• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
manobg - специалист
Здравейте,

налага ми се да сменя една глава на един кран, но не знам точно каква да купя.
Мисля че крана е 3/4 или 1/2, но с такъв върток не намирам за сега, има други модели, въпроса е коя глава ще пасне на този кран.

Съжалявам за недобрите снимки, ако се налага ще направя нови.

Прикачен файл

IMG_20210727_183344.jpg

Прикачен файл

IMG_20210727_183333.jpg

Прикачен файл

IMG_20210727_183321.jpg
vladtod - специалист
Крана е 3/4, онзи ден сменях моя. Приготви една пластмасова тапа 3/4 , затапи и търси подходяща глава.
manobg - специалист
Много добра идея, благодаря за отговора.
chapara - майстор
Според мен не нужно да се сменя главата!!! Установил ли си точно от къде е теча и врътката движи ли се, затваря ли крана водата и други едни такива въпроси. Стреляш в тъмното.
manobg - специалист
ср юли 28, 2021 7:03 pmchapara написа:
Според мен не нужно да се сменя главата!!! Установил ли си точно от къде е теча и врътката движи ли се, затваря ли крана водата и други едни такива въпроси. Стреляш в тъмното.

Когато е затворен крана, няма теч, в момента в който започна да го отварям отгорната му част започва теч, т.е. от главата.
shotik - майстор
Натегни салника на оста за да стегне уплътнението, това е частта на оста под врътката и има шестограм.
Ако пак тече, развиваш и го повдигаш, взимаш кълчище и го усукваш като връв и навиваш между оста и главата, за да стане като уплътнение, ако имаш мек силикон може да обмажеш кълчището и завиваш салника.
Първоначално може да прокапе, но като се навлажни кълчището, то ще се раздуе и уплътни.
Може да се наложи и още затягане , докато спре да капе вода от там.
manobg - специалист
чет юли 29, 2021 9:33 amshotik написа:
Натегни салника на оста за да стегне уплътнението, това е частта на оста под врътката и има шестограм.
Ако пак тече, развиваш и го повдигаш, взимаш кълчище и го усукваш като връв и навиваш между оста и главата, за да стане като уплътнение, ако имаш мек силикон може да обмажеш кълчището и завиваш салника.
Първоначално може да прокапе, но като се навлажни кълчището, то ще се раздуе и уплътни.
Може да се наложи и още затягане , докато спре да капе вода от там.
Благодаря за съвета, ще изпробвам този метод при пътва възможност и ще дам резултат.
chapara - майстор
Аз пък навиван капронов конец на резбата. По принцип най правилно е лоена набивка. Взимаш конец от мечка макара и го натриваш с лой, после навиваш гайката да влезне конеца и затягаш докато спре капката.
sian - специалист
Вземаш тефлонова лента от големите ролки. Опитно отмотаваш парче около 50см. или по дълго. Сгъва и го х2 или х4 и усукваш. Вкарва в канала навивайки около стержена. Пресоваш с гайката(болта) и ако е необходимо слагаш още.
Последна промяна от sian на пет юли 30, 2021 9:07 am, променено общо 1 път.
kozl - майстор
Аве оно сигурно ще стане и с подходящи "О" пръстени нанизани през стъблото (въртока/остта) и вкарани м-у стъблото и цилиндъра на гайката.
Са некво уточнение.
Що е гайка и що е болт. Мое би тва дето го пронизва стъблото е болт оти е с мъжкарска резба :?
А гайката е направена в цилиндвичния отвор на главата на крана :?
Ако тъй, начи развива се болта и се издърпва нагоре и в кухината м-у гайката и стъблото се напъхват, набиват кълчища, тефлонова лента, тефлонов конец, лоена/тефлонова набивка. Всичко това трябва да запълни междината м-у стъбло и цилиндър под гайката, така че болта да може да захапе резбата и при натягане да пресова натъпканото уплътнение, за да се притисне към цилиндър и стебло с налягане по-голямо от туй на водата и тогава нема теч от туй място.
От дългогодишен опит с по-гоеми кранове, когато стъблото загуби гладкост, то при въртене бързо разрушава уплътнението и от там протича. Натягането на уплътняващата част спира теча докато има ход за резбата и може да се натяга. После следва подмяна на уплътнението.
В случая според снимката това през стъблото е болт, но има кранчета, на които на корпуса резбата е от външната част на цилиндър и тогава гайката стъблото пронизва гайката0). Преди гайката има пръстен, който натиснат от гайката смачква уплътнението под него.

И така мое мнение:
Кълчищата ще са в полза в случая, но по-подходящ е тефлоновия конец или лента и с някаква тънка но здрава тел (може и малка отвертка) трябва да се натъпква намотка след намотка в междината м-у стъбло и цилиндъра до него докато се запълни и още, но така че да може след натиск на болта и завъртане да захапе резбата.
И също така щом крана не тече при спряно положение, значи крана държи и не е необходимо да се сменя главата. То тва е и много важно за смяната на набивката, щото ако не мое да спре водата налягането и теча на вода ще пречи на натъпкването на уплътнението и става още по-трудоемко за изпълнение. Па и според зависи от налягането в мрежата и тва колко дебит пропуска крана в затворено положени мое и да стане невъзможно.
Па има кранчета без болтове или гайки с едир или повече "О" пръстени надянати в шийки на стъблото...
Оно и темата е за смяна на глава на кран под налягане, са със или без баня ма чевърка как шъ стане :?
Оти я съм правил подобно действие, ама подготвен за къпане с фонтан. Това за мали кранчета, оти при гоемите и с водолазен екип мое да се не получи смяната и да има летеж като тапа от шампанско :-D
  • 1
  • 2

Тема "Смяна на глава на кран под налягане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: