• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
zaksofon - специалист
чет сеп 16, 2021 8:07 amkozl написа:
ср сеп 15, 2021 2:07 pmzaksofon написа:
ср сеп 15, 2021 1:40 pmbrick написа:
Като чета за "водопровода за отпадни води" (по правилно е канал) и си мисля, че тръбата Ф63 мое да е полипропиленова или полиетиленова, а не PVC. То това дали е PP, PE или PVC е важно за начина на работа с тръбите.
Като запушиш това може да си проличи на друго място
Та моя съвет е да почистиш мястото показано на снимката и отдолу дето не е снимано. Отдолу трабва внимателно да се отсрани натрупания цимент. Най добре е да се изпили с флекс и диск за шлайфане на бетон.


Изображение


После с телена четка да се изтърка и да го издухаш или измиеш с водоструйка още по-добре. Минаваш с грунд, примерно "Primer G" и сетне омазваш с двукомпонентна хидроизолация в два пласта, като м-у тях полагаш стъклофибърна мрежа, която предварително си изрязал по кройка от мястото за обработка. Двукомпонентната хидроизолация може и на Мапей, но е по-скъпа от СИКА. Освен това виждах, че СИКА има в по-малки разфасовки. И все пак Мапея е за предпочитане, защото ми се струва, че е по-еластична от СИКА-та. Има и други хидроизолации на цим.основа. Срещал съм се с WEBER и Кьостер и те бяха добри, но нопоследък ползвах само Мапейски. Има и други по подходящи продукти за поправка на резервоари от външната (негативната) страна, но няма да ги намериш в търговската мрежа и най-вероятно ще стане с поръчка и то при значителна цена.
Та мисълта ми е да закърпиш това място и да следиш дали няма да проникне вода от другъде, защото:
На снимките не видях пукнатини в основите от бетон. Ако има слягане би следвало и те да се пропукат.
Много вероятно е тръбата да има пукнато и пропуски в това, което не виждаш.
Доколкото схващам сега се пълни мястото около това на снимките и така разбираш за изтичането, а после водата се просмуква и изчезва някъде :?
Ако след закърпването на тръбата пак се напълни или дори навлажни значи има и друго място от което да постъпва вода в основите.
Дренаж в основите не е безопасно дело, особено ако дренажа попада под нивото на основите.
Не знам как си определил наклона на тръбата и на къде се оттича водата, защото прочитайки твоите обяснения, че съседния имот е с по-висок терен, дали пък тръбата не е отведена в дере към противоположната посока и комшията да се отводнява през вашия имот :?

В общи линии тези бетонови тръби, ползвани за канализация много често при слягания се разместват, пропукват и почват да пропускат както навън, така и навътре - работят и като дренаж като нямалее каналната вода и тогава може да настъпи изнасяне на материал и пропадане, което на практика съм виждал по уличната канализационна мрежа.

Този ъгъл може и да се запълни плътно с бетон, но така ще загубиш визуална преценка за последващи течове.
За новото строителство тръби не се допускат под конструктивни елементи. Когато трябва да преминават през тях се залагат обсадни тръби.

В случая е заварено положение. Най-доброто е нова канализация и старата да се тампонира на няколко места. Другото е комрромис. А ние живеем в низ от комрломиси :roll:
Благодаря за професионалното мнение, най-вероятно така ще го направя. Съседната къща не се отводнява през тази тръба (предполагам), защото посоката на самотека и на тръбата е от моя двор към техния (макар моята къща да е мааалко по-ниско), а пък този проблемен участък излиза и съвсем близо до улицата (т.е. в предната част на двора, при гаражите)... Мисля си обаче, че все пак тръбата е спукана и някъде по-назад в подпорната стена, защото сякаш сълзави и от там - мамка му... Този теч в гаража е да кажем на около 3 метра от северозападния ъгъл на къщата, където имам проблем с пропадане (само на този ъгъл). Правих какви ли не "технологии" за укрепване, като изкопах 6 метра - цялата северната страна на къщата, на дълбочина от един метър при основите (направени по-скоро от дребни камъни за дувар) и отлях трегер с кубик и половина бетон, като се постарах да набия колкото се може повече ф12 железа между камъните. С облекчение установих, като копах, че в този ъгъл на къщата имаше бетонена "стъпка", а мислех, че няма... След това излях поне 7 кубика бетон на пътеките от западната страна (7 х 2 м) и северната (6 х 1,20 м). А миналата седмица дори пуснах и нов трегер (перпендикулярно на този при основите от север) с пътека над него от ъгъла на къщата до предната подпорна - много дебела стена, откъм улицата. Ще кача снимки, че едва ли някой разбра какво казах. :) Този ъгъл, както казах, пропада с малко и се чудя, може ли затова да е виновен теча в гаража? Само да поясня, че терена е от изключително твърда глина. Лопата просто не може да влезе, все едно копаеш в скала, нито пък расте трева - жълта глина е...
Но като оставим предисторията на страна и се върнем на тръбата пак, как може да я свържа към ПВЦ ф110, като бетонената е поне ф250? Освен това, както казах, единствен достъп имам от това парче, което се вижда на снимките.... Просто не виждам как ще стане без къртене дълбоко в стената на гаража, през която минава проклетата тръба, а то започна ли да къртя там, ще надупча и тръбата (най-малкото вибрациите ще я довършат, нали все пак е спукана вече). Освен това, как да я лепя, като тя винаги е мокра - дори и да не пускам вода в работилницата? Поради тези ми ти - за мен почти непреодолими технически проблеми - мисля си, ще е най-лесно да направя някакъв дренаж. Тръбата е достатъчно високо за да може да уловя водата и преди да е изчезнала в основите на гаража. Само че - и затова ще ви питам как се прави... Иначе, аз си мислех да го направя, като изчистя мястото кдето капе водата, да отлея там с BulmasterFlex лепило нещо като "умивалник", в който да капе свободно водата и от там да я хвана с ПВЦ през гаража към улицата. Как иначе :? Благодаря предварително на отзовалите се!

Прикачен файл

спукано запад.jpg
спукано запад.jpg (106.27 KиБ) Видяна 400 пъти

Прикачен файл

запад.jpg
запад.jpg (65.23 KиБ) Видяна 400 пъти

Прикачен файл

запад 3.jpg
запад 3.jpg (68.85 KиБ) Видяна 400 пъти

Прикачен файл

запад 2.jpg
запад 2.jpg (61.4 KиБ) Видяна 400 пъти

Прикачен файл

ъгъл северозапад 2.jpg
ъгъл северозапад 2.jpg (61.54 KиБ) Видяна 400 пъти
MamaMy - майстор
Не си мисли глупости, ами хващай някой да кърти бетона! Всичко останало е времянка. Нещо като да сметеш боклука под килима.
zaksofon - специалист
И още няколко снимки от укрепването на проблемния ъгъл.
Колега "MamaMy", то и аз ще си го изкъртя (не ме мързи), но все пак, дори и да стигна до здраво място на бетоненета тръба, как Ф250 да свържа с ПВЦ ф110? То дали ще правя дренаж или ще къртя да свържа тръбите, пак ще пускам тръба през гаража към улицата и пак ще вадя къртача :) Но как да има направя връзка? :?

Прикачен файл

ъгъл северозапад.jpg
ъгъл северозапад.jpg (60.1 KиБ) Видяна 393 пъти

Прикачен файл

ъгъл 2.jpg
ъгъл 2.jpg (66.28 KиБ) Видяна 393 пъти

Прикачен файл

север.jpg
север.jpg (87.29 KиБ) Видяна 393 пъти

Прикачен файл

основи север 2.jpg
основи север 2.jpg (111 KиБ) Видяна 393 пъти

Прикачен файл

основи север 1.jpg
основи север 1.jpg (85.69 KиБ) Видяна 393 пъти
krasi92 - майстор
не ти трябва да свързваш а да напъхаш тръба в бетонната.
zaksofon - специалист
пет сеп 17, 2021 10:25 amkrasi92 написа:
не ти трябва да свързваш а да напъхаш тръба в бетонната.
Ами то така де и аз така си мислех, но няма как да къртя над гаража. Там съм направил склад за въглища и за да изравня нивата заради основите му в тази ниска част от наклона на терена, излях поне 40 см бетон. Освен това, шахтата, която съм свързал с тази бетонена тръба е там, но аз предполагам, че самата тръба продължава още 6 метра нагоре и се свързва с водостока на къщата. Ако аз взема, да ѝ набия вътре едно пвц (по средата, а тя си продължава още 6 метра в обратна посока, то все едно нищо не съм правил. Както вече казах, въпреки, че през гаража минава това бетонено безумие, когато правих шахтата, на повърхността имаше тръба пвц ф63 (да знам - нестандартна е и я редуцирах с ф50 и да знам малко е 😁). А да изкъртя сега при водостока, и да установя накрая, че тая тръба не излиза там... Ще откача просто.... А и дори да излиза там няма как да набия 7 метра пвц, а дори и да набия ще си прецакам връзките на новата шахта. Вярвайте ми - този вариант вече съм го мислил преди да пиша тук. Конкретния ми въпрос е - как да оправя нещата от това парче, което се вижда от първите ми снимки в гаража. Без да се налага да събарям къщата за да оправя тръбата. 🤔😁Няма - единствен достъп имам от това парче от първите снимки в темата. Абе, не си купувайте стара къща на баир - това е!
  • 1
  • 2

Тема "Как да поправя спукана/счупена бетонна тръба за отпадна вода?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: