Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
srd2001 - помощник
Здравейте моля за малко помощ от хората занимаващи се с изпомпване на вода от сондажи.
В двора на къщата имаме шахта с капак с габарити 2 метра на 1 метър и дълбочина 1,50 метра, в шахтата е направен сондаж 22 метра, водното огледало е на 4 метра от пода на шахтата. Закупих помпа PARKSIDE 1100W, преди помпата имаме смукателна тръба ф32 и дълга 6,5 метра със филтър 10 инча с мрежа 20 микрона, след помпата пресостат брио 2000, тръба ф32 с дължина 1,50 метра, след нея тръба полиетиленова ф50 и на края кран 3/4, на който съм монтирал капково напояване с лентов маркуч, като общата консумация на вода според капките е 1 кубик на час, идеята е затваряш крана и помпата продължава да работи между 5 и 15 секунди и пресостата я спира, отваряш крана и просостата я включва, а не всеки пъти да влизам в шахтата за да стартирам помпата. И всичко заработи, както трябва, помпата работи на постоянно налагане от 2,50 бара по манометъра на пресотата и когато няма потребление на вода на 3,50 бара пресостта, я изключва - мисията е изпълнена и всичко бе наред. В началото на лятото поливките се къси и проблеми не констатирах, но сега когато температурите на околната среда са по високи и трябва да се полива по продължително време, установих че помпата на 23 - 25 минута спира сама сработва защитата и от прегряване (след което следва да изчакам около 20 - 30 минути и трябва ръчно да рестартирам пресостата, което от своя страна ме затруднява защото е отваряне на шахтата и т.н.), пипам помпата не е толкова гореща меря температурата на корпуса и 60 граудса, върнах помпата взех подобна помпа, но проблема си остава 23 минути и спира сама.
Ако някой може да ми подскаже какъв е проблема и как да го реша ще бъда много благодарен, температурата на водата е 19 градуса целогодишно.
шоп - майстор
Този филтър 10 инча и 20 микрона не ми харесва.

Извън темата.....
Вода на 4 м с температура целогодишна 19 гр ....това е благодат!!!!
Една термопомпа вода-вода и ще се топлиш почти без пари!
srd2001 - помощник
ср авг 11, 2021 12:34 pmшоп написа:
Този филтър 10 инча и 20 микрона не ми харесва.


Извън темата.....
Вода на 4 м с температура целогодишна 19 гр ....това е благодат!!!!
Една термопомпа вода-вода и ще се топлиш почти без пари!
Добре, че съм го сложил този филтър въпреки, че водата е чиста съм го сложил за всеки случай за да не попадне нещо едро в помпата. Същия има и на хидрофора с който захранвам къщата и добре, че бе той, защото при счупване на възвратния клапан, щеше да замине хидрофора, а не да сменя само потопения възвратен клапан
Извън темата ……….
Това е и следващия ми проект, но по-късно
krasi92 - майстор
На първият отворен саит пише че пресостата ти е за помпи до 1000 вата.Пробвай с един механичен данфос примерно
hidrazin - майстор
Няма какво да пробва с механичен пресостат.
Най-вероятно му свършва водата(засмуква въздух) и пресостата спира помпата а не че сработвала защита от прегряване.
(Той пък как ли е разбрал че му сработва защита от прегряване?)
А механичен пресостат на автоматична поливна система (не като тая де) е един много добър начин да си пратиш турбината на помпата по дяволите.
+ ежектора ако е самозасмукваща и евентуално челното уплътнение...
:partyman:
ESPACE - майстор
чет авг 12, 2021 12:23 amhidrazin написа:
Няма какво да пробва с механичен пресостат.
Най-вероятно му свършва водата(засмуква въздух) и пресостата спира помпата а не че сработвала защита от прегряване.
+1
Ако му сработва термична защита, няма да се налага рестарт на пресостата. Баш си му свършва водата.
srd2001 - помощник
Добро утро,
Да уточня, водата в снодажа не свършва, защото:
1. Помпата няма защита от работа на сухо и без монтиран пресостат по трасето ситуацията е същата, помпата работи 23 минути.
2. При поставяне на бензинова помпа 2 цола в снодажа да черпи вода в продължение на 6 часа
нивото на водата спада с 30 сантиметра.
И 3. Последно в същи сондаж има още един видоползвател хидрофора за къщата, който си работи без проблемно и на по малка дълбочина на засмукване.
Да правилно е че пресостата е за помпи до 1000 вата, но производителя двава толеранс +-10% а и това че работи за мен означава че няма грижи. Защо се налага рестарт на пресостата ами защото когато помпата изключи той разбира че няма вода и затова влиза в авариен режим.
ESPACE - майстор
Дали въобще тези помпи имат вградена термична защита? Какъв размер е резбата на смукателната част на помпата?
srd2001 - помощник
чет авг 12, 2021 11:57 amESPACE написа:
Дали въобще тези помпи имат вградена термична защита? Какъв размер е резбата на смукателната част на помпата?
според спецификациите имат защита от прегряване, а и описаното от мен също говори за термична защита, защото след като изстине напълно помпата работи 23-25 минути, а ако не я спра да изстине напълно на 10 минута след спирането тръгва и работи 10 минути и така завърта цикъл на 10 минути. Резбата на помпата 1 цол вход и изход вътрешна резба
Последна промяна от srd2001 на чет авг 12, 2021 10:00 pm, променено общо 2 пъти.
hidrazin - майстор
чет авг 12, 2021 7:26 amsrd2001 написа:
Защо се налага рестарт на пресостата ами защото когато помпата изключи той разбира че няма вода и затова влиза в авариен режим.
Пресостата ще влезе в авариен режим когато свърши водата или ако спре помпата - от липса на налягане при нулев дебит.
Така че да, ще мине в авариен ако спре помпата но никъде не беше писал дали си гледал нивото на водата.
А това е и най-честата и основна причина за случаи като твоя.
(Вчера ми звъня един клиент да ми носи пресостат за ремонт. Ами отказах го щото просто му свършва водата.)
Другото е странно:
ср авг 11, 2021 12:09 pmsrd2001 написа:
...върнах помпата взех подобна помпа, но проблема си остава 23 минути и спира сама...
Почти е невъзможно две различни помпи да се случат с еднакъв проблем/дефект/конструктивен проблем... та и двете да спират след едно и също време.
Ако си сигурен че и директно пуснати (без пресостат) две различни помпи спират след 23 минути ще е цяло чудо.
:partyman:

Тема "Проблем с поливане на градина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: