• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
zaksofon - специалист
Привет на всички! Доста рових за подобен проблем във форума, но не открих нищо подобно, затова ви моля за помощ... Правя ремонт на стара къща от вече 15 години (по малко, когато имам време) и засега съм се справял с какви ли не казуси, даже може да е смешно, но станах "майстор" в очите на съседите и гордост за годеницата, но сега идва време да посрещна новата задача... Има една циментова тръба (не знам Ф-то, но е минимум 250), която минава през гаража, като се показва малка част от нея в ъгъла между две стени. Поради улягане на терена и неравномерно такова на едната и другата стена, тръбата се е счупила на едно такова гадно място. Лошото е, че в нея съм свързал канала за дъждовната вода от двора и от там минава доста голямо количество, когато вали. Вижда се, как теча подкопава стените на гаража, като последните години, дори плочата се измести по посока на наклона на терена с поне два см. Но стига предистория, стигнал съм вече до тоя гараж, като все го отлагам за последно, а този ремонт е важен и дори неотложен. Няма как да я сменя, защото е бетонирана дълбоко в подпорните стени и ще трябва да съборя гаража, за да я сменя (поне). Мислех си, да я срежа и да направя свободно оттичане с дренаж под нея, който да изкарам чаак след 7-8 метра в основния канал на улицата - извън къщата, но това си е много работа и пак къртене... За сега съм я напръскал външно с полиуретанов уплътнител (Лидълски). Какво да направя по дяволите? След малко ще кача и снимки. Благодаря на всички отзовали се!

Прикачен файл

Тръба 4.jpg
Тръба 4.jpg (90.7 KиБ) Видяна 1333 пъти

Прикачен файл

Тръба 3.jpg

Прикачен файл

Тръба 2.jpg

Прикачен файл

Тръба 1.jpg
brick - специалист
zaksofon написа:
бетонирана дълбоко в подпорните стени
Може би за ивичните основи става дума?
zaksofon написа:
Мислех си, да я срежа и да направя свободно оттичане с дренаж под нея, който да изкарам чаак след 7-8 метра в основния канал на улицата - извън къщата, но това си е много работа и пак къртене...
Защо свободно оттичане, дренажи и т. н.? Прекъснете я преди гаража и продължете до улицата с пластмасова тръба с подходящ диаметър.

ПП: Сега видях и снимките - ми то съвсем малко трябва, за да се заобиколи ъгъла на гаража. Можете преди гаража да я прекъснете и заустите в пластмасова тръба, която с няколко дъги да заобиколи ъгъла на гаража и после пак да влиза в циментовата. Така ще минимизирате копането.
zaksofon - специалист
ср сеп 15, 2021 10:42 ambrick написа:
zaksofon написа:
бетонирана дълбоко в подпорните стени
Може би за ивичните основи става дума?
zaksofon написа:
Мислех си, да я срежа и да направя свободно оттичане с дренаж под нея, който да изкарам чаак след 7-8 метра в основния канал на улицата - извън къщата, но това си е много работа и пак къртене...
Защо свободно оттичане, дренажи и т. н.? Прекъснете я преди гаража и продължете до улицата с пластмасова тръба с подходящ диаметър.

ПП: Сега видях и снимките - ми то съвсем малко трябва, за да се заобиколи ъгъла на гаража. Можете преди гаража да я прекъснете и заустите в пластмасова тръба, която с няколко дъги да заобиколи ъгъла на гаража и после пак да влиза в циментовата. Така ще минимизирате копането.
Благодаря за бързия отговор! Не може да я прекъсна преди гаража, защото се намира дълбоко под поне 40 см бетон (от другата страна има склад за въглища, който е дори по-високо от гаража, като основи - съответно и тръбата се пада много дълбоко). Стената, в която влиза тръбата (по посока на наклона) е подпорна стена между мен и съседите, а от тяхна страна има стълбище и няма никакъв начин да заобиколя ъгъла на гаража и да направя байпас. Единствените манипулации по тръбата са тези на парчето което се вижда. Варианта с дренажа, никак не ми допада, защото е пак много къртене на долната плоча на гаража и на тротоара на улицата.... Няма ли някаква космическа технология, при което да вкарам в тръбата някакъв "балон", да го издуя вътре и да стане като вътрешна лепенка :) ? Или пък с някаква битумна лента да я лепя външно и после да отлея направо основи, на които да стъпи и да стане част от стената?
Последна промяна от zaksofon на ср сеп 15, 2021 1:25 pm, променено общо 2 пъти.
krasi92 - майстор
колко е вътрешния размер на тръбата
zaksofon - специалист
ср сеп 15, 2021 12:50 pmkrasi92 написа:
колко е вътрешния размер на тръбата
Не мога да кажа, защото никога не съм я виждал на повърхността. Но така, като гледам е не по-малко от 250... Някакъв стар стандарт е, къщата и гаража са строени през шейсетте...
brick - специалист
Тоест, вашият двор се отводнява към съседите през тази тръба? Или има и други източници, които да я пълнят? И къде се излива тя?
Не знам конкретните обстоятелства, но по принцип не е законно да се отводнявате към чужд имот.

Иначе може да се закърпи (подмени с пластмасова) само този видим участък, но можете ли да сте сигурен, че слягането не е нарушило целостта й и другаде под земята...
zaksofon - специалист
ср сеп 15, 2021 1:40 pmbrick написа:
Тоест, вашият двор се отводнява към съседите през тази тръба? Или има и други източници, които да я пълнят? И къде се излива тя?
Не знам конкретните обстоятелства, но по принцип не е законно да се отводнявате към чужд имот.

Иначе може да се закърпи (подмени с пластмасова) само този видим участък, но можете ли да сте сигурен, че слягането не е нарушило целостта й и другаде под земята...
В тази тръба съм свързал шахтата от двора (около 50 м2), както и мивката от работилничката, малко над шахтата. До колкото разбирам минава през двора на съседа, който пък, не знае къде се свързва с градската мрежа, защото преди няколко години прекарваха централен водопровод за отпадни води и не откриха къде му излиза мръсната вода 🤔😁. Интересното тук е и друго - през гаража минава това огромно бетонено нещо, но на повърхността, когато аз правих шахтата на двора и склада за въглища, под който сега са всички връзки, излизаше пвц тръба - ф63, точно зад стената на гаража (знам че е много нестандартен размер, но такова е) ... А още пък по-интересно е, че съседната къща се пада по-високо от мен, кедото отива тази тръба, т. е. в обратна посока на наклона... Да ме питаш, защо тогава не разкопах, да проуча, защо така - не мога да ти отговоря, но мога да те уверя, че това чудо ф63 и връзките ми от по ф50, се справят чудесно и с най-тежкия дъжд (лошото е само, че всичко това след няколко метра се излива в една дупка в гаража и подкопава основите му)... Ако допуснем, че може да се поправи без къртене и без пускане на нови тръби - ще съм благодарен да дадеш съвет как! Просто не ми се занимава с цялата тази хамалогия... Знам, че може улягането да е причинило спукване и на друго място, но аз поне не виждам мокро на друго място от стената, а при толкова вода щях да забележа. А къде по-лесно е, да поправя това и да видя, дали ще продължи да мокри по пътя на самотека (който както казах е в обратна посока на наклона на терена). Може ли да си говорим на ти? 😊
lpoik - специалист
ср сеп 15, 2021 2:07 pmzaksofon написа:
ср сеп 15, 2021 1:40 pmbrick написа:
Тоест, вашият двор се отводнява към съседите през тази тръба? Или има и други източници, които да я пълнят? И къде се излива тя?
Не знам конкретните обстоятелства, но по принцип не е законно да се отводнявате към чужд имот.

Иначе може да се закърпи (подмени с пластмасова) само този видим участък, но можете ли да сте сигурен, че слягането не е нарушило целостта й и другаде под земята...
В тази тръба съм свързал шахтата от двора (около 50 м2), както и мивката от работилничката, малко над шахтата. До колкото разбирам минава през двора на съседа, който пък, не знае къде се свързва с градската мрежа, защото преди няколко години прекарваха централен водопровод за отпадни води и не откриха къде му излиза мръсната вода 🤔😁. Интересното тук е и друго - през гаража минава това огромно бетонено нещо, но на повърхността, когато аз правих шахтата на двора и склада за въглища, под който сега са всички връзки, излизаше пвц тръба - ф63, точно зад стената на гаража (знам че е много нестандартен размер, но такова е) ... А още пък по-интересно е, че съседната къща се пада по-високо от мен, кедото отива тази тръба, т. е. в обратна посока на наклона... Да ме питаш, защо тогава не разкопах, да проуча, защо така - не мога да ти отговоря, но мога да те уверя, че това чудо ф63 и връзките ми от по ф50, се справят чудесно и с най-тежкия дъжд (лошото е само, че всичко това след няколко метра се излива в една дупка в гаража и подкопава основите му)... Ако допуснем, че може да се поправи без къртене и без пускане на нови тръби - ще съм благодарен да дадеш съвет как! Просто не ми се занимава с цялата тази хамалогия... Знам, че може улягането да е причинило спукване и на друго място, но аз поне не виждам мокро на друго място от стената, а при толкова вода щях да забележа. А къде по-лесно е, да поправя това и да видя, дали ще продължи да мокри по пътя на самотека (който както казах е в обратна посока на наклона на терена). Може ли да си говорим на ти? 😊
А неможе ли да се закърпи с бетонно железо и бетон.
kozl - майстор
ср сеп 15, 2021 2:07 pmzaksofon написа:
ср сеп 15, 2021 1:40 pmbrick написа:
Тоест, вашият двор се отводнява към съседите през тази тръба? Или има и други източници, които да я пълнят? И къде се излива тя?
Не знам конкретните обстоятелства, но по принцип не е законно да се отводнявате към чужд имот.

Иначе може да се закърпи (подмени с пластмасова) само този видим участък, но можете ли да сте сигурен, че слягането не е нарушило целостта й и другаде под земята...
В тази тръба съм свързал шахтата от двора (около 50 м2), както и мивката от работилничката, малко над шахтата. До колкото разбирам минава през двора на съседа, който пък, не знае къде се свързва с градската мрежа, защото преди няколко години прекарваха централен водопровод за отпадни води и не откриха къде му излиза мръсната вода 🤔😁. Интересното тук е и друго - през гаража минава това огромно бетонено нещо, но на повърхността, когато аз правих шахтата на двора и склада за въглища, под който сега са всички връзки, излизаше пвц тръба - ф63, точно зад стената на гаража (знам че е много нестандартен размер, но такова е) ... А още пък по-интересно е, че съседната къща се пада по-високо от мен, кедото отива тази тръба, т. е. в обратна посока на наклона... Да ме питаш, защо тогава не разкопах, да проуча, защо така - не мога да ти отговоря, но мога да те уверя, че това чудо ф63 и връзките ми от по ф50, се справят чудесно и с най-тежкия дъжд (лошото е само, че всичко това след няколко метра се излива в една дупка в гаража и подкопава основите му)... Ако допуснем, че може да се поправи без къртене и без пускане на нови тръби - ще съм благодарен да дадеш съвет как! Просто не ми се занимава с цялата тази хамалогия... Знам, че може улягането да е причинило спукване и на друго място, но аз поне не виждам мокро на друго място от стената, а при толкова вода щях да забележа. А къде по-лесно е, да поправя това и да видя, дали ще продължи да мокри по пътя на самотека (който както казах е в обратна посока на наклона на терена). Може ли да си говорим на ти? 😊
Като чета за "водопровода за отпадни води" (по правилно е канал) и си мисля, че тръбата Ф63 мое да е полипропиленова или полиетиленова, а не PVC. То това дали е PP, PE или PVC е важно за начина на работа с тръбите.
Като запушиш това може да си проличи на друго място
Та моя съвет е да почистиш мястото показано на снимката и отдолу дето не е снимано. Отдолу трабва внимателно да се отсрани натрупания цимент. Най добре е да се изпили с флекс и диск за шлайфане на бетон.


Изображение


После с телена четка да се изтърка и да го издухаш или измиеш с водоструйка още по-добре. Минаваш с грунд, примерно "Primer G" и сетне омазваш с двукомпонентна хидроизолация в два пласта, като м-у тях полагаш стъклофибърна мрежа, която предварително си изрязал по кройка от мястото за обработка. Двукомпонентната хидроизолация може и на Мапей, но е по-скъпа от СИКА. Освен това виждах, че СИКА има в по-малки разфасовки. И все пак Мапея е за предпочитане, защото ми се струва, че е по-еластична от СИКА-та. Има и други хидроизолации на цим.основа. Срещал съм се с WEBER и Кьостер и те бяха добри, но нопоследък ползвах само Мапейски. Има и други по подходящи продукти за поправка на резервоари от външната (негативната) страна, но няма да ги намериш в търговската мрежа и най-вероятно ще стане с поръчка и то при значителна цена.
Та мисълта ми е да закърпиш това място и да следиш дали няма да проникне вода от другъде, защото:
На снимките не видях пукнатини в основите от бетон. Ако има слягане би следвало и те да се пропукат.
Много вероятно е тръбата да има пукнато и пропуски в това, което не виждаш.
Доколкото схващам сега се пълни мястото около това на снимките и така разбираш за изтичането, а после водата се просмуква и изчезва някъде :?
Ако след закърпването на тръбата пак се напълни или дори навлажни значи има и друго място от което да постъпва вода в основите.
Дренаж в основите не е безопасно дело, особено ако дренажа попада под нивото на основите.
Не знам как си определил наклона на тръбата и на къде се оттича водата, защото прочитайки твоите обяснения, че съседния имот е с по-висок терен, дали пък тръбата не е отведена в дере към противоположната посока и комшията да се отводнява през вашия имот :?

В общи линии тези бетонови тръби, ползвани за канализация много често при слягания се разместват, пропукват и почват да пропускат както навън, така и навътре - работят и като дренаж като нямалее каналната вода и тогава може да настъпи изнасяне на материал и пропадане, което на практика съм виждал по уличната канализационна мрежа.

Този ъгъл може и да се запълни плътно с бетон, но така ще загубиш визуална преценка за последващи течове.
За новото строителство тръби не се допускат под конструктивни елементи. Когато трябва да преминават през тях се залагат обсадни тръби.

В случая е заварено положение. Най-доброто е нова канализация и старата да се тампонира на няколко места. Другото е комрромис. А ние живеем в низ от комрломиси :roll:
geodan - напреднал
1+ за препоръката на kozl.
  • 1
  • 2

Тема "Как да поправя спукана/счупена бетонна тръба за отпадна вода?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: