Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
krasi92 - майстор
пет юли 23, 2021 11:51 ambrum написа:
2.5 бара тази сутрин. Ще го изчакам до понеделник да видя ще падне ли още. После ще надуя с въздух до 8 бара и ще видя до колко ще падне. Ако пак стигне 2.5 или под 2.5 ще го изчакам 1-2 седмици и ще викам тези с термокамерата. Ако задържи обаче над 4 приемам, че не е теч. Но съм почти сигурен, че ще смъкне пак до 2.5 бара.

Гаранция си имам. Имаме си договор за тези неща и изпълнителят има още работа и пари да взема. Та вярвам ще си го оправи. Въпросите ми бяха по-скоро за хората с опит да ме ориентират дали това е нормално или не е.
Не е нормално разбира се
kr1100 - майстор
чет юли 22, 2021 5:34 pmbrum написа:
Водомера какво общо има? Ако е теч това, то става дума за нещо от сорта на 10мл на час. Водомера тая работа няма да я усети...
За 2-3 5 дни ще се понасъбере показание - гледай червените цифри
brum - майстор
Няма да е в следващите 2-3. Тръгна теч от тротоарният крани го затворих. Като го оправят ще оставя пусната водата, и ще гледам и там.
brum - майстор
От 8 до 6 бара за денонощие.

Има два удължителя дето влизат зад плочките. Навити с тефлон. Не го помислих добре на времето и така си остана. Тях подозирам.

Ще разделим тръбите на по-малки кръгове за да го локализираме. Ако е удължителят ще се пробва смяна без къртене.
ESPACE - майстор
вт юли 27, 2021 11:25 ambrum написа:
От 8 до 6 бара за денонощие.
Ако няма никакъв въздух в системата тази загуба на налягане е точно 1 капка вода.
brum - майстор
Има малко. С помпа качих налягането от 2 до 8 бара. Но е малко наистина. И теча е някакъв никакъв. Сълзене. Но не искам да го оставям така. Стените са гипсокартон с минерална вата. Ще почне да мухлясва в някакъв момент ако остане така.

Та плана е следният:
1) Разделя се водата на 4 кръга.
2) Изолира се проблемният кръг.
3) Сменят се крановете с тапи за да се изключи вариант за сълзящ кран (примерно душа или крана на казанчето на тоалетната).
4) И вече според каквото се окаже - разделяне на по-малки кръгове или смяна на удължителите дето са в стената.

Почти всичките тръби са на такива места, че има достъп от другият край на стената през гипсокартона. Ако се отваря ще се отваря от вън за да не се къртят плочки. Изключение е онази стена на която са удължителите. От единият край плочки, от другият край шайба.
Hursa - майстор
вт юли 27, 2021 4:19 pmESPACE написа:
Ако няма никакъв въздух в системата тази загуба на налягане е точно 1 капка вода.
Дори по-малко. Aко няма разширителен съд с газова възглавница - така не може да се прави проверка (освен ако просто не се проследи за протечки, в резултат на високото налягане). Налягането така се подържа предимно благодарение на еластичността на тръбите (водата, течността е практически "несвиваема"). Писано е, че водата е била студена, но след като се е затоплила, се разширява не само тя, но и тръбите - както по диаметър, така и по дължина, при това повече от водата.
Последна промяна от Hursa на вт юли 27, 2021 9:46 pm, променено общо 1 път.
brum - майстор
Не го разбрах последното, но няколко пъти допълвах до 3.8 бара (толкова е налягането от ВиК-то). И всеки път налягането падаше след това (до 2-2.5 бара). Нито веднъж не го видях да се качи до това от което е тръгнало (3.8 бара)

Та ще помоля за насоки ако търся теч по симптоми дето не говорят за такъв. Това беше и целта на темата - не съм търсил преди теч, но закачих профилактично един манометър и имам съмнения за такъв.
Последна промяна от brum на вт юли 27, 2021 10:18 pm, променено общо 1 път.
Hursa - майстор
Нормално е да пада след като го отделите от източника, който подържа налягането - в случая водопровода (помпи, водонапорна кула). Течността е практически несвиваема. Не е еластична среда, която да се компресира. Еластични са тръбите.
brum - майстор
Хем добре, хем не съвсем :) . Добре, защото явно няма теч. Зле, защото загубих маса време.

Добре, а как се проверява тогава дали има теч. Какъв е подхода и как се интерпретират резултатите?

Тема "Може би теч?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: