• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте, питането ми е следното.На вилата имам кладенец и до него шахта с тръба която влиза в кладенеца.Какво ми е необходимо за да мога да поливам двора, да мия колата и тем подобни неща(хидрофор, някакъв друг вид помпа или нещо друго) ?Ще ми се да използвам шахтата а не да се занимавам с потопяема помпа.
Не разбирам от тези неща но се сетих да поизмеря някой работи.
Кладенеца е дълбок около 10 метра(до дъното), водата е около 2 метра.
Шахтата е с дълбочина 4 метра ,тръбата в нея е с външен размер 26мм.Благодаря предварително на отзовалите се.
nikolson - майстор
Обемът е ​​π⋅d.d/4 х Н, обаче по-важен е дебита.
​​
​​
iliya_i - майстор
пон май 03, 2021 7:12 pmstasko0o написа:
.....тръбата в нея е с външен размер 26мм.
Металните тръби се измерват в цолове (инчове). 1" = 25.4 мм външен диаметър на тръбата.
LazarGanev - "Велик майстор"
вт май 04, 2021 7:38 amiliya_i написа:
пон май 03, 2021 7:12 pmstasko0o написа:
.....тръбата в нея е с външен размер 26мм.
Металните тръби се измерват в цолове (инчове). 1" = 25.4 мм външен диаметър на тръбата.
Да де, ама:
1. не видях някъде да пише, че тръбата е метална
2. на не всички метални тръби размерите им са дадени в цолове
3. ако са дадени в цолове, това указва вътрешния диаметър.
4. щом е премерен външен диаметър ф26, то тръбата е по-близо до 3/4", което е малко за смукател на помпа
iliya_i - майстор
вт май 04, 2021 8:23 amLazarGanev написа:
Да де, ама:
1. не видях някъде да пише, че тръбата е метална
2. на не всички метални тръби размерите им са дадени в цолове
3. ако са дадени в цолове, това указва вътрешния диаметър.
4. щом е премерен външен диаметър ф26, то тръбата е по-близо до 3/4", което е малко за смукател на помпа
За 3 и 4 си прав. Моя грешка. Тук има една полезна табличка. http://pencho.my.contact.bg/start/razni ... sol_mm.htm
Относно металната тръба - ами заварено положение е и съдейки по питането е от преди времето на другите материали за тръби.
вт май 04, 2021 9:06 amiliya_i написа:
вт май 04, 2021 8:23 amLazarGanev написа:
Да де, ама:
1. не видях някъде да пише, че тръбата е метална
2. на не всички метални тръби размерите им са дадени в цолове
3. ако са дадени в цолове, това указва вътрешния диаметър.
4. щом е премерен външен диаметър ф26, то тръбата е по-близо до 3/4", което е малко за смукател на помпа
За 3 и 4 си прав. Моя грешка. Тук има една полезна табличка. http://pencho.my.contact.bg/start/razni ... sol_mm.htm
Относно металната тръба - ами заварено положение е и съдейки по питането е от преди времето на другите материали за тръби.
Да, тръбата е метална и е там от кой знае колко години, но със сигурност повече от 20.В този случай мога ли да я ползвам или ще трябва и тя да се сменя.
miliad - майстор
Първо разпитваш съседите за техните кладенци, за да се ориентираш има ли дебит и вода в района. А най- добре да дойде някой с помпа и да провери дебита на твоя кладенец. После решаваш какво ще купуваш..
Тая система дето я имаш най-вероятно е била съоръжена с две помпи на времето.
yanko78 - специалист
Трябва ти центробежна самозасмукваща помпа. Преди помпата, трябва да им възвратен клапан, за да държи водния стълб. На върха на тръбата ти трябва ръчна помпа, с която да “вдигнеш” водата до помпата. След като потече от ръчната, включваш помпата и ще си засмуче водата.
LazarGanev - "Велик майстор"
вт май 04, 2021 9:06 amiliya_i написа:
вт май 04, 2021 8:23 amLazarGanev написа:
Да де, ама:
1. не видях някъде да пише, че тръбата е метална
2. на не всички метални тръби размерите им са дадени в цолове
3. ако са дадени в цолове, това указва вътрешния диаметър.
4. щом е премерен външен диаметър ф26, то тръбата е по-близо до 3/4", което е малко за смукател на помпа
За 3 и 4 си прав.
И за 1. и 2. съм прав :wink: . Заварено положение може да е от всякакъв материал, но както и да е.
Няма какво да разпитва съседите, след като има 2 метра вода в кладенеца. Това си е достатъчен резервоар за да си вземе нормален хидрофор. И не му трябва никаква ръчна помпа - хидрофорната си е достатъчна. Но тръбата не може да се ползва, трябва да се смени с ф32, най-добре ППР
вт май 04, 2021 1:39 pmLazarGanev написа:
вт май 04, 2021 9:06 amiliya_i написа:
вт май 04, 2021 8:23 amLazarGanev написа:
Да де, ама:
1. не видях някъде да пише, че тръбата е метална
2. на не всички метални тръби размерите им са дадени в цолове
3. ако са дадени в цолове, това указва вътрешния диаметър.
4. щом е премерен външен диаметър ф26, то тръбата е по-близо до 3/4", което е малко за смукател на помпа
За 3 и 4 си прав.
И за 1. и 2. съм прав :wink: . Заварено положение може да е от всякакъв материал, но както и да е.
Няма какво да разпитва съседите, след като има 2 метра вода в кладенеца. Това си е достатъчен резервоар за да си вземе нормален хидрофор. И не му трябва никаква ръчна помпа - хидрофорната си е достатъчна. Но тръбата не може да се ползва, трябва да се смени с ф32, най-добре ППР
Съседите си ползват кладенеца и до колкото знам си имат помпа и така поливат, но каква е и къде е немога да кажа.
LazarGanev Вашия вариянт ми се струва най приемлив.
Само да обобщя, сменям сегашната тръба с ППР Ф32 което трябва да е 1 цол ако не се лъжа и купувам един хидрофор.
  • 1
  • 2

Тема "Помпа за кладенец, моля за помощ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: