Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
В апартамента които си купихме през лятото налягането е много ниско.Хождих до уважаваното водно и там ми казаха че инсталацията на блока е стара и ако пуснели по силно налягане щели да се спукат захранващите траби.Въброса ми е мога ли да монтирам някакъв вид помпа след водомера или нещо като хидрофор.
Тани - модератор
Точно хидрофор ще ви свърши работа.
mjjmiro - специалист
И аз имам същия проблем. Дали е удачно хидрофора да се монтира на ВИК мрежата, чувал съм, че ги монтират на сонди но към ВИК мрежата не знам?! Живея в провинцията и през лятото налягането пада доста, имам вода само на първия етаж и на втория се качва но при положение, че не се пуска на долните. Сега мисля да правя колектор но поради проблема с налягането не мога да монтирам бойлер на втория етаж за колектора тъй като там трудно се качва вода. Ако се монтира хидрофор на ВИК мрежата дали ще стане?
крум - специалист
Вижте си общите условия на договора с ВиК.
Те са задължени да ви осигурят налятане от ХХ атмосфери до водомера. За целта ако се налага монтаж на хидрофор, ВиК монтират ТЕХЕН хидрофор за ТЯХНА сметка

Проверете дали ВиК имат задължения за поддържане на мрежата до общия водомер или до водомерите на апартаментите. Най-вероятно ще е първото, но все пак:

Ако е първото, най-вероятно подават по-ниско налягане по молба на живущите в блока и след ремонт на частта от общия водомер до водомерите на апартаментите (който вие ще трябва да поемете), могат/трябва да ви увеличат налягането. Моето мнение е, че трябва да се съберете на общо събрание и да решите как да направите ремонта, вместо да правите инвестиции с неизвестен успех (освен, че нямате налягане, нямате и дебит, а това значи, че някъде ще трябва да инсталирате и резервоар)

Ако е второто, ВиК ще вземат решение дали да направят ремонт на трасето, което е тяхно, или ще ви монтират хидрофор.
mjjmiro - специалист
Живея в селце в провинцията и съм в къща на два етажа. Проблема го има от доста години и нищо не се прави та съм решил сам да се оправям но не знам дали монтажа на хидрофор ще помогне?
крум - специалист
Аз също живея от 2 години в село, втори етаж от къщата.
Проблемът го е имало още прди 4 години - за това и имам "наследствена" хидрофорна инсталация с резервоар в мазето.
Отне година и половина звънене по телефона и 5 копаенета на различни места по улицата, докато оправят нещата - сега е твърдо 4 атм. (така показва манометъра на хидрофора).
И след 4-тото идване се оказа, че по погрешка дошли първия път, за това са продължили да идват и по-натам. Т.е. тръбите са били пуснати по стопански начин и те не са имали ангажимент за поддръжката им. Но веднъж копали, тръбите стават тяхно задължение.
Сега съседите по улицата страдат от този факт - при тях няма кой да оправи тръбите.

Така че преди да правиш чудеса от храброст, провери как стои въпроса със стопанисването на водопровода.
mjjmiro - специалист
ВИК инсталацията е супер стара и е правена от хората в селото. По принцип сме планинско село, в подножието на Стара Планина и вода има бол, както се казва, но ремонт на мрежата така и не се прави, само в някой участъци при авария.
крум - специалист
mjjmiro написа:
ВИК инсталацията е супер стара и е правена от хората в селото.
Т.е. на стопански принцип?
mjjmiro написа:
Дали е удачно хидрофора да се монтира на ВИК мрежата, чувал съм, че ги монтират на сонди но към ВИК мрежата не знам?!
Да, удачно е. В къщи е така.
С малко възвратни клапани, разклонения и един 150 литров бидон, когато падне лятото налягането под 3 атм (заради поливането), се включва помпата и има постоянно налягане в тръбите до третия етаж (там ми е бойлера).

Тема "ниско водно налягане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: