Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
bota156 - специалист
пет май 28, 2021 9:25 pmky-kyy написа:
mkocev написа:
Що сте толкова гневни и зли бре?

Ами ти, що си такъв мърморан, бре?
Направи си го сам, кво само ревеш!
Направи си сам. За кво сме такъв форум.
Освен това е работа за 1 ден мислене/проект, 1 ден къртене и 1 ден лепене като на лего. Трябва ти един перфоратор - 100-300лв, 20лв комплект свредла и лепачка за 30лв. (ползваш сушоара на жената ко е убав ще стане :)
Тръбите ще са ти под 1000 със сигурност.
За канала е по възможно да сбъркаш - наклони.
За мен цената трябва да е колкото материали толкова и труд. Отгоре дето е е грабеж, а повечето искат майка си и баща си за 1 ден работа. И МАГИ БАДЕР не изкарва толкова
chapara - майстор
Ще се включа, не издържах! Защо всеки смята че при раждането му, по презумция му се полага дворец? Днес имах случка, използвах я с възпитателна цел. Отидох до махленския нотариус да ми изготви 5бр. документи и да ги изпрати в чужбина на имейл адрес. Става въпрос за идеалния център на столицата. Каза ми 5 документа 50лв. Казвам на дъщеря ми. И тя с възмущение ми обясни че видиш ли в кварталите бих спестил 10 кинта. Да де но разходките и загуба на време го обезмисля и че българите не се уважаваме един друг. Ако ще даваме, нека е за без пари, но ако ще взимаме поне да е куфарче с пари. Е така не става и тя ме разбра. Нас умишлено ни тикат в миша дупка, така най добре се владее!!
mkocev - специалист
Благодаря за информацията!

Да поясня пак каква е целта на темата.
Не знам как вървят цените за този тип услуги към момента и питам. Не търся твърда цена, не търся евтино, не търся скъпо, просто искам да разбера какъв е ориентировъчния ценови диапазон за подобен обем от работа и материали.
Споделих ориентировъчната цена, която ми каза майстора и толкова.
Как ми се вижда на мен е отделен въпрос, като най-малкото без да знам, какъв е ценовия диапазон, не мога да си правя изводи.
Дори и да напиша, че ми се струва "еди как си", не означава, че ще съм на това мнение, след като получа/събера информация.

От опит знам, че в сферата на строителните услуги, най-ниската оферта (ако не е преференциална от познат или приятел) обикновено е греда.

Ето, сега след като има някаква полезна информация по темата, ако някой в моята ситуация попадне на темата, ще добие някаква бегла представа, иначе ако тръгне да смята цената "на точка" и/или "на метър", шанса да не направи сметките както трябва не е малък :)

Основната причина, поради която реших да "аутсорсна" това перо, е че съм притиснат от времето. Имам нещо като краен срок за доста неща, преди да дойде бригадата за външната изолация и останалите екстериорни бъзикни, а още не съм приключил с текущите... Абе мармалад... :)
Последна промяна от mkocev на пет май 28, 2021 11:20 pm, променено общо 1 път.
radius - майстор
И ако диапазона е 400-2000лв, това ще ти бъде ли полезно? Точно тук, има доста ненормируеми неща и нещата са индивидуални.
mkocev - специалист
пет май 28, 2021 11:18 pmradius написа:
И ако диапазона е 400-2000лв, това ще ти бъде ли полезно? Точно тук, има доста ненормируеми неща и нещата са индивидуални.
Диапазона е нереален, затова безполезен.
Колко са нещата в 4 кв.м. баня на груб строеж в която трябва да има душ, мивка и кенеф, навързани с полипропилен и ПВЦ, които могат да променят цената например двойно ?
"Доста ненормируеми и индивидуални неща" може да има, когато става въпрос за цялата ВиК инсталация.
Ясно е, че "печелившият подход" е да се представят нещата колкото се може по-сложни :)
radius - майстор
Ти видя ли, че сам си я правих, не съм "профи". Като не си го правил, всичко ти се види еднакво. Като го почнеш, излизат детайлите.
Ей тук може да видиш за какво става дума, има и красноречиви снимки viewtopic.php?f=54&t=40261&hilit=%D0%AA ... 4&start=20
MamaMy - майстор
Нямате идея какви бани съм виждал. С 10000 няма да смогнеш да ги оправиш. Потърси евтина квартира и ще видиш неща които не си подозирал.
Един приятел е фаянсаджия. Беше хванал една такава и три дена само кърти и изнася. Два буса отпадъци. После почти ново строителство. Само банята без тоалетна 7000. Вътре нищо луксозно. Каза, че даже във вратата не е имало прав ъгъл. Това му били най-трудно изкараните пари.
kozl - майстор
Тука по Софето веке специалистите сакат пари за оферта. И аз ги разбирам. Направил съм доста оферти с оглед и сметки и после нищо. А по-гадното е, че запитващите като си получат офертата и веднага я метнат на други за офериране, но по готова кол.сметка.
Примерно за смяна на 3 крана 1" към полипропилен най-скъпата оферта, която получих бе 390 лв. и тези де я предложиха не дойдоха на оглед и не ми взеха пари за оферта. Предполагам са заложили най-високата цена, която им дошла в ума.
Но ориентировъчно за оглед и оферта, а оферта мое и да не получиш оти парите се плащат на огледа, предложените ми цени бяха от 20 до 50 лв.
В крайна сметка платих 90 лв. за трите крана с частите закупени от мен и с моя помощ по придържане при подмяната, че за сам чиляк - мъка.
За тези, които се възмущават на некви такива понятия като "стандартна баня", "канал на бройка", да поясня, че исках крановете към полипропиленовите тръби да са на резба плюс допълнителна холендрова връзка, а не кран с холендър.
И един пример за стандартна услуга.
Комшии се записват за подмяна на СК, в "Софийска вода" пред водомера им, че прокапал. Идват "специалистите" и при опит да спрат водата по вертикалния щранг се чупи дръжката на СК. После с какъв инструмент са се мъчили да го врътнат, нямам идея, но добре бяха заоблили четириграма на вала. И си тръгнали като казали на комшията, че
като се смени крана на щранга да се запише отново за услугата подмяна на кран преди водомера.
За плащания и пари не съм разпитвал, а целта ми е да приложа пример за стандартна услуга с нестандартна изпълнение :-D
Общо взето фирмите разполагат с фирмени цени за изпълнение на отделни видове СМР. Но някой трябва да скалъпи количествена сметка и то адекватна, а не за "стандартна баня".
Поне от моя професионална гледна точка аз бих отказал оферта тип "стандартна баня".
mkocev - специалист
Напълно подкрепям, че офертата трябва да е платена и да се приспада при приемането и!
Никой не намира на улицата време и средства за оглед на обект.
Знам и осъзнавам, че всяка баня, е парче частен случай, но в крайна сметка, когато броя и типа на елементите от системата е ясен, квадратурата на помещението също, човек, дори и да не е опитен, а просто да има поглед върху нещата, може да направи груба смета за количеството на материалите и обема от работа.
Когато не става въпрос за ремонт, а за изграждане в условията на груб строеж, нещата са още по-предвидими.
Както писах по-горе, не става въпрос за изработката на комплексен продукт, като например космическа совалка или лек автомобил, а за поставянето на няколко метра тръби. При баня със стени 2х2 метра, дължината на водопроводните тръби без отклоненията за мивка, душ и казанче да е макс 2х6 метра или в рядко тъп случай,. ако тръбите минат по четирите стени ще станат 2х8м.
За канала е също е горе-долу ясно колко материал ще глътне. Като се тегли чертата, от най-икономичния до най-разточителния вариант, колко ще е разликата в парите за материали и във времето за полагане и свързване (по съответна технология) на тръбите?
Айде стига с превъзнасянето ;)
Работата е повече от ясна, просто някой трябва да я свърши.
Не ме разбирайте погрешно. Не казвам, че трябва да се работи без пари или че цените на добрия майстор с опит трябва да са като на сульо, решил, че е майстор (в случая водопроводчик).
Идеята ми е, че лесно може да се предвиди ориентировъчен бюджет от...до (в зависимост от цената за труд на съответния майстор) за 4кв.м. помещение със стандартно оборудване, пък ако изскочат повече неща, бюджета нараства или обратното, което е доста деликатен момент и обикновено не се случва :)
mkocev - специалист
Ето ги две от стандартно-нестандартните бани на втория етаж.
Късата страна е 1.70 метра.
Въпроса ми е насочен само към инсталацията в помещенията, все едно тръбите до там са заложени както е в проекта.
Прекарването им до там е извън въпросът ми в темата.
Подовете в момента са -10см от ниво "готов под", така че тръбите за водата биха могли могат да минат и от там, доколко е за предпочитане е друг въпрос :)
По проект трасето на канала е същото, т.е. влиза от същото място в баните.

Прикачен файл

IMG_20210528_091036.jpg

Тема "Цени за изграждане на ВиК" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: