 - майстор
Този модел маи нямат потенциометър, за настроика на налягането. От колко время работи помпата или 3 месеца само е работила.
GTodorov96 - помощник
пет апр 30, 2021 10:38 pmkrasi92 написа:
Този модел маи нямат потенциометър, за настроика на налягането. От колко время работи помпата или 3 месеца само е работила.
Здравей, има врътка min, eco и max, направена е на макс, но не вдига 4 бара и най- големия проблем, не смуче водата с голям дебит(поне според мен). От 3 месеца я ползвам, иначе е закупена преди повече, но времето не позволяваше монтажа.
brum - майстор
Май не е нормално да дърпа въздух от сондажа. Като го обезвъздушиш и дръпне въздух от всмукателната тръба ефекта е все едно, че не си го обезвъздушил добре. Бих търсил проблема там.

Ползвах хидрофор на Гардена без разширителен съд. Докато не го обезвъздушиш добре имаше подобен ефект. Веднъж изкараш ли въздуха заработваше идеално.

А за дебита - би трябвало да зависи от разстоянието до водното огледало. Ако максимума е 8, а ти си на 5 то няма как да очакваш да докарва максималният дебит.

Тази ППР тръба нали казваш, че има хоризонтална част. Тази хоризонтална част е добре да е леко наклонена и към хидрофора да е по-високо спрямо другият край. Иначе трудно се обезвъздушава. А ако има обратен наклон е близко до невъзможно да я обезвъздушиш.

Провери си и възвратният клапан който е долу в сондажа дали работи добре. За 3 месеца не би трябвало да му е станало нещо, ама знае ли човек. Моят всяка пролет се налагаше да го почиствам, защото залепваше и не отваряше. Ако твоят не отваря добре ще ограничи дебита на засмукване.
GTodorov96 - помощник
пет апр 30, 2021 11:11 pmbrum написа:
Май не е нормално да дърпа въздух от сондажа. Като го обезвъздушиш и дръпне въздух от всмукателната тръба ефекта е все едно, че не си го обезвъздушил добре. Бих търсил проблема там.

Ползвах хидрофор на Гардена без разширителен съд. Докато не го обезвъздушиш добре имаше подобен ефект. Веднъж изкараш ли въздуха заработваше идеално.

А за дебита - би трябвало да зависи от разстоянието до водното огледало. Ако максимума е 8, а ти си на 5 то няма как да очакваш да докарва максималният дебит.

Тази ППР тръба нали казваш, че има хоризонтална част. Тази хоризонтална част е добре да е леко наклонена и към хидрофора да е по-високо спрямо другият край. Иначе трудно се обезвъздушава. А ако има обратен наклон е близко до невъзможно да я обезвъздушиш.

Провери си и възвратният клапан който е долу в сондажа дали работи добре. За 3 месеца не би трябвало да му е станало нещо, ама знае ли човек. Моят всяка пролет се налагаше да го почиствам, защото залепваше и не отваряше. Ако твоят не отваря добре ще ограничи дебита на засмукване.
Благодаря ти колега, хоризонталната част на смукателната тръба наистина е с лек наклон към сондажа и още утре ще я повдигна. Смукателния клапан със сигурност работи добре, преди това го ползвах на цетробежна помпа 2kw и 2 цола, смучеше си перфектно преди да замръзне.
Хидрофора е свързан паралелно с ВИК(с два крана си регулирам от къде да идва водата) , ако пусна вода от ВИК през хидрофора към смукателната тръба дали ще се обезвъздуши? Или през филтъра да вкарам например шлауфка в смукателната тръба и така да я напълня с вода? Мисля че хем ще се напълни добре и хем ще избута въздуха?
brum - майстор
Към хидрофора трябва да е повдигнато, а към сондажа по-ниско. Въздуха сам ще излезе

Иначе инсталацията би трябвало да има един или два еднопосочни клапана. Един на края на всмукателят и един в самият хидрофор. Не можеш да пуснеш вода от изхода към входа на системата.
koveslav - майстор
Ще се опитам да Ви го обясня от практическа гледна точка.Дебита,който обявяват при помпи и компресори е максималния,т.е. при 0 bar.При всяко по-високо налягане дебита намалява и за всеки модел си има диаграма,която изразява това. При помпите и всяко увеличаване на дълбочината на засмукване също сваля дебита.Т.е. вашия хидрофор като включи при 1,5bar започва да работи при някакъв дебит,който е далеч от максималния и до достигането на 3 bar този дебит постоянно пада.Вдигнете налягането на пресостата над 4 бара и според данните при достигането на 4bar дебита ще стане 0л и помпата ще върти до безкрай,без да може да поовиши налягането повече.Това е максималното възможно налягане на вашата помпа.Ако искате да разберете действителния дебит при дадено налягане,пуснете една чешма да тече постоянно и регулирайте дебита на водата от чешмата така,че хидрофора да работи с постоянно налягане при този разход на вода и нито да си повишава налягането,нито то да намалява.После сложете една 10л кофа да се пълни от така регулираната струя вода и засечете за колко време ще стане това.После сметнете за час и това ви е дебита точно при това налягане и със неизбежните загуби от дълбочината на засмукване и от изградената инсталация.Намирате диаграмата на помпата и сравнявате дали има нещо обко с нейната характеристика,за да разберете дали това е нормално,или има някакъв проблем.За да видите максималния дебит,трябва да разкачите тръболяка и да оставите изхода на помпата свободен,а засмукването да е от съд от кота "0"-само тогава дебита на помпата Ви ще е близо до обявения максимален.
Ако пък търсите помпа с дебит примерно 2800л/ч при 2,5bar ще трябва да я търсите по диаграми,а не по обявен максимален дебит и това ще бъде доста мощна помпа,може би поне няколко пъти по-толяма от вашата...
brum - майстор
Точно. С едно малко изключение. Не е 4 бара максималното налягане, а на толкова изключва пресостата на системата. Производителят няма да си остави помпата да работи в режим в който няма никаква полза от нея.
GTodorov96 - помощник
съб май 01, 2021 10:02 amkoveslav написа:
Ще се опитам да Ви го обясня от практическа гледна точка.Дебита,който обявяват при помпи и компресори е максималния,т.е. при 0 bar.При всяко по-високо налягане дебита намалява и за всеки модел си има диаграма,която изразява това. При помпите и всяко увеличаване на дълбочината на засмукване също сваля дебита.Т.е. вашия хидрофор като включи при 1,5bar започва да работи при някакъв дебит,който е далеч от максималния и до достигането на 3 bar този дебит постоянно пада.Вдигнете налягането на пресостата над 4 бара и според данните при достигането на 4bar дебита ще стане 0л и помпата ще върти до безкрай,без да може да поовиши налягането повече.Това е максималното възможно налягане на вашата помпа.Ако искате да разберете действителния дебит при дадено налягане,пуснете една чешма да тече постоянно и регулирайте дебита на водата от чешмата така,че хидрофора да работи с постоянно налягане при този разход на вода и нито да си повишава налягането,нито то да намалява.После сложете една 10л кофа да се пълни от така регулираната струя вода и засечете за колко време ще стане това.После сметнете за час и това ви е дебита точно при това налягане и със неизбежните загуби от дълбочината на засмукване и от изградената инсталация.Намирате диаграмата на помпата и сравнявате дали има нещо обко с нейната характеристика,за да разберете дали това е нормално,или има някакъв проблем.За да видите максималния дебит,трябва да разкачите тръболяка и да оставите изхода на помпата свободен,а засмукването да е от съд от кота "0"-само тогава дебита на помпата Ви ще е близо до обявения максимален.
Ако пък търсите помпа с дебит примерно 2800л/ч при 2,5bar ще трябва да я търсите по диаграми,а не по обявен максимален дебит и това ще бъде доста мощна помпа,може би поне няколко пъти по-толяма от вашата...
Благодаря за изчерпателния отговор. Днес след 1 час опити за обезвъздушаване, мисля че се получи. Първо пъхнах едно маркуче в смукателната тръба, после отворих вградения възвратен клапан, сложих капачката на филтъра без да я стягам и надух тръбата като пуснах през хидрофора вода от ВИК и резултата е +0.2 бара или общо 3.2 бара,също така зспопна да се пълни по бързо и вече не се включва от еднократно пускане на водата в тоалетната. За момента мисля да го оставя така, а по - напред във времето ще направя още една шахта за бидон 1 кубик и ще го направя цивилизовано. Благодаря на всички! Весели празници!
GTodorov96 - помощник
съб май 01, 2021 12:31 pmbrum написа:
Точно. С едно малко изключение. Не е 4 бара максималното налягане, а на толкова изключва пресостата на системата. Производителят няма да си остави помпата да работи в режим в който няма никаква полза от нея.
Така е колега, но си изключва на 3.2 бара, което ме довеждаше до мисълта, че нещо не е наред.

Тема "Хидрофор Gardena 3000/4 ECO" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: