Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Hursa - майстор
За такава битова система - не знам. Промишлените се повишава налягането до около 2 пъти, над работното. Така се държи определено време (като помпи или друг източник подържат това повишено налягане по време на изпитанието) и се преглежда навсякъде за протечки (до колкото знам). Но това е за системи, където не голям теч е допустим и е организиран. В случая едва ли е добра идея така да се изпита.
ВиК имат някаква методика - радиоактивен материал, водоразтворим, с бърз разпад. Теча го установяват с радиационен детектор. Ако ви изглежда по-добра. :)
(Имало и метод с термовизионна камера, както и запълване с газ и газ анализатор - но си трябва оборудване.)
brum - майстор
Попаднах на следната процедура която уж е за PPR тръби. Не знам до колко правилно я разбрах, но интерпретацията ми към момента е следната:

1) Качва се налягането до работното + 5 бара. За 8 бара работно това означава 13 бара. Държи се така 10 минути.
2) Смъква се налягането до 0 за 10 минути.
3) Качва се пак налягането до 13 бара. Пак се държи така 10 минути.
4) Веднага след стъпка 3 се засича с колко ще падне налягането за 30 минути. Ако е над 0.6 бара или пада с над 0.1 бар за минута се брои за проблем.
5) Веднага след стъпка 4 се гледа с колко ще падне налягането за 2 часа. Ако падне с повече от 0.2 бара се брои за проблем.

Но тази процедура май не е приложима при мен, защото няма как да кача налягането само с вода до 13 бара. От друга страна мога да направя първите стъпки и после да видя на 4 бара с колко ще падне за 2 часа.

Пише, че не се тествало с въздух, защото било рисково. Продължавам да търся. Като намеря по-читава процедура ще споделя.
krasi92 - майстор
Имаш нещата на масата. Спад с 2 атмосфери. Я напълни до 8 и изпусни през някои кран до 6 и преброи капките.Дали е промишленна или битова една инсталация не бива да има течове.
шоп - майстор
ср юли 28, 2021 7:48 amkrasi92 написа:
Я напълни до 8 и изпусни през някои кран до 6 и преброи капките.krasi92
+1000 Подкрепям това мнение!

Поста на @ESPACE може да е меродавен за система с пад на налягане от 8 на 6 бара, която е с обем 100милилитра :idea:

В случая не знаем обема на системата, нито еластичността на тръбите, нито изменение на външните температури.

Теч има и е факт!

Допълва се, изчаква се и има спад. И отново и отновои отново и отново!
Какво повече искате?
Колегата @krasi92 го написа: "Дали е промишленна или битова една инсталация не бива да има течове."
brum - майстор
От 8 до 0 бара - 300мл вода. Това премерих днес.


Та както казах - разделяме на 4 кръга. Теста се повтаря по всеки от тях. Ако всичките се държат еднакво теч няма. Ако има някой който бие на очи - теча е там.
Hursa - майстор
По този начин - няма как да установите дали има теч. Полипропиленовите тръби са сравнително еластични (ако се сравняват с относително дебелостенни стоманени, например) - както по диаметър, още повече по-дължина (поради много по-голямата си дължина) - но съвсем не толкова еластични.
brum написа:
От 8 до 0 бара - 300мл вода. Това премерих днес.
Как го изпълнихте? Сигурни ли сте, че нямаше въздух.
brum написа:
От 8 до 6 бара за денонощие.
А това изпитание?
brum написа:
Напълних ги със вода по-студена от въздуха. Но пак спадба налягането. За 4 часа с около 1 бар. По-бързо в началото (0.5 бара за 1 час) и по-бавно после.
brum написа:
Оставих налягането на 3.8 бара със затворени кранове. За 16 часа падна до 2.8 бара.
Последните два цитата - според мен - показват по-скоро, че нямате теч. Но не може да се твърди със сигурност.
brum написа:
Всичко е ППР тръби и спирателни кранове с керамични глави на изходите.
Поради това, според мен ще бъде трудно да се изпълни изпитание на тръбите с въздух - тези кранове, до колкото знам не са особено газоплътни. (Изпитанието с газ е опасно, ако се изпитват сравнително големи обеми с високо налягане - в случая, не мисля, че ще е опасно.)
krasi92 - майстор
Те тея тръби да не са километри и се разтягат кат икарус. Хаиде да изправим една тръба икарус с дължина 80 метра и да я напълним с водичка. Това са 8 атмосфери. Затапваме с едно тиксенце да не почне изпарение от жегите. След 24 часа къде по дяволите са 20 мера от водата. Е те това не може да ти говори за теч а ако я пишеш и промишленна инсталация дори е допустимо и 70 метра да са бегали. А малко по сериозно ако обичате. При не добра споика теча е като мъгла и докато подгизне ватата може да минат месеци. Човека е решил да дели на сектори и да мери. Правилно решение. За пробите се затапват изходите с тапи - правилно.
brum - майстор
Пълня с вода до 3.8 бара. Нагоре качвам с помпа. При няколко поредни качвания се събира достатъчно въздух, за да може да изтекат 300мл докато падне налягането.

А как ще тествам - имам две двойки кръгове които са почти идентични. Пълня два идентични кръга на едно и също налягане, слагам на всеки от тях по един манометър и гледам дали има съществени разлики. Ще се ползва само вода като всички кранове ще бъдат обезвъздушени. Ако няма теч очаквам и двата манометъра да се държат почти идентично. Ако има теч - ще го хвана в кой кръг е.

Следващата стъпка ще е да махна всички кранове и да сложа тапи. Ако продължава да се наблюдава проблема - почвам да търся теча. Вдигам налягането за да може да изтече повечко вода от там и викам тези с термокамерите. Ако не намерят нищо пускам водата и ги викам пак след 3 месеца. И така докато се види къде точно е проблема.
Hursa - майстор
Т. е. качвате налягането - чрез създаване на въздушна възглавница? Можете ли да присъедините прозрачен съд към системата и да създадете налягане в него?
чет юли 29, 2021 7:07 pmkrasi92 написа:
Те тея тръби да не са километри и се разтягат кат икарус.
Именно. "Тези тръби се разтягат" малко - няколко капки през крановете (дори може да не "капе" от тях), дори деформация в уплътненията им са достатъчни за да падне налягането от 3,8 бара свръх налягане до атмосферното. Дори затварянето на подаващия кран може да е достатъчно - деформацията на неговото уплътнение при притягането.
brum - майстор
Дай ми пример за прозрачен съд който да свърши тази работа. Предполагам, че мога да го присъединя.

Всичките кранове са с керамични глави и са навити с конец. Единствените гумени уплътнения са тези на смесителите на душовете.

Тема "Може би теч?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: