• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
smtevil - помощник
Здравейте, майстори! Някой използвал ли е помпа с електронен пресостат Gardena 3500/4 ?
Живеем в район до гр. Варна и лятото имаме проблем с налягането на водата , но тази година вече е прекалено. Водата спира за по няколко часа след обяд, а ние сме с 4 месечно бебе и е ужас.
Идеята ми е да изградя хидрофорна система с буферен съд 1000л. , Който да свържа към ВиК мрежата , а от него помпата да черпи и захранва жилището.
В много фамилна къща на 3 етажа сме . Системата мислим да монтираме в мазето.
Според вас дали въпросната помпа би свършила работа ?
LazarGanev - "Велик майстор"
Ще върши. А ако искаш най-доброто - ей го:
https://www.googleadservices.com/pagead ... Qx6BAgDEAE
kozl - майстор
Е то пише, че тази помпа има вграден РС :? и работи с променлива скорост, което го тълкувам като честотно регулируем ел.двигател.
Та честотно регулируемите помпи могат да поддържат константно налягане, при подходящо управление.
Явно тази помпа е така оборудвана.
Аз съм срещал от същата марка сондажни помпи с честотно у-ние. Нагласяш си изходното налягане и помпата го поддържа. А и сондажните те имаха необходимост от РС с обем 5л по предписание на производителя.
omirchev - специалист
ср юли 21, 2021 7:31 amsmtevil написа:
Здравейте, майстори! Някой използвал ли е помпа с електронен пресостат Gardena 3500/4 ?
Живеем в район до гр. Варна и лятото имаме проблем с налягането на водата , но тази година вече е прекалено. Водата спира за по няколко часа след обяд, а ние сме с 4 месечно бебе и е ужас.
Идеята ми е да изградя хидрофорна система с буферен съд 1000л. , Който да свържа към ВиК мрежата , а от него помпата да черпи и захранва жилището.
В много фамилна къща на 3 етажа сме . Системата мислим да монтираме в мазето.
Според вас дали въпросната помпа би свършила работа ?
А защо без РС ? Аз също живея в район край Варна, знам драмите на ВиК и ползвам класически хидрофор на Grundfos от Орекс, с буфер 0,5м3 и съм доволен. Беше около 400 лв преди години и е практически неубиваем :) В смисъл оптитах поне 3 пъти да го убивам със замръзване, прегряване от работа без вода и подобни свинщини. Поливам си градината с един аналогичен на райдер за 160 кинта, който обаче умря при първия зор приложен от моя страна :)
LazarGanev - "Велик майстор"
чет юли 22, 2021 7:16 amomirchev написа:
оптитах поне 3 пъти да го убивам със замръзване, прегряване от работа без вода и подобни свинщини. Поливам си градината с един аналогичен на райдер за 160 кинта, който обаче умря при първия зор приложен от моя страна :)
Ами точно, защото електронният пресостат има защита от работа на сухо! :wink:
feikot - специалист
Аз минах от някакъв кучешки с балон през Вило 204 с балон и сега съм с райдър с електронен без балон. Райдъра е най-добрия избор от трите изброени. Самозасмукващ (съответно самообезвъздушаващ) с доволен дебит и най-хубавото - електронен пресостат. 5 секунди на сухо и изключва, след 30 секунди си прави 5 секунден цикъл и ако няма вода иска ресет от копчето. За 199 лв. 48 м воден стълб.
omirchev - специалист
Ами точно, защото електронният пресостат има защита от работа на сухо! :wink:
[/quote]

О, той и моя има вече. И от замръзване или прегряване на лагерите :) Просто нямах време да ги направя, когато ги сложих.
шоп - майстор
пет юли 23, 2021 7:20 amomirchev написа:
И от замръзване или прегряване на лагерите
Може ли по-подробно за тази защита? :-D
kozl - майстор
Нека отгатна:
От замръзване - топлоизолация + доп.подгрев.
За лагерите изключвател по ток (токова защита).

То ми е интересно, защо на помпи дето им пишат, че работят без РС все пак им препоръчват некаков по-малечок :?
omirchev - специалист
пет юли 23, 2021 10:13 amkozl написа:
Нека отгатна:
От замръзване - топлоизолация + доп.подгрев.

За лагерите изключвател по ток (токова защита).

То ми е интересно, защо на помпи дето им пишат, че работят без РС все пак им препоръчват некаков по-малечок :?
По точка 1 - е точно така. Следя температурата в изолирано помещение за хидрофора, което е под стълбище и подгрявам при нужда с любимите на всички духалки. При външна температура около минус 10 работи по около 2-3 минути на всеки 15 минути - поне графиката в domotics така показва.
По точка 2 е с датчици за температура залепени в точките на лагеруване и се следи да не превиши 60 градуса. Токова защита има самия двигател.
Цялата дандания я прави един модул ESP8266, който освен това обслужва контролния водомер, следи за горно и долно ниво в буфериращия съд и праща всички данни към domotics, който ползвам за контролер на къщата.

Понеже не успях да разбера как се прави multiquote отговор, моля настоящия да се счита за отговор и на колегата шоп.
  • 1
  • 2

Тема "Хидрофор без балон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: