Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
soulow - помощник
Здравейте, за използването на топла вода от баня до отделна тоалетна ми пуснаха Медна тръба, която да върви по пода. Тръбата е без изолация, външния и диаметър е около 12-13 мм. Тръбата беше директно замазана с подова замаска - https://www.masterhaus.bg/bg/product/18 ... -kg-baumit

В последствие когато говорих с познат, който се занимава с климатици ме попита не трябва ли да има изолация на тръбата преди замаската, за да няма конденз или други проблеми. Затова сега се зачудих дали не е допусната грешка и ако е така да започвам да къртя замаската, за да сложа изолацияна тръбата, какво мислите вие възможно ли е да се получи конденз по тръбата или друг проблем, когато директно е излята подовата замаска върху нея?
BLUEPUPIL - майстор
да започвам да къртя замаската, за да сложа
изолация на тръбата
Ще стане поне 35мм.
Как ще я събереш под замазката?
soulow - помощник
пон авг 02, 2021 2:34 pmBLUEPUPIL написа:
да започвам да къртя замаската, за да сложа
изолация на тръбата
Ще стане поне 35мм.
Как ще я събереш под замазката?
Ами ако трябва ще къртя и надолу, ще е мъка, отдолу е от тея мозайките, където ги има в много панелни жилища. Въпроса е да не направя проблем на съседите и на себе си ако се появи кондез.
brum - майстор
За да има конденз трябва да има изстудяване, не затопляне. Отделно, че като е замазана тръбата и има хидроизолация под и над нея няма от къде да влезе влага, че да мислиш за конденза.

Та ако си представяш нещо като конденза по студените прозорци - няма как да стане тази работа. Там влагата върви с въздуха. Тук е замазка до която няма как да влезе влага. А ако има как да влезе влага тоя конденз дето го мислиш ти е най-малкият проблем.

Ама виж, за топлозагубите има смисъл. На твое място бих сложил термостатичен смесителен вентил там от където идват топлата вода и бих я ограничил на 42-43 градуса. Няколко градуса над комфортната температура за къпане. Така при под 20 градуса и подаване на 65 градуса ще смъкнеш загубите горе-долу наполовина.
LazarGanev - "Велик майстор"
Как така ще стане конденз по топла тръба не разбрах, ама и на твоя приятел-спец толкова му е ясно това, с което се занимава. Опасност от конденз няма, но ще има загуба на топлина, а най-големият проблем е, че циментът от замазката ще предизвика корозия по медната тръба и може да я пробие. В такива случаи се облепя поне с хидроизолационна (Хоби) лента.
soulow - помощник
Благодаря за отговорите, значи за конденз да не мисля, но все пак явно ще трябва да се кърти като чета мнението на колегата над мен, за да го предпазя тръбата от цимента в замаската.

Тема "Въпрос за медна тръба за топла вода в подова замаска" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: