Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
brum - майстор
Вчера за първи път напълних тръбите на новата ни къща с вода. Открих няколко пропуска пру кранчетата и ги отсраних. Оставих налягането на 3.8 бара със затворени кранове. За 16 часа падна до 2.8 бара. Как се действа при това положение?

Всичките уплътнения са гумени. А крановете са навити с корда/конец. Днес извадих абсолютно всичкият въздух. Иначе вчера изведох вода до крановете, но колкото да се покаже. Имаше малко въздух останал по тръбите. Днес пуснах да потече повечко да съм сигурен, че няма въздух.

Тези с термокамерите могат ли да бъдат полезни? Колко време трябва да се чака евентуалният теч за да го хванат (стените са сухо строителство - гипскартон). И ще хванат ли теч зад плочки?
kr1100 - майстор
Ако си на вододопровод водомера каков показва?
Оф питам /заради налягането, което си цитирал. Аз съм настроил регулатора 4,2 бар а. Даже мисля да сложа още един регулатор след водомера ,че често налягането скача до 15-16 бара. Не остана муфа със "заваряване"/ по 160мм тръба по трасето. При ремонта лсагат муфи със скоби.
brum - майстор
Водомера какво общо има? Ако е теч това, то става дума за нещо от сорта на 10мл на час. Водомера тая работа няма да я усети...
krasi92 - майстор
На инсталацията ако е къща и ще има бойлер сложи една мека връзка на мястото на боилера за да изпробвашвсички тръби. Сложи два манометъра на някое укб за да ги свериш един спрямо друг да нямат отклонения. Ако е възможно вдигни налягането до 8 или 10 атмосфери. Затвори крана на входящата вода и наблюдаваи три дни за течове и гледаи манометрите. Възможни са отклонения от промяната на околната температура. След 3 дни ако има спад на налягането ще го мислим. По принцип водните проби се правят на по ранен етап. Намери начин да вдигнеш изпитното налягане на 8-10 атмосфери.
brum - майстор
Проби уж бяха правени. На 4.5 бара и не е мръднало тогава. Но после имаше 2 корекции. - сменени удължители и малка промяна в тръбите на мокрото.

Бойлер няма. Всичко е ППР тръби и спирателни кранове с керамични глави на изходите. Три душа са без кранове (там няма как). Реално всичките тръби (топла, студена) са свързани заедно. Няма въздух в системата вече. Няма и обеми за да има кое да раздува/свива.

Напълних ги със вода по-студена от въздуха. Но пак спадба налягането. За 4 часа с около 1 бар. По-бързо в началото (0.5 бара за 1 час) и по-бавно после. Утре пак ще пиша.
krasi92 - майстор
Този спад говори за проблем. Разкривай трасето при корекциите. Дано имаш гаранция от майстора дето го е правил.
brum - майстор
2.5 бара тази сутрин. Ще го изчакам до понеделник да видя ще падне ли още. После ще надуя с въздух до 8 бара и ще видя до колко ще падне. Ако пак стигне 2.5 или под 2.5 ще го изчакам 1-2 седмици и ще викам тези с термокамерата. Ако задържи обаче над 4 приемам, че не е теч. Но съм почти сигурен, че ще смъкне пак до 2.5 бара.

Гаранция си имам. Имаме си договор за тези неща и изпълнителят има още работа и пари да взема. Та вярвам ще си го оправи. Въпросите ми бяха по-скоро за хората с опит да ме ориентират дали това е нормално или не е.
vlax - майстор
пет юли 23, 2021 11:51 ambrum написа:
.... После ще надуя с въздух до 8 бара и ще видя до колко ще падне.....
По-добрия и правилен вариант е да вкараш вода, а не въздух.
Може с коф-помпа,противопожарна.
:partyman:
шоп - майстор
Такива изпитания аз ги правя като пълня всичко с вода. Най-безопасно е. Ако налягането е малко допълвам с компресора със сгъстен въздух.
Ако искам над 8 бара допълвам от бутилката със СО2 или с азот.
brum - майстор
Само ръчна помпа имам дето е за 8 и нагоре бара. За амортисьори на колело я дават, до 16 бара уж. Системата ще е на 4 бара с вода и до 8 с въздух. Ако е само с въздух ще ми се откачи ръката от помпане...

Всичко друго ми се вижда много сложно и ще даде същият отговор - държи ли системата налягане или не. То е почти ясно де, ама искам да е на 100% преди да викам тези с термокамерата.

Тема "Може би теч?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: